Türkiye'nin stratejik projesini engellemek için para yağdırmışlar

Doğu Akdeniz'deki gelişmeler sonrası Taşucu Tersanesi'nin yapımı yeniden gündeme geldi. Tersanenin hayata geçirilememesinin sebeplerinden biri de kimi STK'ların desteklediği gösterilerdi. Ortaya çıkan belgelere göre Türkiye'yi zorda bırakacak eylemlerde hep ön planda olan Alman Heinrich Böll Vakfı, tersane sürecinde de aktif rol almış.

23 Mayıs 2019 Perşembe 06:58
Türkiye'nin stratejik projesini engellemek için para yağdırmışlar

Tersanenin yapımını protesto için bölgeye gidecek kişilerin konaklama, yeme-içme gibi masrafları vakıf tarafından karşılanmış. Taşucu'nda tersane yapılmasını konusunu değerlendiren Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz ise 21. yüzyıl deniz jeoploitiğinin en önemli merkezinin Doğu Akdeniz olduğuna işaret ederek, "Anadolu’nun güneyinde gemi inşa ve onarımının yapılabileceği bir tersanenin yapılması ticari değil stratejik bir zorunluluk" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki enerji denkleminin en önemli unsurlarından biri olan deniz kuvvetleri için hayati öneme sahip Taşucu Tersanesi aradan geçen yıllara rağmen bir türlü hayata geçirilemedi. Projenin sürekli olarak ertelenmesinde bürokratik engeller kadar kimi çevrelerin kasıtlı olarak alevlendirdiği toplumsal dinamikler de oldukça etkili oldu.

Peki, o dönemlerde tersanenin yapımına karşı çıkan isimler, bazı STK'lar ve dönemin bölge siyasetçileri kimlerin yönlendirmesiyle hareket etti?

Aleyhte tüm gösterilerde hep aynı adres: Heinrich Böll Vakfı

Tersanenin yapılmasının gündeme gelmesinin ardından 'Çevreye zarar verecek', 'Bu bölge tersane için uygun değil', 'Denizimizi kirletecekler' gibi hemen hepsi temelsiz ve bilimsel dayanaklardan uzak argümanları ortaya atan kimi STK'lar ve bazı bölgesel siyasiler o dönemlerde dikkati çekmişti.

Döneme ilişkin belgeler söz konusu eylemlerde Alman Heinrich Böll Vakfı'nın desteğini gözler önüne seriyor. Örneğin, 12 Mayıs 2004 tarihli belgeye göre, Akdeniz Çevre Platformu (AKÇEP) kendi üyelerine gönderdiği davet metninde "21-22-23 Mayıs 2004 günleri Silifke/Taşucu’nda Heinrich Bölll Vakfı'nın desteğiyle gerçekleştiriyoruz" ifadesini kullanıyor.

Protesto için bölgeye gelecek isimlerin otel parasını ödemişler

Yine başka bir belgedeyse protestocuların konaklamalarının da Alman Vakfı tarafından karşılanacağı duyuruluyor. "Konaklama limitli sayıda Heinrich Böll Vakfı tarafından karşılanmaktadır" bilgisinin yer aldığı belgede, söz konusu eylemlere katılacak isimlerin arasında Ultrike Dufner (Heinrich Böll Vakfı adına), Ali Şahin (Dönemin Taşucu Belediye Başkanı), Erdem Vardar’ın (Greenpeace Gemi Sökümü Kampanyası Sorumlusu) olduğu bilgisi paylaşılıyor.

Almanya neden karşı çıkıyor?

Taşucu'nda bir tersane yapılmasına ilişkin Alman Heinrich Böll Vakfı'nın neden bu kadar yakından ilgilendiği sorusuna yanıt veren konunun uzmanları, Doğu Akdeniz’deki sivil gemi ticaretinden kazanılması muhtemel kazançlar, aynı bölgedeki Türk Donanması'na her türlü desteği verecek bir merkezin olması, Türk tersanelerinin Alman tersaneleri ile rekabeti gibi konulara vurgu yaptı.

Almanya'nın Türkiye ekonomisinin denizcilik üzerinden gelişmesini istemeyeceğini belirten kaynaklar, dünya deniz ticaretinde çok önemli bir güzergah olan Akdeniz'de bir Türk tersanesinin olmasının çok ciddi ekonomik kazançlara sağlayabileceğine dikkati çekti.

Ayrıca bölgenin enerji jeopolitiğindeki önemi, Akdeniz’de güçlü olan bir Türkiye'nin kıta Avrupa’sına gidecek enerji projelerinin de vazgeçilmez ülkesi olmasını beraberinde getiriyor. Bu kapsamda özellikle batılı güçlerin kendi ülkelerinin vakıfları üzerinden sözde toplumsal faaliyetler adı altında Türkiye’deki kimi grupları fonladığı biliniyor.

"Anadolu'nun güneyinde büyük bir tersane stratejik zorunluluk"

Türk denizciliğinin gelişmesinde çok önemli katkıları bulunan ve muvazzaf olduğu dönemde özellikle Akdeniz’de Türkiye'nin hakimiyetini artırmasına yönelik stratejik planlamaların hemen hepsinde katkısı olan Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Mersin Taşucu'nda kurulması planlanan tersanenin sağlayacağı katkıları değerlendirdi.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz’de 1400 kilometreyi aşkın kıyısı olduğunu hatırlatan Gürdeniz, "21. yüzyıl deniz jeopolitiğinin en önemli merkezi Doğu Akdeniz" şeklinde konuştu.

