Yeni rekor kırıldı! Akın akın geliyorlar

Turizm merkezi Antalya, 2019 yılının ilk 3 ayında gelen yabancı turist sayısıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25'lik artışla rekor kırdı.

18 Nisan 2019 Perşembe 16:16
Yeni rekor kırıldı! Akın akın geliyorlar

Akdeniz’in yükselen yıldızı Antalya, bir yandan turizmde yeni rekorlar kırarken diğer yandan da yabancıya konut satışında yatırımcı çekmeye devam ediyor.

TUIK verilerine göre 2018 yılının Ocak - Şubat - Mart aylarıyla kıyaslandığında 2019 yılını Ocak - Şubat - Mart aylarında yabancıya yapılan satışta yüzde 47’lik artış yaşandı.
Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği verilerine göre, şehre son 3 ayda gelen turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25'lik artışla 571 bin 207 olurken, yıl bazında da rekor kırılması bekleniyor. 2018 yılında 13 milyon 642 bin yabancı turist ve 3 milyonun üzerinde yerli turistle tüm zamanların rekorunu kıran Antalya'da 2019 yılı için 15 milyon olan yabancı turist hedefi 16 milyona çıktı.

Almanya, Rusya ve İngiltere başı çekiyor

Londra ve Paris’in ardından dünyanın en çok turist alan üçüncü kenti olan Antalya’ya yaklaşık 140 ülkeden turist geliyor. 2019 yılının ilk 3 ayı itibarıyla Antalya’ya gelen turistlerin ülkelere göre sıralamasına bakıldığında; yüzde 8’lik artışla 151 bin 391 turist sayısıyla Almanya Antalya’ya en çok turist gönderen ülke olurken, yüzde 74 artışla 136 bin 689 turist ile Rusya ikinci, yüzde 58 artışla 36 bin 791 turist ile İngiltere üçüncü sırada yer aldı.

Marka değeri yükseldikçe yatırımcı da artıyor

Türkiye’nin en gözde şehirlerinden biri olan Antalya, pek çok özelliğiyle Türkiye’nin doğrudan dünyaya açılan penceresi olarak görülüyor. 2 milyon 426 bin 356 kişilik nüfusa sahip olan Antalya, bölge kentlerinden ve farklı ülke vatandaşlarından göç almaya devam ediyor. Türkiye genelinde yaşayan yabancı turist sayısında İstanbul ve Ankara’dan hemen sonra gelen Antalya’da, gelişen ekonomiyle kişi başına düşen gelir ve ekonomik canlılık artıyor. Eurostat, Antalya’da kişi başına düşen geliri 8 bin 200 Euro olarak belirtiyor. İhracatın yüzde 67’sini Avrupa Birliği ülkelerine yapan kent, ülke ekonomisi için önemli bir ticaret merkezi konumunda yer alıyor.

Yatırımcı için en cazip şehir

Türkiye’de emlak sektörü gelişirken Antalya ve bölgesi turistik olması nedeniyle bu gelişmelerden fazlasıyla faydalanıyor. Yurt içinden ve yurt dışından Antalya’da gayrimenkul almak isteyen yatırımcılar ciddi bir potansiyel oluşturuyor. Hem şehir hayatı hem doğayı birlikte yaşamak isteyenler, sakin, kaliteli ve sosyal aktivitesi yüksek bir yaşamı hedefleyenler için Antalya birinci sırada yer alıyor.

Yerli ve yabancı çok sayıda vatandaş mega projeden alım yaptı

Rusya, İngiltere başta olmak üzere Güney Kore dahil 23 farklı yabancı ülke vatandaşına satış gerçekleşti. Türki Cumhuriyetler ve Körfez ülkelerinden de yoğun talebin olduğu projeye dünya üzerindeki Türk vatandaşları da çok sayıda alım gerçekleştirdi. İngiltere, Fransa, Avusturya, Belçika, İsviçre, İsveç, Almanya, Hollanda, Kanada, Norveç gibi 26 farklı ülkede yaşayan gurbetçi Türk vatandaşları Sur Yapı Antalya’dan ev sahibi oldu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Nisan 2019 Perşembe 16:16

YORUM YAZ

 • demirdemir1 ay önce
  gelen turistlerin hepisi cıpılak....bunda sevinecek ne var????
 • kazandolkazandol1 ay önce
  ALAMANYA TURISTLERE TÜRKIYE TEHLIKELI GITMEYIN DESIN SANKI ALAMANYA TÜRKIYEDEN DAHA EMNIYETLI BUNA KENDILERI BILE INANMIYOR.
 • nostaljinostalji1 ay önce
  Neden geliyorlar? eden gelmesinler? TL nin yerlrde sürünmesinden yararlanıyorlar ki bunlar iyi günlerimiz.. Onların 1 lirası bizim paramız ile x5 TL yani 5 kat bizden üstün.1 USD=1 TL yap bak 1kişi bile gelirmi. Gelmez. Hem TL yi yerlerde süründür hem Turist geliyor diye sevin akıl almaz bir çelişki. Gel mseler de olur. Avrupa da artık Turist istemiyorlar ve" bıraktığı pislik ve çöplerden sonra gelmeseler de olur "diyorlar ki doğru bir mantık. PEki biz gidebiliyor muyuz sen ona bak. Farklılıklarımıza ve zavallı halimizesevinmemek lazım.
 • salihlilisalihlili1 ay önce
  verin mehteri akın akın geliyolar.akı nakın...adım atacak yer yok ..zaten piyasalarada yansıyor..acaip düzelme var..borsa çöküşte dolar uçuşta faizde uçuşta cds ler uçuşta dünyanın risk primi en yüksek ülkelerinden biriyiz falan acaip uçuştayız.ii**verin mehteri...ekonomi bakanıda her önlemi aldık diyo..nasıl bi önlemse ..eflasyon hesabına benzedi hani pahalılık var ama eflasyon eksi çıkıyo .ya..
 • kenankenan1 ay önce
  Turist döviz getirir ahlak götürür.
 • avbavb1 ay önce
  geliyorlarda ne getiriyorlar.rezalet
 • EminEmin1 ay önce
  En durgun dönemden % 25 artış büyük olay değil düşüs nedeni önemli
 • çay şıngırdarçay şıngırdar1 ay önce
  tv5/yeni stv eğer ensar imamoğlana mazbatası verilmeseydi gezi benzeri olayları başlatacaktı.
 • NasipNasip1 ay önce
  tövbe estağfurullah.Günaha giriyoruz bu kafirler açık saçık geziyorlar.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Mayıs 2019