• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Unutkanlığa ne iyi gelir | Hafızayı güçlendirmek için neler yapılmalı?

Unutkanlık neden olur? Unutkanlık çoğu zaman normal gibi görünse de bazı hastalıkların ya da vücuttaki hormon yetersizlikleri ile vitamin eksikliklerinin bir sonucu olarak ortaya çıkabiliyor. Unutkanlık için ne yapılmalı?Spordan bulmacaya, geziden arkadaşlık ilişkilerine kadar pek çok şey unutkanlığa iyi geliyor. Peki unutkanlığın belirtileri nelerdir? Unutkanlık için hangi doktora gidilir? Unutkanlığa ne iyi gelir? Hafızayı güçlendirmek için neler yapılmalı? İşte detaylar.

Yeniakit Publisher
2019-11-07 17:20:00 - 2019-11-07 17:22:29
Unutkanlığa ne iyi gelir | Hafızayı güçlendirmek için neler yapılmalı?

Unutkanlık neden olur? Unutkanlık çoğu zaman normal gibi görünse de bazı hastalıkların ya da vücuttaki hormon yetersizlikleri ile vitamin eksikliklerinin bir sonucu olarak ortaya çıkabiliyor. Unutkanlık için ne yapılmalı? Spordan bulmacaya, geziden arkadaşlık ilişkilerine kadar pek çok şey unutkanlığa iyi geliyor. Unutkanlığın belirtileri nelerdir? Dikkatsizlik, işe/okula geç kalmak, sorumluluklardan kaçmak, stresle başa çıkamamak unutkanlığın en temel belirtileridir. Unutkanlık için hangi doktora gidilir? Hafıza kaybı unutkanlık problemi fark edilir edilmez derhal bir uzman nörolog hekime başvurulmalıdır.

Unutkanlık ile ilgili yapılan nöropsikiyatrik testler, hastalığın teşhisi konusunda önemli ipuçları verir. Beyin-davranış ilişkisi temeline yapılan bu testlerle unutkanlığın nedeni belirlenir. Bazen beyinden kaynaklanan unutkanlık, çoğu zamanda hormon yetersizlikleri ve vitamin eksikliğinin bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

Vitamin eksikliği ve tiroit hormonu yetersizliği: Tiroit hormonu yetersizliği ile vitamin eksikliğinde (D ve B12 vitamini) unutkanlığın ortaya çıktığı belirlenmiştir. 

Ağır depresyon hali: Her 5 kişiden biri, hayatının belli bir döneminde depresyonla yüz yüze gelmektedir. Baş edilemeyen depresyon ise duygusal ve zihinsel yıkıma yol açmaktadır. 

Alzheimer ve demans: Bazı nöropsikolojik hastalıklar unutkanlığa neden olmaktadır. Alzheimer ve demans başlığı altındaki hastalıklar unutkanlıkla başlamakta, zihinsel bir bozulmaya yol açmaktadır.

Hafızayı güçlendirmek için neler yapılmalı?

- Hesap makinesi kullanmayın, hesaplarınızı elle yapın

- Şiir veya şarkı sözü ezberleyin

- Telefon numaralarını ezberlemeye çalışın

- Kağıt oyunları oynayın

- Benzer olmayan nesneler arasında bağlantılar kurun

- Çapraz bulmaca çözün

- Cep telefonu konuşmalarınızı azaltın

- Yağlı yemeklerden uzak durun

- Alkolden uzak durun

- Sigara içmeyin ve düzenli spor yapın

Unutkanlık için hangi doktora gidilir?

Hatırlama güçlükleri yaşanılıyorsa, doktora danışmaktan çekinilmemelidir. Depresyon, işitme veya görme kaybı, tiroit fonksiyon bozukluğu, kullanılan ilaçlar, vitamin eksiklikleri ve stres, düzeltilebilir hafıza sorunlarına neden olabilmektedir. Hastaneye unutkanlık, hafıza kaybı gibi problemler sebebiyle gidildiğinde, nöroloji bölümüne başvurulmalıdır. Bu sebepler eğer psikolojik etkenlerden kaynaklanıyorsa, nöroloji bölümü ile psikiyatri bölümü ortak çalışabilecek ya da yalnızca psikiyatri bölümü soruna çözüm bulabilecektir. Sorunun çözülebilmesi için ancak ilgili bölümlerdeki uzman hekimler kişiye yardımcı olabilmektedir. Hafif denilerek önemsenmeyen ve doktora gidilmeyen unutkanlık problemleri, yaşamın sonraki bölümlerinde çok daha büyük problemlere ve hastalıklara yol açabilmekte, kişinin yaşam kalitesini ciddi düzeyde etkileyebilmektedir. Bu sebeple hafıza kaybı unutkanlık problemi fark edilir edilmez derhal bir uzman nörolog hekime başvurulmalıdır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23