• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yunanistan’ı korku sardı! 'Türkiye o ülke ile anlaşacak'

Türkiye'nin Libya ile deniz sınırı belirleme hazırlığı, Yunanistan'ı korkuttu. Endişeye kapılan Yunan basını, yetkililere harekete geçme çağrısı yaptı.

Yeniakit Publisher
2019-11-14 18:49:00 -
Yunanistan’ı korku sardı! 'Türkiye o ülke ile anlaşacak'

Türkiye'nin Libya ile deniz sınırı belirleme çalışmaları Yunan basınını endişelendirdi. Türkiye ile Libya arasındaki çalışmalardan rahatsız olan Yunanistan'ın askeri yayınlar yapan ünlü sitesi Militaire, Yunan Dışişleri'ne harekete geçme çağrısında bulundu.

Türkiye'nin kardeş Libya ile deniz sınırı belirleme hazırlığı, Yunan basınında endişeyle karşılandı.

Yunanistan'ın askeri yayınlar yapan ünlü sitesi Militaire, "Türk Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Türkiye-Libya Münhasır Ekonomik Bölgesi hakkında kitap yazdı" başlığı ile konuyu haberleştirdi. Haberde şu hususlara yer verildi:

"Türkiye Cumhurbaşkanı ve Türkiye konularında çalışan Dimitris Statokopulos Erdoğan'ın tahmin edilemez olmadığını söyledi ve ekledi Türkler her zaman yapacakları şeyi söylüyorlar ve en sonunda biz olay bittiğinde/ilan edildiğinde bundan haberdar oluyoruz. Libya ile Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşması yapılacağı gibi konular buna örnektir. Atina sürekli olayları sonradan izliyor. Bu konuda Türkiye'nin en son hazırlıklarına bir örnek ise, Türk Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Cihat Yaycı tarafından yazılan 'Libya Türkiye'nin denizden komşusudur' başlıklı kitaptır. Umarım Yunan Dışişleri Bakanlığı önümüzde duran zor durumun farkındadır ve bunu iyi analiz eder."

Türkiye-Libya ilişkileri

Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekatları ile Suriye'de terör koridorunu bitiren Türkiye, Libya ile yapacağı ‘deniz yetki alanları sınırlandırması anlaşması' ile Doğu Akdeniz'de sergilenen enerji oyunlarına kama vurabilir. Buna ilişkin öneri, Türkiye'nin deniz yetki alanlarına ilişkin politika üretilmesine kaynak teşkil eden çalışmalarıyla tanınan Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı'nın ‘Libya, Türkiye'nin Denizden Komşusudur' adlı kitabında yer aldı.

Anlaşma bir an önce yapılmalı

Doğu Akdeniz'de toplam değeri 3 trilyon doları bulan doğalgaz rezervinin Türkiye'nin 572, Avrupa'nın ise 30 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacak büyüklükte olduğunu anımsatan Yaycı, “Doğu Akdeniz gibi küresel gündemin odağında yer alan dinamik bir coğrafyada Türkiye'nin olduğu kadar dost ve kardeş Libya halkının haklarını da tescil ve korumak için Libya ile deniz yetki alanlarını sınırlandırma antlaşmasının bir an önce yapılması önemli ve gereklidir” ifadelerini kullandı.

Anlaşma neden önemli?

Yaycı şöyle devam etti: “Türkiye ile Libya arasında sınırlandırılacak deniz yetki alanı şeridi, Yunanistan ile GKRY-Mısır arasında bir Türk kalkanı şeklinde durmaktadır. Libya ile deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması imzalanması ile Yunanistan'ın GKRY ve Mısır ile GKRY'nin Libya ile MEB anlaşması yapmasının önü kesilmiş olacak. Ayrıca Doğu Akdeniz'de Türk MEB'inin batı sınırı da belirlenmiş olacaktır.”

Yaycı, halen Libya'daki mevcut konjonktürün iki ülke arasında karşılıklı deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasının imzalanması için en uygun zemini oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Yunanistan korkuyor

Dr. Yaycı kitabında, Yunan basınında yer alan resmi açıklamalara da yer verdi. Son bir yıldır Yunan basınında yayınlanan bu haberlerde, Türkiye'nin Libya ile MEB anlaşması imzalamasından Yunan yetkililerin duydukları endişenin görüldüğünü belirten Yaycı, “Yunanistan'da duyulan bu rahatsızlık ve endişe hali dahi başlı başına Libya ile böyle bir antlaşma imzalamamızın menfaatlerimiz açısından ne kadar gerekli ve isabetli olduğunun göstergesidir” dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Karasakal vedat

Nee var bunda yoksa cananin kocasi yorgo dan izin mi alacaktik 
 • Yanıtla

Yener Bal

Bir senedir konuşuluyorsa neden hala yapılmadı anlaşma? Ne bekliyoruz? Birileri gelip bizden önce anlaşsın diye mi? Devlet yetkilileri uyumayın!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı