Yeni parti kuracaklar mı? Ahmet Davutoğlu ilk kez cevap verdi

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da düzenlenen bir konferansta yeni parti iddialarına yanıt verdi.

12 Şubat 2019 Salı 15:21

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu, katıldığı bir konferansta gündeme dair önemli açıkalamalarda bulundu.

Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin özgürlük-güvenlik dengesini iyi sağlayan ülkeler arasında olduğunu söyleyerek, "Güvenlik konusunda dünyada trendlere kapılırsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu trende alternatif bir şeyler üretmek gerekiyor. Biz ülke olarak güvenlik paronayasına katılmadık. Ülkemizin bir varoluş sıkıntısı yaşadığı bir kavram geliştirmedik. Dünyada özgürlük-güvenlik depremi yaşanırken biz ülke olarak bu dengeyi sağladık. Ekonomi konusunda ülkeler için önemli bir konu, özellikle 2008 krizi küresel anlamda büyük sarsıntı yaşadı. Yine bu konuda Türkiye, daralan pazarlardan artan pazarlara doğru bir ekonomik stratejisi geliştirdi. Avrupa pazarları daralmıştı, Ortadoğu'da hamleler yaparak bu krizden fire vermeden çıkmıştık. Ortadoğu'da sıkıntı yaşayınca ise Afrika pazarına atıldık" dedi.

Ahmet Davutoğlu'nun açıklamaları şöyle:

"Almanya modern bir devlet değil"

Avrupa'da devletlerin aidetleri konusunda büyük sıkıntı var.  Mesela Suriye'de etnik yapıdaki ayrımdan dolayı sıkıntılar çıktı. 2012'de Almanya'daki Türk öğrencilerimiz şehit edilmişti. Orada Türkleri, her an kriz çıkaracak bir potansiyel olarak görüyorlardı. O dönem siyasi çevreler olarak Almanya'ya net tavrımızı söylemiştik. Bu yüzden Almanya'nın modern bir devlet olmadığını söyleyebilirim. 

ABD içselleştirme kabiliyetini gerçekleştiremedi

Beyaz Saray'da şu an her çeşitten bir insan bulmak çok zor. Mesela siyahi bir yetkili göremezsiniz. Irkçı yaklaşıma yakın bir tavrın gerçekleştiği ABD'den, dünyadaki barışı sağlaması pekala beklenemez.

Yeni parti oluşumu

Ahmet Davutoğlu, bir gazetecinin yeni bir siyasi oluşum düşünüyor musunuz? sorusuna ise, "Soru sorabilirsiniz ama muhteva ile ilgili sorabilirsiniz. Bu sorunun cevabını, bir basın toplantısında ileride verebilirim. Bu ortamın gereği olarak bu cevabı vermek zorundayım" dedi.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Şubat 2019 Salı 15:21

