• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yavşan otu (Çıban otu) kullanımı ve faydaları nelerdir? Peryavşan otu faydaları saymakla bitmiyor!

Yavşan otu nedir? Yavşan otunun faydaları nelerdir? Yavşan otu ne için kullanılır, nasıl tüketilir? Yavşan otu faydaları nasıl demlenir?

Yeniakit Publisher
2022-05-18 11:58:00 - 2022-05-18 16:41:41
Yavşan otu (Çıban otu) kullanımı ve faydaları nelerdir? Peryavşan otu faydaları saymakla bitmiyor!

Türkiye'de daha çok Çıban Otu, At Teresi, Yara Otu olarak bilinen Yavşan Otu, sağlığa faydalı bitkiler gurubunda bulunuyor. 500 türü bulunan Yavşan Otu, çimenliklerde, meralarda, yol kenarlarında yetişebiliyor. Egzama düşmanı bitki olarak adlandırılan Yavşan Otu, önemli birçok yarara sahiptir.

Yavşan otu, flavonitler denen maddeyi içeriyor. Buda bağırsak ve midenin sağlıklı kalmasını sağlayabiliyor. Sıracagiller familyasından gelen Yavşan Otu, çok yıllık bitkiler arasındadır. Yaprakları koyu yeşil renkli ve kertikli yapıdadır. Çiçekleri genellikle mavi veya beyaz renklerde olur. Taze iken kokusuzdur ancak kurutulduğunda hoş bir koku sağlar.

Yavşan otu nedir?

Sıracagiller familyasının üyesi olan Yavşan Otu, hemen her yerde yetişebiliyor. Daha çok Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'da yetişir. Orman kenarlarında, güneşin bol olduğu yerlerde yetişir. Toplama işlemleri Mayıs ayından başlayarak Eylül ayına kadar devam ediyor.

Yerde kalan kökleri geniş alanlara yayılabilir. Bu açıdan yavşan otunun yer altında önemli yer kapladığını söyleyebiliriz. Yavşan Otu, insan sağlığı için önemli faydalara sağlar. Özellikle kaşıntı gibi sorunların yanı sıra, yaraları iyileştirici özelliği bulunur.

Yavşan otunun faydaları nelerdir?

Yavşan otu, onlarca faydasıyla birlikte içerdiği maddelerle kullanım alanı arasında yer alıyor. Yavşan Otu kullanımında sağlanan faydalar.

- Yavşan otu ağız içi sağlığı için önemlidir. Ağız içerisinde bulunan mikro ve bakterilerin yok edilmesini sağlayan Yavşan Otu, ağız içi yaralara büyük faydalar sağlayabiliyor. Ağız içerisinde oluşan yaralarda veya ağrılarda hekime başvurarak, Yavşan Otu tavsiyesi alabilirsiniz.

- Cinsel hastalıkların meydana gelmesini engelleyici görev görür. Yavşan Otu daha kolay bir gebelik dönemi sunabilir.

- Bağırsak bölgesinde meydana gelen parazitlere karşı etkili bitki olduğu söylenebilir. Bağırsak bölgesindeki bakterileri yok edebilen Yavşan Otu, sindirimin daha kolay hale gelebilmesini sağlayabilecek niteliktedir.

- Yavşan Otunun belirtilen faydalarından birisi uyuşturucu bağımlığına karşı görev görme etkisinin olmasıdır. Bağımlı olan kişilerin Yavşan Otu kullanmaları halinde, bağımlılıktan uzaklaşmaları mümkün olabilir.

- Yavşan Otunun en büyük özelliklerinden birisi bağışıklığı güçlendirici mineral ve vitaminlere sahip olmasıdır. Bağışıklık güçlendirici olan Yavşan Otu, dinç kalmak ve sürekli enerjik olmak isteyenlerin ilk kullanımları arasında bulunur.

- Mevsimsel rahatsızlıklardan kaynaklı yüksek ateş sorunlarında Yavşan Otu kullanılabilir. Yavşan Otu ateş düşürücü etkilere sahiptir ancak uzmanlardan bilgi alınarak tüketilmelidir.

