Veri hırsızlığı FETÖ yöntemi! Ekrem İmamoğlu büyük suç işliyor

CHP'li Ekrem İmamoğlu’nun mazbatayı alır almaz belediye dışından ne idğü belirsiz kişilere İBB’nin tüm verilerini kopyalatma girişiminin mahkemece durdurulması, marjinal sol medya tarafından perdelenmek isteniyor. Açıkça suç olan ve FETÖ kaynaklı onlarca veri sızdırma örneği bulunan olayı “Geçmiş dönemlerin incelenmesinden korkuyorlar” diyerek çarpıtmaya çalışan sol medya, konunun veri hırsızlığı yoluyla kamu güvenliğini tehlikeye atmak olduğunu gizlemeye çalışıyor.

20 Nisan 2019 Cumartesi 16:00
Veri hırsızlığı FETÖ yöntemi! Ekrem İmamoğlu büyük suç işliyor

Yeniakit.com.tr  Ankara 

AK Parti’nin usulsüzlük iddialarıyla yaptığı itirazlar karara bağlanmadan İlçe Seçim Kurulu tarafından mazbatası verilen Ekrem İmamoğlu’nun ilk icraatı hem ülkeyi hem de kafaları karıştırdı. Yangından mal kaçırırcasına ilk talimatı tüm İBB kayıt ve verilerinin kopyalanması olan Ekrem İmamoğlu, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa göre suç işlemiş olmasına rağmen besleme basın, suçluyu değil, suçu önlemeye çalışan kurumları suçladı.

Hiçbir güvenlik soruşturmasından geçmeyen, yetkisi bulunmayan, belediye çalışanı bile olmayan ismi belirsiz 3 kişiye; İstanbul’da yaşayan ve aralarında MİT mensupları, hakim ve savcılar, protokol mensupları gibi önemli kişilerin bilgilerinin de yer aldığı belediyenin tüm mahrem bilgilerinin teslim edilmesi tehlikesini ve suçunu görmeyen besleme basın, esas suçu gizleyerek “Geçmiş dönemlerin incelenmesinden korkuyorlar” algısı oluşturmaya çalıştı.

Konu ile ilgili kanun da var kurum da!

yeniakit.com.tr’ye değerlendirmede bulunan Siber Güvenlik ve Bilişim Uzmanı Yaşar Kaya, tüm gelişmiş ülkelerin kişisel verilerin korunması konusunda hassas olduğunu belirterek, Türkiye’de de Kişisel Verileri Koruma Kurumu kurulduğunu, tüm kişisel verilerin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile korunduğunu hatırlattı.

Kimse ‘inceleme yapma’ demiyor ki!

Kaya, “Sadece bir kişinin bile verilerinin bir kurumdan üçüncü bir şahsa verilmesi suçtur. İstanbul’da yaşayan herhangi bir vatandaşın İBB’de kayıtlı abonelik verileri ne bir başka kurumla paylaşılabilir ne de bir üçüncü şahsa kaydettirilebilir. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının amacı, verilerin incelenmesinin önüne geçmek değil, kopyalanarak bir üçüncü şahsa gitme ihtimalinin önüne geçmektir. Kimse ‘verileri inceleme’ demiyor. Kanun ‘verileri kopyalayıp götüremezsin’ diyor. Burada veri kopyalama işi bir gasp, bir hırsızlık olayıdır. Aslında bu bir siber saldırı girişimidir. Saldırıyı kim yapar? Bilgiyi ele geçirmek ve başka yere taşımak isteyen yapar. Siber saldırılar sadece uzaktan bağlanarak gerçekleşmez. Verilerin bilgisayarlar başında kopyalanması da bir siber saldırıdır. Burada kastettiğimiz üçüncü şahıs bir ülke, bir siyasi parti, bir istihbarat birimi ya da herhangi bir şahıs olabilir. Kanunların amacı da bunun önüne geçmek, önüne geçemediyse sorumluları cezalandırmaktır.” dedi.

