• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ürdünlü eski tümgeneral, 'Erdoğan'ın en güçlü darbesi'ni açıkladı: Esed rejimine izin vermeyecek

Ürdünlü askeri analist emekli Tümgeneral Memun Ebu Nevvar, Türkiye'nin İdlib'deki operasyonlarının kendini müdafaa hakkından kaynaklandığını söyledi. Ebu Nevvar "Serakib ilçesinin geri alınması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından vurulmuş güçlü bir darbeydi" ifadelerinde bulundu.

Yeniakit Publisher
2020-02-29 22:01:00 - 2020-02-29 23:08:56
Ürdünlü eski tümgeneral, 'Erdoğan'ın en güçlü darbesi'ni açıkladı: Esed rejimine izin vermeyecek

AA muhabirine açıklama yapan Ebu Nevvar, "Türkiye güçlü bir ülke ve Esed rejiminin İdlib'de kontrolü sağlamasına izin vermeyecektir. İdlib'in düşmesi, Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit eden terör örgütlerinin geri dönmesi ve çok sayıda mültecinin sınıra dayanması anlamına gelir." dedi.

Türkiye ile Suriye arasında 1998'de imzalanan Adana Mutabakatı'nın Türkiye'ye topraklarını koruma ve Suriye'deki terör unsurlarını kovalama hakkı verdiğini belirten Ebu Nevvar, "Bu bağlamda Ankara'nın operasyonları, kendini müdafaa hakkından kaynaklanıyor." diye konuştu.

"İdlib'in güneydoğusundaki Serakib ilçesinin geri alınması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından vurulmuş güçlü bir darbeydi" ifadesini kullanan Ebu Nevvar, Türkiye'nin Serakib'in bir daha düşmemesi için çalıştığını ve şu anki mücadelenin stratejik ağırlık merkezinin burası olduğunu ifade etti.

Rusya'nın Esed rejimine havadan destek vermesine rağmen Türkiye'nin, rejim güçlerini vurmasına engel olamadığına ve NATO'dan gelen cevabın da hayal kırıklığı yarattığına işaret eden Ebu Nevvar, "Türkiye, NATO'dan Libya, Bosna ve Irak'taki krizlerde olduğu gibi sivillerin korunması için uçuşa yasak bölge oluşturulması kararı almasını bekliyordu. Bu durum, uluslararası krizlerde çifte standart uygulandığını gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'nın gövde gösterisinde bulunduğunu ancak Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'nin Suriye'de varılacak herhangi bir çözümde oynadığı rolün ehemmiyetinin farkında olduğunu belirten Ebu Nevvar, "Müzakere masasında Türkiye olmadığı sürece hiçbir çözüm ortaya çıkmaz." sözlerine yer verdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Otksi

Bilmeyende general falan sanar 

iskender1a*

Allah ve Resulünün yiğit, güçli,güvenilir Aslanı ümmerin yüz akı mazlumların umudu iyiki varsın, Selâm saygı ve teslimiyet sana ve başkomutan Muhammed Mustafaya ve ashabına. Gazanız bübarek,kolay ve şanlı olsun.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23