- Böbreğin işlevini iyileştirici potansiyeli bulunan Yavşan Otu, bölgede hastalık oluşumunun önüne set oluşturabiliyor. Böbrek hastalıklarının oluşması istenmiyorsa, Yavşan Otu tüketilebilir.

- Kadınlarda adet döneminin düzenli olmasını sağlar. Adet dönemi düzensizlikleri problemlerini ortadan kaldırabilen Yavşan Otu, kullanımında dikkatli olunmalıdır.

 

Çıban (yavşan) otu ne işe yarar?

Yavşan otu insan sağlığında önemli yerde olan bitkiler gurubunda bulunur. Faydalarına rağmen mutlaka doğru ve düzenli şekilde kullanılmalıdır. Yavşan Otu ne işe yarar sorusunun cevabı.

Ağrı kesicidir

Yavşan Otu, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen ağrıların dinmesi için tüketilebilir. Doğal ağrı kesici görevi gören Yavşan Otu uzmanları tarafından öneriliyor.

Deri hastalıklarının bitmesine yararlıdır

Deri hastalıkları insanların önemli ölçüde sıkıntı çektikleri rahatsızlıklardan birisidir. Deri hastalıklarından kurtulmak isteyenler, Yavşan Otu kullanarak bu sorundan kurtulabilirler.

Yavşan otu ne için kullanılır?

Çok kullanım amaçlı olan Yavşan Otunun faydalarını yukarı bölümde belirttik. Yavşan otu ne için kullanılır sorusunu yanıtı şöyle:

Doğum sancılarını kesmek için kullanılabilir

Yavşan Otu en çok doğum sancılarını minimum düzeye indirebilmek adına kullanılabilir. Doğum esnasında ve sonrasında oluşan sancıları yok etmek için Yavşan Otu kullanımı unutulmamalıdır.

Romatizmaya karşı kullanılıyor

Yavşan otu geçmişten şimdiye en çok romatizma rahatsızlıklarına karşı kullanılmıştır. Ağrı kesici görev gören Yavşan Otu, romatizma kaynaklı ağrıların da bitmesini sağlayabilecek özelliklere sahiptir.

  

Çıban otu nasıl tüketilir?

Yavşan otu bitkisi, yaygın olarak çay formunda tüketilir. Çay formu tüketimi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. İlk olarak 1 litre kadar suyunuzu kaynatın. Daha sonra içerisine 1 tatlı kaşığı Yavşan otu ekleyin ve en az 5 dakika kadar demlemesini bekleyiniz. Formu, uzman doktorunuzun verdiği tavsiyeye göre tüketmeye başlayabilirsiniz. Aşırı tüketimden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Yavşan otu çayı faydaları nasıl demlenir? Diğer tarif

Acı yavşan otu çay olarak kullanılabilmektedir. 1 su bardağı kaynamış suyun içerisine 1-2 tatlı kaşığı acı yavşan otu ilave edilip 10 dakika demlenerek çayı elde edebilirsiniz. Daha sonra çayı süzgeç ile süzüp içebilirsiniz. Acı yavşan otu vücut için de kullanılabilmektedir.

Yavşan otu basura iyi gelir mi?

Hemoroid (Basur) tedavisinde etkilidir. Vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olur. Bağırsak ve mesane iltihaplanmalarına karşı kullanılır. 

Acı yavşan otu hangi hastalığa iyi gelir?

Yavşan otu gastrit ve ülser gibi mide problemlerinin tedavisinde destekleyici olarak kullanılır. Ayrıca mide zarındaki yenilenme sürecinde de yardımcı olur.

Yavşan otu hangi bitki örtüsü?

Yavşan ya da Pelin (Artemisia), papatyagiller (Asteraceae) familyasından 200-400 arasında türü bulunan, genellikle Kuzey ve Güney her iki yarımkürede kuru ya da yarı kurak habitatlarda yetişen, sert otsu ya da çalımsı bir bitki cinsi.

  

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23