• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Vücudumuzun verdiği bu sinyallere dikkat!

Vücudumuz en karmaşık makinalardan biridir. Her gelişmiş makina gibi vücudumuz da kusurlu durumlarla ilgili sürekli bilgi gönderir: bu durumda bilgiler iç organlardan ve sistemlerden gelir. Ama genellikle bu uyarılara kulak asmayız ve büyük bir hata yaparız. İşte vücudumuzun verdiği ve dikkate alınması gereken 10 sinyal.

Yeniakit Publisher
2017-06-12 14:50:00 - 2017-06-12 14:55:37
Vücudumuzun verdiği bu sinyallere dikkat!

Gözün altındaki morluklar

Gözün altındaki morluklar yeteri kadar uyumazsanız ortaya çıkabilir. Doktorlar 7-8 saatten az uyumamamızı öneriyor. Ama tamamen başka bir şeyin göstergesi de olabilir: kansızlık. Vücut yeteri kadar alyuvar üretemediği zaman göz altları morarabilir.

Parmaklardaki renk değişikliği

Eğer parmaklarınızın sık sık renk değiştirdiğini fark ediyorsanız bunun ciddi bir nedeni olduğunu bilmelisiniz. Bu durum Reynaud Sendromu’na işarettir – düşük ısılar kan damarlarında spazma yol açar ve parmakların renk değiştirmesine sebep olur. 

Bulanık görme

Eğer sıklıkla gözlerinizin yorulduğunu hissediyorsanız, uzaktan insanların yüzlerini seçmekte veya yol tabelalarını belli bir mesafeden okumada güçlük çekiyorsanız, ya miyop olmuşsunuzdur ya da astigmat. Bu durumda göz doktoruna gitmeniz gerekir.

Gözlerinizin önünde kabarcıklar görmek

 

Bu kabarcıklar nokta ya da çizgi şeklinde görülebilir. Aniden ve genellikle parlak beyaz ışığa maruz kalınca görülürler. Eğer 1 haftadan uzun süre bu kabarcıklardan görmeye devam ederseniz göz doktoruna başvurun. Katarakt veya başka ciddi bir göz probleminin göstergesi olabilir.

Midede çalan “müzik"

Mideden gelen gır gur gibi sesler bağırsakların çalışmasında dolayı oluşur. Eğer bunlar ara sıra oluyorsa sorun yok. Ama midenizden düzenli olarak böyle sesler geliyorsa veya bu seslere ağrı da eşlik ediyorsa hemen bir doktora görünmenizde fayda var.

Cilt soyulması

Cildin soyulması vitamin eksikliğine işarettir. Dengeli beslenme cildin hemen eski haline dönmesini sağlar. Eğer soyulmanın yanında kaşıntı da varsa hemen doktora görünmelisiniz. Mantar veya benzeri bir mikrop kapmış olabilirsiniz.

Parçalı koku kaybı

Yaşlandıkça koku alma duyusunun keskinliğini yitirmesi sinir sisteminin hasar görmesinden dolayı oluşur. Eğer yaşınız gençse ve koku duyunuzda azalma hissediyorsanız gecikmeden bir doktora görünmelisiniz. Ciddi bir soğuk algınlığı ve virütik enfeksiyon göstergesi olabilir.

Göz kapağının seyirmesi

Göz kapağının uzun süre seğirmesi gözlerinizi çok yorduğunuzu gösterir. Bunu geçirmek için gözlerinize soğuk suyla ıslattığınız pamukları koyabilirsiniz. Eğer işe yaramazsa bir doktora başvurmalısınız çünkü sinir sistemi ile ilgili bir soruna işaret ediyor olabilir.

Kulak çınlaması

Kulak çınlaması kulağınızda bir zil sesi duymanız demektir. Bir çok kişi bu durumu önemsemez. Ama sürekli kulak çınlaması bir hastalıktan dolayı olabilir. En yaygın sebebi sürekli yüksek sese maruz kalınan ortamlar bulunmak ya da çalışmaktır.

Omuz çıkığı

Bazı kişilerin omuz eklemleri biraz daha gevşektir veya normal olmayan farklı yönlere hareket ettirilebilir. Bu da sabit olmayan omuz eklemine işarettir – omuz kemiğinin topuzu eklem yerinden çıkar. Bu durum doğuştan olabilir veya bir spor yaralanmasından dolayı oluşabilir. Her ne şekilde olursa olsun ciddi bir durumdur.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23