Yargı reformunun ilk paketi Ekimde Meclise gelecek

AK Parti tarafından hazırlanan ve 15 kanunda değişiklik öngören kanun teklifi, yeni yasama yılının ilk haftasında TBMM Başkanlığına sunulacak.

20 Eylül 2019 Cuma 19:04
Yargı reformunun ilk paketi Ekimde Meclise gelecek

AK Parti tarafından hazırlanan yargı ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi taslağı, 15 kanunda değişiklik öngörüyor. Yeni yasama yılının ilk haftasında TBMM Başkanlığına sunulacak kanun teklifi, "yargının hızlandırılmasını" esas alacak, vatandaşları doğrudan ilgilendirecek düzenlemeleri içerecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, yargı reformuna ilişkin AK Parti tarafından hazırlanan paketlerin ilkine son şekli verildi.

Türkiye Barolar Birliği ve çeşitli sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerle yapılan görüşmeler, toplantılar ve değerlendirmelerin ardından şekillendirilen kanun teklifi taslağı, 15 kanunda değişiklik öngörüyor. Kanun teklifi taslağı, yargının hızlandırılmasını esas alacak.

Meclisin açıldığı hafta TBMM Başkanlığına sunulacak kanun teklifi, aynı hafta komisyona getirilecek. Teklifin komisyonda kabul edilmesi durumunda Ekim ayının ikinci haftasında Genel Kurula indirilmesi öngörülüyor.

Teklif, ceza davalarının hızlandırılması, ön ödeme müessesesi ile uzlaştırmanın kapsamının genişletilmesi, seri muhakeme usulünün getirilmesi, avukatların haklarının artırılması, avukatlık sınavının getirilmesi gibi konuları içeriyor. Teklifte idari yargıda Ses ve Görüntü Bilişim Sisteminin (SEGBİS) kullanılması da bulunacak. Ayrıca teklifte, 15 Temmuz'dan sonra pasaportlarına el konulan ve yargılaması sonucu beraat edenlere pasaportlarının geri verilmesine ilişkin düzenleme de yer alacak.

AK Parti tarafından bugün MHP'ye sunulan teklif taslağı, CHP ve İYİ Parti'ye de götürülecek. 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Eylül 2019 Cuma 19:04

YORUM YAZ

 • Alp Alp 28 gün önce
  NAFAKA BAŞKA PAZARA KALDI DESENİZE....
 • MuratMurat28 gün önce
  Kanunlarda Hakimin ceza verirken yorum hakkı elinden alınmalı. Hakim karar verirken kanun hangi cezayı veriyorsa onu vermeli. Suçlular mağdurlardan daha değerli. Hakimlerin yorum hakkı yüzünden. Kanunlar siyasi emellere kurban edilemez. Adalete duyulan inanç azaldığı zaman herkes kendi adaletini uygulama çalışır. Hakimler illa kendi canları yandığında kanunu uygulamasın. Herkese aynı şekilde davransınlar!
 • YENİ TÜRKİYE*LİYENİ TÜRKİYE*Lİ28 gün önce
  Ab kriterleri doğrultusunda ve İstanbul baro başkanı gibi bir kaç zihni bozuklarla hazırlanan ve tamamen içi boş zırva olan ve içinde İDAM olmayan yargı paketini alın başınıza çalın. Nokta.
 • AhmetAhmet28 gün önce
  Fetönün oluşturdugu tahribat giderilmeli. Özellikle tmk da cebir ve şiddeti fetö kaldırmışti ve iltisak kavramini fetö uydurmuştu.. Bu fetö icadı garip şeyler kaldırılmalı, mağduriyetler acilen giderilmeli...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ekim 2019