Türkiye'den NATO'ya Patriot ve Samp-T talebi

Türkiye NATO görevi kapsamında Adana ve Kahramanmaraş'ta bulunan İspanyaol Patriot ve İtalyan Samp-T hava savunma sistemlerinin görev sürelerinin uzatılması için talepte bulundu.

25 Mayıs 2019 Cumartesi 09:46
Türkiye'den NATO'ya Patriot ve Samp-T talebi

Türkiye, NATO'dan hava savunma sistemi ihtiyacının karşılanması için halen aktif durumda bulunan Patriot ve SAMP-T hava savunma bataryalarının görev sürelerinin uzatılması talebinde bulundu.

NTV'nin edindiği bilgilere göre, bölgedeki istikrarsızlık ve çatışmaların devam ettiğini vurgulayan Türkiye, NATO'ya talebini iletti. Bu çerçevede aynı talep ilgili ülkeler İspanya ve İtalya'ya da iletildi.

Edinilen bilgilere göre, talepte Türkiye'nin NATO'nun güneydoğu sınırını oluşturduğu ifade edildi. Bölgedeki istikrarsızlık nedeniyle füze tehdidinin sürdüğü, bu nedenle hava savunma sistemlerine dönük ihtiyacın devam ettiği kaydedildi.

NATO hava savunma şemsiye çerçevesinde İspanya'dan gönderilen Patriot hava savunma bataryası Haziran 2015, İtalya'dan gönderilen SAMP-T hava savunma bataryası, Temmuz 2016 tarihinden bu yana kullanılıyor.

Patriot sistemi Adana'da, SAMP-T sistemi ise Kahramanmaraş'ta konuşlanmış durumda. İki sistemin görev süresi de haziran sonunda doluyor.

Öte yandan, Fransa ile bir SAMP-T hava savunma sisteminin Türkiye'de konuşlandırılması konusunda da görüşmeler sürüyor.

2013 yılında Türkiye-Suriye sınırı yakınlarına Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Hollanda Patriot hava savunma sistemleri yerleştirilmiş, ancak her üç ülke de 2 yıl içinde bataryalarını, füze tehdidi kalmadığı ve teknik güncelleme ihtiyaçları çerçevesinde geri çekmişti.

Türkiye'nin hava savunma ihtiyacı, İtalya ve İspanya'nın bataryalarıyla sağlanmaya başlanmıştı.

Kaynak: NTV

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Mayıs 2019 Cumartesi 09:46

YORUM YAZ

 • kuntakintekuntakinte24 gün önce
   atın bu itleri de savunma sistemlerini de yalakalık yapmayın artık ne faidesi oldu da olacakaha s400 geliyor bırakın bu çocuklarını yoksa sizde adamı irrite etmeyin kafamızı bozmayın
 • NiyaziNiyazi25 gün önce
  Hep merak etmişimdir. 2013 senesinden beri değişik ülkelerden görev yapan bu hava savunma bataryaları kaç kez aktif görev almışdır, yani yapılan saldırılarda savunma görevlerini yapmışlarmıdır. Basında yer alan, sınırlara yakın olan yerleşim yerlerine yapılan saldırılardan, sik sık bahs edilirdi.
 • RaiRai25 gün önce
  Yalvar hacli hristiyan a .. köpek gibi yalvar seni korus un lar arsiz capulcu lar anca silah için yalvar hristiyan a
 • Cingil da Bel Cingil da BelCingil da Bel Cingil da Bel25 gün önce
  Papaz Brunson gibi olacak, ya S-400`lerden vazgecersin, yada seni ham diye yutarim !
 • Alpay Caglar Almanya Alpay Caglar Almanya 25 gün önce
  Hayirdirya ?S-400 ler gelmiyormu ?Baseball sopasimi salladi Trump abiniz yoksa.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Haziran 2019