Veriler kopyalanmış bile olabilir

Kaya şöyle devam etti: “Özel kurumlar bile siber güvenlik denetimi yaptıracakları zaman yetkisi bulunan firmalara bu denetimi yaptırabilir. Ancak bu firmalar da, denetim yaptıkları kurum özel olsa dahi verilerini kopyalayamaz. Bu bir suçtur. Zaten bu firmaların amacı da ‘bu veriler kaçırılabilir mi?’ testi yapmaktadır. Ekrem İmamoğlu, ‘ben buranın başkanıyım, istediğim verileri kopyalarım’ tutumu içinde olamaz. Genellikle emir verilir ve arkasından genelge yayımlanır. Böyle olmamış olsa bile mahkeme müdahale edinceye kadar kolaylıkla veriler kopyalanabilir. Saatlik bir işten bahsediyoruz.” şeklinde konuştu.

Facebook bile ceza aldı

“Benim İBB’de bir verim olsa gider suç duyurusunda bulunurum. Suç duyurusunda bulunmak için İstanbul’da oturmam bile yeterli” diyen Yaşar Kaya sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“İkinci bir suç ise verilerin incelenmesi ile ilgili yetkisi bulunmayan insanların görevlendirilmiş olması. Legal yolların kullanılarak yapıldığı bir siber saldırı bu. Facebook, gönül rızası ile verilmiş ve kendi serverlarında tuttuğu bilgileri üçüncü şahsa verdiği için uluslararası mahkemelerden büyük cezalar aldı. Kanunlar ve kurumlar, verileri korumak zorundadır. Kimsenin inisiyatifine bırakılamaz. Bence Ekrem İmamoğlu yapabileceği en büyük hatayı yapmıştır. Günün birinde İBB’deki tüm veriler bir yerlerden çıkarsa Ekrem İmamoğlu ne yapacak? Dünya kadar tazminat ödemeye de mahkum olabilir, hapis cezası da alabilir.”

Verilerin kopyalanmasının ne sakıncası var?

Ekrem İmamoğlu’nun İBB verilerini kopyalatmasının ne sakıncası var” sorusunun ise basit bir cevabı bulunuyor. “İstanbul’u kazandık” diyerek CHP ile iş birliklerini dışa vuran, Gezi eylemlerini destekleyen, İstanbul Havalimanı projesini sabote etmek isteyen ve tüm FETÖ’cülere kucak açan Almanya başta olmak üzere Amerika ve İsrail gibi ülkelere daha önce FETÖ tarafından sızdırılan veriler düşünüldüğünde tehlikenin boyutu ortaya çıkıyor. Avusturya hükümetinin, FETÖ’nün servis ettiği YSK verileri ile çifte vatandaş avına çıkması da unutulmuş değil.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Nisan 2019 Cumartesi 16:00

