Seçim 2019 Sayfası

Türkiye'yi uçuracak keşif! Çorum'da bulundu, değeri ise 945 milyon TL

Çorum'da Türkiye'nin en büyük bakır rezervlerinden biri keşfedildi. 2,7 milyon tonluk rezervin mali değerinin ise 174 milyon dolar (945 milyon TL) olduğu belirtildi.

10 Kasım 2018 Cumartesi 17:39
Türkiye'yi uçuracak keşif! Çorum'da bulundu, değeri ise 945 milyon TL

Çorum'un Boğazkale ilçesinde, İzmir merkezli bir firmanın kendisine ait maden sahasında Türkiye'nin en büyük bakır rezervlerinden birini ortaya çıkarmasının ardından, bölgede işleme tesisi kurulması için çalışmalara başlandı.

Mali değerinin 174 milyon dolar olan bakır rezervine rastlanması ile ilgili olarak konuşan Boğazkale İlçe Belediye Başkanı Osman Tangazoğlu, "Bu bizim için sevindirici bir haberdir. Türkiye'de hatta dünyada değerli bir konuma sahip olan bölgemizin bu değerle tekrar gündeme gelmesi daha güzel bir olay oldu" dedi.

Mali değeri 945 milyon TL

Bir Alman şirketine, maden arazisinde sondaj ve rezerv tespit çalışmaları yaptıran İzmir merkezli firma, Çorum'un Boğazkale ilçesinde dev bir kaynağa ulaştı. Saha içerisinde toplamda 2,7 milyon ton, yüzde 2 tenörlü bakır rezervi tespit edildi. Tespit edilen madenin, Türkiye'nin en büyük bakır rezervlerinden biri olduğu öğrenildi. Alman şirketi, bakır rezervinin mali değerinin 174 milyon dolar, yani günlük kurla 945 milyon TL olduğunu rapor etti. İşletme ve maliyet hesaplarını da yapan şirket, 10 yıl sürecek üretim safhası sonunda tüm üretim masrafları çıktıktan sonra madenin 96 milyon dolar (521 milyon TL) kar edebileceğini raporladı. Dev bakır rezervinin otaya çıkmasıyla, bölgeye işleme tesisi kurulması için çalışmalara başlanılacağı belirtildi.

"Sevindirici bir haber"

Boğazkale İlçe Belediye Başkanı Osman Tangazoğlu, bölgelerinde bakır rezervine rastlanılmasının sevindirici olduğunu söyledi. Tangazoğlu, ilçenin tarihi ve turistik açıdan önemli bir yerleşim yeri olduğunu, aynı zamanda nüfus bakımından da Türkiye'nin en küçük ilçelerinden biri olduğuna dikkati çekti. Tangazoğlu, "İlçemiz sınırları içerisinde yapılan araştırmalar sonucunda yaklaşık 174 milyon dolar değerinde 2,7 milyon tonluk bakır rezervine rastlanmıştır. Bu bizim için sevindirici bir haberdir. Türkiye'de hatta dünyada değerli bir konuma sahip olan bölgemizin bu değerle tekrar gündeme gelmesi daha güzel bir olay oldu. İlçemiz yaz aylarında çok hareketli olsa da kış aylarında nüfus bin 500'e kadar düşüyor. Bu bakırın işlenmesiyle artık ilçemizde turizm ile birlikte inşallah sanayi de gelişecektir. Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

İlçe sakinleri de, bakır rezervinin işlenmesi için kurulacak tesisin istihdam açısından olumlu katkılar sağlayacağına inandıklarını kaydetti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Kasım 2018 Cumartesi 17:39

YORUM YAZ

 • FCkeydalFCkeydal5 ay önce
  Hadi hayırlısı olsun. ...
 • AlperAlper5 ay önce
  Çok heyacanlıydı ama bu pastayı ora halkı bari yese,bizde malum.
 • ... 174 milyon dolar.katarın hediye ettiği uçağın üçte biri.
 • paramechparamech5 ay önce
  174 milyon USD için "Türkiye'yi uçuracak keşif" başlığı sizce de abartılı değil mi?
 • mehmet önenmehmet önen5 ay önce
  bir uck parasi bu, evet türkiyeyi ucurur
 • hasanhasan5 ay önce
  174 milyon dolarla turkiye mi ucacak? ..
 • MehmetMehmet5 ay önce
  Haberin başlığına bakınca ne oldu dedim acaba klasik haber yine ...
 • emiremir5 ay önce
  yani 120 milyon dolar kadar ...
 • Perhiz lahanaPerhiz lahana5 ay önce
  Bakirin tonundan 350 tl kazaniliyorsa birakin kalsin yerin altinda.. mali goturen goturuyor daha vatandasa faydasi olani goremedim. Vatandas anca amelelik yapsa
 • Sankot1453Sankot14535 ay önce
  Kim tutar sizi...
 • Vatandaş Vatandaş 5 ay önce
  O kadar abartmadan ...
 • nostaljinostalji5 ay önce
  ... Eskiden bu madenleri işleten Milli kurumumuz ETİBANK vardı? Şimdi nerde?..
 • Atila SARUHAN Atila SARUHAN 5 ay önce
  Aman dikkat edin Cehape duymasın..... İSTEMEZÜK demeye başlar.
 • özmenözmen5 ay önce
  174 milyon dolar mı ...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Nisan 2019