YORUM YAZ

 • İhanetİhanet8 gün önce
  ipleri pkknın elinde devleti yıkan drp işkence cebir şiddet yapan Türkiye Cumhuriyeti Devletini ortadan kaldıran cia mosad bnd elinde devlet yokki devleti yıktılar devleti yıkalı 45-50 yıl olmuş bunlar kimki darbecilerin kuklası agül davutoğlu hükümeti hepsi öcalanın yerine geçen mdve zb.bayındır ve personelin emrind eharaçları himmetleri konyadn gider.cia uluslar arası casusular devleti yönetir film çekerler k.vadisi darp işkence ağzımıza silah dayaynalrın figüranı.
 • İhanetİhanet8 gün önce
  SOLHAN'DA SURUÇ KATLİAMI KINANDI | Solhan Haberleri Solhanın ...solhaninsesi.com/solhanda-suruc-katliami-kinandi/27 Tem 2015 - Basın açıklamasını HDP Solhan İlçe Örgütü Yöneticilerinden Yunus Dışarı okudu. Dışarı, okuduğu basın açıklamasında; "Suruç katliamını lanetliyoruz. ... Geçici hükümet, yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini tedbirlerini ..kardeşi başbakan terör örgütü pkk nın temcilcileri devlet mi bayrakmı var darb cebir şiddet işkence silahla yaralayanalrın vali atama yetkisibile yok darbecilerin kuklası.
 • aytaçaytaç9 gün önce
  bu soruya gogsunu gere gere "hayır asla, ben partıme sadığım!" dıyemeyen kısı namerttır! madem bu cevabı veremeyeceksın ne ısın var hala AKPARTIde? pusuya mı yattın ey namert? mıllet pusuya yatanları degıl cesurları sever! Iste bu yuzden bın kere Erdogan sonuna kadar Erdogan!
 • AyşeAyşe9 gün önce
  kur da al boyunun olcusunu! AKPARTIden cok bıkarsam yerlı mıllı MHP var. ama sana asla oy vermem!!!
 • Cemal kazıkCemal kazık9 gün önce
  Akit nasıl haber bu
 • melik keremmelik kerem9 gün önce
  yahu bu ülkede kedini nimetten sanan insanlarla dolu yazık. kerameti kendinde görüyorlar.Gül, Davutoğlu gibi insanlar tarihte nankörler olarak anıolacaklardır. Nerede Cumhurbaşkanına bir sekte vurmaya çalışan gurih varsa bu insanlar orada. Yazıkmakam mevki sahibi oldular ama dava adamı olamadılar. Allah ıslah onları
 • SamSam9 gün önce
  Bu memlekette ne kadar nankör insanlar var, hala Fetö agizlari konusuyor, verilen hizmetler gözünüze dursun, yaziklar olsun sizlere hala ingiliz yavsagi adbllh ve bunun gibi yamuklari dinleyenler var.....
 • ümitümit9 gün önce
  açık kapı bırakmışdemek ki bir düşüncesi var ama belli değil bilemezsin Davutoğlu bu , hemen gaza geliyoryusunuz.. ....!
 • ibrahimibrahim9 gün önce
  tabiidavutoğlu.gül.kılıçtaroğlu.bay temel.bayan akşener.artı p.k.kvede fetö yüde getirin hepsi bu memleketi kurtarırlardemokrasi ve özgürlük getiriverirler.aaasonra bir bakı veririz t.c yok ortada sonrada endülüst misali ağla oğul ağla erkekler gibi savaşmadınşimdi de otur kadınlar gibi ağla derler.lakin atı alan üsküdarı aşmıştır
 • hsnhsn9 gün önce
  yok diyememiş beyefendi koltuk sevdalısı apddlllh gıllıyı örnek almaz inşaalah
 • MilletMillet9 gün önce
  Eeeee ne demek şimdi bu .Şu demek; kuracağız ama, şimdi söylersem kurulacak hainler ve kahpeler partisi ölü doğar, seçim sonrasını bekleyin. O da şartlı ; seçimde cumhur ittifakı sarsılırsa, sarsılmaz iyi oy alırsa sinsiliğe, hazır kıta hainliğe devam . İnşallah hiç fırsatınız olmaz.
 • melih53melih539 gün önce
  ülkenin acil gül gibi bir lidere ihtiyacı var.yanında ekonomi dehası ve tüm dünyada ve ülkemizde güvenirliği çok yükseklerde olan babacanla beraber ülkemizi hakettiği refaha huzura kavuşturacaklardır.davutoğlu için aynı düşüncede değiliz..sadece gül ve babacan ikilisi ..sayın gül biraz cesaret biraz kararlılık artık ...en son geldiğimiz nokta kuyruklar...işçi emekli maaşlarımızın asgari altına düşürülmesi..yani yeni rejimde bizlere düşen sefalet sefalet.....
 • Gurbetçi iGurbetçi i9 gün önce
  Bence herkes iyi yaptığı işi yapsin üniversitede hocaliga devam daha başarılı olur
 • Yunus16Yunus169 gün önce
  LAFI EVELEDİĞİNE GÖRE, BİRİLERİ BUNLARI YÖNETİYOR, GAZ VERİYOR, İPLER BİRİLERİNİN ELİNDE. PARTİ KURMA İÇİN ÇALIŞMALARI VAR BU ONU GÖSTERİYOR! ORTAM VE ZEMİN KOLLUYORLAR!! SEÇİMDEN AK PARTİNİN OY KAYBETMESİNİ BEKLİYORLAR! YANİ ERDOĞANI DEVİRMEK İSTEYEN AGÜL,BARINÇ,DAVUTOĞLU BABACAN FALAN FİLAN. ÇÜNKÜ ENİNDE SONUNDA FETÖ SORUŞTURMALARI BUNLARI İÇİNE ALACAK, ONUN İÇİN PARTİ KURUP KURTULMAYA ÇALIŞIYORLAR! KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK. FETÖ PARTİSİ OLUR !! KAPATILMA İLE KARŞI KARŞIYA KALIR. KURAMAZLAR
 • alpagualpagu9 gün önce
  çevir kazı yanmasın....ya mert olun be....evetse evet kuracağız hayırsa hayır kurmayacağız....ak partinin 31 seçim sunucuna göre kuradabiiriz kurmayada biliriz.böyle bişerşey var mı yahu?nerde mertlik delikanlılık..bu iş rus uçağını benim emrimle vurduk deyip hindi gibi kabarmaya benzemiyor tabi....yazık be.....
 • hercaihercai9 gün önce
  Siyasetten anlamayan bir adam yani! Iyisin hossun ama, bence kendi isine baksan daha iyi olur Sayin Davutoglu. Egitim ile ilgilen, senin meslegin o.
 • FerhatFerhat9 gün önce
  Kirimli DAVUDOFF !!!
 • Fatih SarikozFatih Sarikoz9 gün önce
  Ak parti cay simit hesabı ile ikdidar oldu bizi KANDIRDI artik yeter yok yok millet parasız meteliğe kurşun atar hale getirenlere yazıklar olsun

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Şubat 2019