YORUM YAZ

 • kezili kezili 1 ay önce
  imamoğlu sen belediyecilik işini yap fazla derinlere inmegerek yok bu senin işin değil. ülkemizin sırları gizli kalmalı bence. işe çok hızlı başladın.
 • KallaviKallavi1 ay önce
  Nasıl da sahtekarsınız. Hiç debelenmeyin İstabul'da yediğiniz haltlar ortaya çıkacak. Şimdiden onlar için hazırlık yapın. Nasıl üstünü örteriz diye....
 • termin13805979termin138059791 ay önce
  bu adamın arkası karanlık milleti bir şekilde kandırmış... mit ve devlet dikkat etsin
 • Hakkı Hakkı 1 ay önce
  Devletin arşivini Fetoya açanlar belediyenin arşivi acilmasin diye feryat figan.Ahlak herkese lazım.Birakin açılsın kirli çamaşır varsa dökülsün hepimiz destek verelim yoksa belediyenin arşivinden ne çıkar.Devlet sırrı değil herhalde
 • Ayla Ayla 1 ay önce
  Devletin gizli sırlarının belediyede işi ne bu ülkenin askeriye,MİT gibi özel birimleri yok mu hiç inandırıcı gelmiyor söyledikleriniz keşke Fetö cüler devletin kalbine kozmik odaya girdiğinde de bu kadar sesiniz çıksaydı
 • Yuhhh Yuhhh 1 ay önce
  Oy çalan veri yi hayda hayda calar
 • ABBAS ABBAS 1 ay önce
  FAZLA ÖZGÜRLÜK VERİLDİ BUNLARA .BUNLARIN TOPUNU SÜRECEKSİNVATANIMIZDAN.KANUN ÇIKAR16 SENEDEN BERİ BAŞTASINIZ. VATAN HAİNLERİN CEZASI KESİLSİN. VATANDAŞLIKTAN ÇIKARTILSIN.
 • KürşatKürşat1 ay önce
  Bu oğlanı fettulah gülen denen namussuz ... olabilir.fetönün  olduğu her halinden belli oluyor
 • hasanhasan1 ay önce
  pkk ve feto ile belkide bu datalar karsılıgında ittifak yaptılar. Adamda kazandıgı gun karsiligini odemek istedi. Olamaz mı?
 • AlperenAlperen1 ay önce
  Fetönün izinde...yöntemleri çok benziyor.
 • Metin UyulanMetin Uyulan1 ay önce
  Günaydın
 • mustafamustafa1 ay önce
  madem bu veriler o kadar önemli neden belediye başkanlığına veriliyor. bu devletin başındakiler salakmı. sıtratejik bilgilerin belediye başkanında işi ne birde bunu sormak lazım madem önemiliydi peki önceki başkanlarda bu bilgilere ulaştımı ulaştıysa bu bilgilerle neler yaptılar. olayı derin düşünürüm. anlayana. chp yi b.....kum kadar sevmem ama bu bilgiler önemliyse diğer partiler ne yaptı bunuda yazsanıza sayın akit çalışanları.
 • Reis HürdolaşReis Hürdolaş1 ay önce
  Ey fetönün oynunu görmeyip İktidar partisinin sandıklardaki zaafı olduğunu düşünen cehlin ve uykunun sarhoşlarına!Tıkır tıkır işleyenseçim 15 temmuzunun nasıl işleme konulduğunugöremeyenlere!iktidarı içinden suçlu ilan edipmasum bir seçim varmış hayali gören körlerin rüya tabircilerine!Ey şu kanununşu maddesine göre bahaneylefetönün seçim 15 temmuzunuhaklıdır hükmü verensolcu hukukçuları bize karşı kullanarakşeytanın kapanına düştüğünü hiç farkında olmayanlara! Mazbata hikayesi üzerinden ( 17 ve 25 aralık operasyonu gibi) bir sürübahaneyi hak gören batıl gözlüklülere!Seçimin 15 temmuz darbesini meşrulaştırmaya kalkanbir takım medya kuruluşundaki algılarını birpapağan gibi ezberleyipmeclislerimizdebir iblis virüsü olarakbulaştırmaya kalkışanlara! Batı kancalı demokratik seçimlerin dikenlerinin ruhlarını tırmaladığını fark edemeyecek kadar uyuşup nasıl damarları delmeye çalıştığında bihaberlere!Hala yoksa tehlikenin farkında değil de bir seçim yapıldığını sanıyorsunuz?Hala cahiliye dönemin kahinler/ hukukçularının iblis virüsünü beyninizden kurtarmakiçin tedaviye başlamadınız mı?Fetö ile mücadele sivil platformu
 • hanxohanxo1 ay önce
  israil itlerine bu ülkede gecit yok. tel avivin altini üstüne getirmeden bize bu dünya dar gelir. siz pisligi artirdikca biz mazlumlara destegi cogaltiyoruz.
 • meçulmeçul1 ay önce
  adamlar resmen ben hırsızım diyor ve övünüyor adamların egosu suç işlemek için tavan yapmış.....takdir ettim bu zihniyeti

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Mayıs 2019