Böylesine geniş bir alanı olmasına rağmen bu kıyılarda Türkiye'nin ağır tonajlı ticaret gemilerine acil durumlarda müdahale edebilecek, havuzlayabilecek imkan ve kabiliyetinin olmadığının altını çizen Gürdeniz, şöyle devam etti:

"Aksaz'da, İskenderun ve Magosa'da küçük yüzer havuzlara sahip tersanelerimiz var. Ancak Anadolu yarımadasının güneyinde maalesef büyük bir tersanemiz yok. İçinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli önceliği taşımacılıkta büyük bir tersane kurmak.

Devletimiz 1999 yılında bu ihtiyacı gördü, bu kapsamda Milli Güvenlik Kurulu bir karar aldı. Ancak özellikle dış mihrakların sürece dahil olmasının ardından maalesef 20 yıl içerisinde bu adım sonuçlandırılamadı.

Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin kaybedecek vakti olmadığını bir kez daha altını çizerek söylemekte fayda görüyorum. Akdeniz’de, özellikle de Taşucu’nda gemi inşa-onarımı yapılabilecek büyük bir tersanenin kurulması yalnızca ticari açıdan önemli değil, böyle bir adımın atılması gelinen nokta itibariyle stratejik zorunluluk."

Kaynak: Yeni Şafak

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Mayıs 2019 Perşembe 06:58

YORUM YAZ

 • Göksen MereyGöksen Merey24 gün önce
  Biride demiş ki MİT ne iş yapar, yahu siz istihbaratımızın milli olduğunu mu sanıyorsunuz, dünyadaki tüm istihbarat teşkilatları DALLAS dizisinden beter ilişkiler içerisindedir.
 • murathocamurathoca24 gün önce
  YA BU MİT NE İŞ YAPAR TÜRKİYEDE BU TİP BİR SÜRÜ VAKIF VAR İSTİHBARAT HİÇMİ ÇALIŞMIYOR VAKIF DERNEKLERİ BİR TERÖR YUVASI GİBİ HİÇMİ TAKİP EDİLMİYOR YADA BULARIN KAFALARI KOPARILMIYORMİT i idare edenler bunları beçeremiyorsa defolup gitsinler .
 • Ke-mal Ke-mal 24 gün önce
  Alman gavurunun vakfına bu denli müsade edilmesine anlam veremiyorum,Kolaysa bizimkiler de almanyada bi vakıf acıp,oraları bi karıştırsinlar,anında şutlarlar.Nedense bizimkiler AB korkusuna bir şey yapamıyor
 • anadolu kurduanadolu kurdu24 gün önce
  osmanlının yıkılmasında sinsi rol oynayan bu alman domuzlarıyla yapılmış anlaşmalar iptal olmalı ve milli güvenliğimiziçin tehlike olan bu vakıf kapatılmalı
 • lanetlen anılacaksınız 3 kuruşa ülkesininin kalkımasındiye uğraşanlar lanetlen anılacaksınız 3 kuruşa ülkesininin kalkımasındiye uğraşanlar 24 gün önce
  sonra ençok bunlar ağlar ekonomi kötü işyok maşaz allah kökünüzü kurutsun lanetlen anılasınız anılacaksınız
 • dumanlıdumanlı24 gün önce
  Sayın yorumcular haberdeki TC çevre ve orman bakanlığı yazısının ne anlama geldiğini biliyormusunuz. Haber içinde hiç bahsedilmemiş. Taşucundaatom enerjisi santralı yapılmakta olduğundan haberiniz varmı. STK lar atom santralına ses çıkarmadıkları içinmi o atom santralı yapılıyor. Tersane projesini hazırlayacak firma meteoroloji kayıtlarını neden istiyor. Bu bilgiler gerekli ise Çevre orman bakanlığı Taşucu meteoroloji istasyonunu neden açmamış. Eğer atom santralının yapımına başlayan irade isteseydi tersane inşaatınada başlardı birbirimizi düşmanca suçlayıp yaralamıyalım. Ayni gemide değil ayni çatı altında aynı evde yaşıyoruz.
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 24 gün önce
  Kesinlikle Bu Tersane Biran Önce Yapılmalıdır. Engel Olmak Isteyenlere Asla Taviz Verilmemelidir.
 • ihsanihsan24 gün önce
  bu alman vakıfları kaspatılmalı
 • Yavuz 1517Yavuz 151724 gün önce
  Bizim için bir sıkıntı yok. Eninde sonunda ağızlarını ve burunlarını kırıp ellerine veririz. Başları ile dötlerinin yerlerini değiştirmesini de iyi biliriz.
 • hiçhiç24 gün önce
  bu ajan ptovakatörlerin legal illegal iptali,girişmlerin behemal çok aktif pozisyona getirilip kayıpların telafisi sağlanmalı ve tesbit edilen oluşumların alehte çalışmaları önlenmeli ve sıkı takip yapılıp canlanmasına fırsat vermemelidir.umarı T.C. gereken önlemleri almaktadır.
 • Trabzonspor Trabzonspor 24 gün önce
  Devlet bizim degilmi kardeşim karar alsın askeri bölge ilan etsin yapsın tersaneyi.
 • turkturk24 gün önce
  DEVLETIN ACIZLIGI.. BIR TERSANAYI ACAMIYORA DEMKKI TRSANA DEVLET ICIN ONEMLI DEGIL HAVA IMIS HAA ONEML IISE DEMEKKI ACIZLIKTEN DAHA BETER BIR DURUM PASIFLIK KORKKALIK. ELIN AVRUPALI TERORISTIU ULKEMDE PLANLAR YAPIYOR ISLETIYOR SECIYOR BOZUYRM DEMEKKI DEVLETI NBIR GECERLILIGI YOK HEPSINI YABANCI STK LAR YAPIYOR DEVLET SADECE KUKLA .

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019