Seçim 2019 Sayfası

Türkiye S-400’den fazlasını kazandı

Türkiye, Rusya ile yürüttüğü yakın ilişkilerin meyvesini almaya başladı. Rusya’nın Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, S-400’lerin bazı parçalarının Türkiye’de ortak üretilebileceği söyledi. Böylece Türkiye, hava savunma sistemlerinde üretici konumuna gelecek.

15 Nisan 2019 Pazartesi 13:02
Türkiye S-400’den fazlasını kazandı

 Oğuzhan Gültekin  Ankara 

S-400 hava savunma sistemine ilişkin ABD’nin baskısına rağmen dik duran Türkiye, S-400 hava savunma sistemi anlaşmasını daha da ileri taşıyan bir pozisyon elde etti. Rusya’dan yapılan açıklamada, S-400’lerin bazı parçalarının Türkiye’de ortak üretilebileceği söylendi. Konuyu Akit’e değerlendiren Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Yılmaz, “Türkiye S-400’leri aldığı zaman Doğu ve Batı arasında bir tercih yapacak. Eğer Türkiye bu tercihi yaptığı zaman ekonomik, siyasi ve askeri anlamda Batıdan gelecek olan saldırılara kendini hazır hissediyorsa Rusya ile yaptığı bu anlaşmalara devam etmesi gerekiyor. Türkiye S-400’ler konusunda dirençli olup başka konularda kar elde etse de Doğu ve Batı arasındaki denge politikasından vazgeçmemelidir” dedi.

Türkiye gücünü ispat etti

Araştırmacı-Gazeteci Rusya Uzmanı Saslanbek İsaev de, “Türkiye güçlü bir devlettir. Şu anda dış politikada izlenen yol doğru bir yoldur. Türkiye, ihtiyacı neyse onu alıyor. Amerika her istediğini Türkiye’ye dayatamaz. Türkiye bölgede kendi gücünü ispat etmiştir. Rusya ile yapılan anlaşmada S-400 dışında birçok farklı kazanımlar elde etmiştir. Her ülke önce kendi çıkarlarını düşünür ve ona göre hareket eder. Rusya ile Türkiye arasında yapılan anlaşmalar kendi çıkarları doğrultusunda imzalanmıştır. İleriye dönük yatırımlardır” şeklinde konuştu.

Ülkemizin böyle bir sisteme ihtiyacı var” diyen Ankara Rusya Araştırmaları Enstitüsü (RUSEM) Askeri ve Güvenlik Uzmanı Emekli Kurmay Albay Hayrettin Güler ise, “Elbette Avrupa tarafından bu sistemler yüzünden Türkiye’ye yaptırımlar olacak. Ama Türkiye, sağlam duruşu ile daha fazla kazanımlar sağladı. S-400 ile ilgili şu anda anlaşmalar imzalandı, gerekli eğitimler veriliyor. Ayrıca başka ülkelerde S-300 kullanılıyor. Bunlara baktığınız zaman Türkiye’ye karşı bir haksızlık söz konusudur. Şu an Rusya ile ilişkilerimiz gayet iyi ve başarılıdır. Bu şekilde devam edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Nisan 2019 Pazartesi 13:02

YORUM YAZ

 • erdoerdo9 gün önce
  bu güne kadarki geri kalmışlığımızın ve az gelişmemizin yegane sebebi ABD .stop
 • ELİFELİF9 gün önce
  HAK.SENİN DEMENE GÖRE O ZAMAN HANGİ ÜLKE NE İSTİYORSA ONU YAPALIM.SANKİ YAPTIĞINDA DOLAR 7 TL OLMUYACAK .İNŞALLAH BİR AN ÖNCE GELİR VE KURULUMU YAPILIR
 • Kul HakkiKul Hakki9 gün önce
  Tek kelimeyle hadır denir.Ruslar teknolojisini Neden paylaştın ki.Boğazları da onlara mı pazarladık. yoksa haberimiz miYok
 • misafirmisafir9 gün önce
  Bu alımda gizlilik olmalı ileri bir tarihi verin en kısa sürede alışverişi tamamlayın sonra biz aldık diye açıklama yapın karşılıklı tartışmalara da meydan vermemiş oluruz gizli olmalı amerika bu s 400 den çok fena tırsıyor o yüzden saldırabilir bu ....sizler.
 • Sırada S-500 varSırada S-500 var9 gün önce
  S-400'ler bize çok yakışıyor
 • sahravansahravan9 gün önce
  "biz dik duruşu papazda da görmüştük,sonuç dolar 7 tl" diyen bir kısım canlıya S 400 geçirin...
 • aslan aslan 9 gün önce
  evet
 • SicilSicil9 gün önce
  Savunmamız güçlendikçe, Türkiye'ninne dediğini duymak zorunda kalacaklar. Diş geçiremeyecekleri için saygı duymak zorunda kalacaklar. Bu şekilde ellerinde kalan tek kozları ekonomi olacak.
 • hakhak9 gün önce
  biz dik duruşu papazda da görmüştük, sonuç dolar 7 tl

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019