• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yan yatarak uyumanın faydaları

Nefes almak, yemek, içmek gibi uyku da insanın en temel ve en vazgeçilmez ihtiyaçlarından biridir. İnsan hayatının büyük bir kısmının uykuyla geçtiği düşünülürse uyurken insanın aldığı yatış pozisyonu da kaliteli bir uyku için oldukça önemli konulardan biridir.

Yeniakit Publisher
2018-06-14 14:34:00 -
Yan yatarak uyumanın faydaları

Sol tarafa yatılması durumunda, beyindeki sempatik sinirler aktif hale gelir. Beyindeki sempatik sinirlerin aktif hale gelmesi nabız sayısının artarak kalp hızının artmasına neden olur. Böylece kalp yorulur. Bu durumda uykuya dalma zorlaşır. Dolayısıyla da tam dinlenme sağlanamaz.

Sırt üstü pozisyonda uyunması sırt ve bel ağrılarının, reflü benzeri hastalıkların oluşturduğu asidik ortamın azalmasına neden olmasına karşın horlama, uyku apnesi gibi uyku bozukluklarına yol açarak uyku kalitesine ve uyku hijyenine olumsuz etki eder. Ayrıca uzun dönemler boyunca sırt üstü yatmak bacak kaslarını kısalmasına da neden olabilir.

Yüz üstü uyku pozisyonu ise uzmanlar tarafından en tehlikeli pozisyon olarak gösterilir. Bu pozisyonda uyumak, omurga kaslarının gerilmesine ve omurga sinirlerinin sıkışmasına neden olarak sırt ve bele yük bindirmesi, kalp, akciğer ve sindirim sistemi organlarında hasar oluşturabilmesi nedeniyle rahatsızlık hissine neden olur. Kaliteli ve dinlendirici bir uyku sağlanamaz.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar ve verilen tavsiyelere göre kaliteli bir uyku uyumak için en uygun ve en doğru pozisyonun sağ tarafa dönerek uyumak olduğu görülür. Sağ tarafa yatılması halinde sol burun deliğinin açılmasıyla beynin sağ yarım küresinin aktivitesinin arttığı görülür. Beynin sağ tarafındaki aktivitelerin artması parasempatik sinir sistemlerindeki faaliyetlerinin artmasına, nabız sayısının düşerek kalp hızının yavaşlamasına, tansiyonun düşmesine ve mide-bağırsak sisteminin rahatlamasına neden olarak daha kolay uykuya dalmayı sağlar.

Uykuya olumlu etkilerinin dışında; boyun ağrıları, sırt ağrıları, reflü ve diğer mide rahatsızlıklarında azalmaya sebep olması ve hamilelerde dolaşımın hızlanmasını sağlamasıyla da en sağlıklı pozisyon olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, sağ tarafa dönerek yatmak, anne karnındaki cenin pozisyonuna benzerliği nedeniyle insan doğasına en uygun yatış pozisyonudur. Bunun nedeni ise bebeğin anne karnında büyürken kasları kasılmamış halde olmasından kaynaklıdır. Dolayısıyla kasları dinlendirmenin en iyi yolu da bu pozisyonda uyumaktır.


 

 

 

 

 

 

Nasılkolay.com'dan alınmşıtır.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23