• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Uykusuzluğun beyindeki etkisi açıklandı! Uykusuzluk belirtileri

Finlandiya'da yapılan bir araştırma, orta yaşlarında uykusuzluk problemi yaşayan insanların yaşlandıklarında demans ve alzheimer gibi bilişsel bozukluklar yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Orta yaşlarda uykusuzluğun üstesinden gelmek, nasıl bir yaşlılık geçireceğimizi belirliyor.

Yeniakit Publisher
2022-05-25 00:17:00 - 2022-05-25 00:40:41
Uykusuzluğun beyindeki etkisi açıklandı! Uykusuzluk belirtileri

Uyku apnesi nedir, nasıl anlaşılır?

Apne ve hipoapnenin sayıları tanı koymada en önemli etkenlerden biridir. Apne, uyku esnasında solunumun durması, hipoapnesi ise yavaşlamasıdır. Eğer kişinin, bir saatlik zaman diliminde beşten fazla kez solunumu durmuşsa o kişiye uyku apnesi tanısı konulabilir.

Sağlıklı bir uykunun insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Olması gerekenden az uyuduğumuzda ya da uyku kalitemiz düşük olduğunda sağlığımız her anlamda bozulabiliyor. Peki uykusuzluk, insan vücudunu kaç yılda etkilemeye başlıyor? Yapılan yeni bir araştırma, uykusuzlukla ilgili çok çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Finlandiya'da hizmet veren Helsinki Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı, 3.748 katılımcı ile 15-17 yıl aralığında devam eden geniş kapsamlı bir çalışma yaptılar. Yapılan bu çalışmanın başlangıcında katılımcıların tümü orta yaşlıydı. Çalışmanın sonunda ise neredeyse herkes emeklilik çağına gelmişti. Bilim insanları, yıllarca süren bu araştırma kapsamında insanların zihinsel sağlıklarını incelediler.

Uykusuzluk problemi yaşayanların beyinleri daha fazla risk altında

İnsan yaşlandıkça beyin aktivitelerinde bozulmalar oluyor. Bu zaten yıllardır bilinen bir şey. Ancak Finlandiya'da yapılan araştırma, orta yaşlarındayken uykusuzluk sorunu yaşayan insanların beyinlerindeki bozulma olasılığının arttığını gözler önüne serdi. Üstelik bu tip insanlar, demans veya alzheimer gibi bilişsel bozukluklarla birlikte tansiyon, şeker, obezite ve depresyon gibi problemlerle daha fazla karşılaşıyorlardı. 

Yapılan araştırmanın sonuçlarının yer aldığı makalede önemli bilgiler veriliyor. Bilim insanlarına göre orta yaşlarında uyku problemi yaşanıyorsa, bu sorunun üstesinden gelinmesi gerekiyor. Uzmanlara göre üstesinden gelinen uykusuzluk probleminin ilerleyen yıllarda oluşabilecek hastalıklara karşı engelleyici olabilir. Peki uykusuzluk problemi yaşayan bir bireyin ne yapması gerekiyor?

Finlandiya'daki bilim insanlarına göre uyku kalitesini düzeltmenin sayısız yolu var. Bunlardan bazıları; düzenli olarak uyumak, uyku ortamını uygun hale getirmek, yeme içme alışkanlığını düzenlemek, uyku dengesini bozan kahve gibi gıdaları makul seviyelerde tüketmek. Araştırma, yalnızca bu tür basit uygulamaların bile nasıl bir yaşlılık geçireceğimiz konusunda belirleyici olduğunu gözler önüne sermiş oldu.

Uykusuzluk belirtileri şunları içerebilir:

Geceleri uykuya dalmakta zorluk.

Gece uyanmak.

Çok erken uyanmak.

Gece uykusundan sonra dinlenmiş hissetmemek.

Gündüz hissedilen yorgunluk veya uyku hali.

Sinirlilik, depresyon veya anksiyete.

Dikkat toplamada, odaklanmada veya hatırlamakta güçlük çekmek.

Ter kokusunu ne önler? Kıyafetten ter kokusunu çıkarma yöntemleri! Ter kokusu önleyici himalaya tuz kullanın.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23