• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye mi YPG mi müttefikiniz kim? Bakü’de gazetecilere konuşan Erdoğan, ABD başkanı Biden’e şu soruyu yönelttiğini söyledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü’de aralarında Ankara Temsilcimiz Hacı Yakışıklı’nın da bulunduğu gazetecilere NATO zirvesini ve Azerbaycan ziyaretini değerlendirdi. Terör örgütleri ile mücadele, Azerbaycan ile ortak gaz arama, Zengezur geçidinin önemi, Ermenistan ile ilişkiler, Afganistan, SİHA’lar, F-35 ve S-400 krizine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, NATO zirvesinde sözde müttefik ülkelere, “Terörle mücadele konusundaki net tavrınızı ortaya koyun“ dediğini söyledi.

Yeniakit Publisher
2021-06-18 09:25:00 -
Türkiye mi YPG mi müttefikiniz kim? Bakü’de gazetecilere konuşan Erdoğan, ABD başkanı Biden’e şu soruyu yönelttiğini söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’da TANAP ve TAP’ta dayanışma olduğunu ve yeni adımlar atabileceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü’den ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını cevaplandırarak şunları dile getirdi:

Ermenistan, zaferi kabullenmeli

Ermenistan’ın Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi gerçeğini kabul etmesi, bölgenin önünde açılan bu yeni dönemi doğru okuması gerekiyor. Ermenistan, güven artırıcı adımlar atmaya da başlamalı. Döşediği mayınların haritalarını Azerbaycan’la paylaşması bu yönde önemli bir ilk adımı teşkil edecektir. Savaş sırasında olduğu gibi, bu dönemde de yeniden imar çalışmalarından mayınlı alanların temizlenmesine kadar her adımda bütün imkanlarımızla Azerbaycan’ın yanında durmaya devam edeceğiz.

Azerbaycan’la Libya’da ortaklık

Azerbaycan’la bizim TANAP ve TAP’tan gelen bir dayanışmamız söz konusu. Bunun dışında, biz belki yeni bir sürece de adım atabiliriz. Bu ne olabilir? Örneğin şu anda bizim Türk Petrolleri ile alakalı bir yapımız var. Bu yapıyla birlikte, nasıl şu anda TAP’da, TANAP’da birlikteliğimiz varsa, biz değerli dostum İlham Aliyev kardeşimizle böyle bir adımı Libya’da da atabiliriz. Onların bu konularda belli bir birikimi var, deneyimi var. Aynı birikim ve deneyim bizde de olduğuna göre, hatta rafinaj olayında da bazı adımlar atmak mümkün.

ABD’nin YPG desteğine tepki

Biz, gerek PKK, YPG ile, gerek FETÖ ile gerekse de DEAŞ’la ilgili mücadelemizi belgeler eşliğinde bir kez daha en üst düzeyde muhatabımıza ilettik. Biz her ne olursa olsun, terörle mücadeleye devam edeceğiz. Biz her zaman ‘iyi terörist, kötü terörist’ şeklindeki ikircikli tavırla, terörün yok edilemeyeceğini vurguladık. Terörün hedefi olan bir müttefikin yanında durmak yerine, o müttefikin mücadele ettiği terör örgütlerini tercih etmek tarihi bir hatadır. Terör örgütlerini destekleyenler, onlara cesaret verenler, ne büyük bir yanlış yaptıkları er ya da geç anlayacaklar. Ben şuna inanıyorum; biz kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. Bunu Libya’da, Suriye’de, burada ispat ettik. Bundan sonra da ispat etmeye devam edeceğiz.

S-400’de farklı adım beklemeyin

Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin dedim. Çünkü biz F-35’te üzerimize düşeni yaptık ve parasal olarak vermemiz gerekenleri verdik. S-400 ile ilgili olarak da biz sizden Patriot istedik, siz vermediniz; tam aksine üslerimizde bulunanları da aldınız. Dolayısıyla biz ne yapacaktık? Başımızın çaresine bakacaktık. Yakın markajda işleri takip etmemiz lazım. Biz bütün haklarımızın takipçisi olacağız. Savunma sanayisi ile ilgili tüm konuları, müşterek atabileceğimiz adımları görüşmeye devam edeceğiz. Bakanlarımız muhataplarıyla görüşmek suretiyle bu süreci yürütecekler.

SİHA ile NATO’nun kapısını açtık

Bu konuya ilgiyi özellikle NATO Zirvesinde de gördük. En son Polonya ile bir anlaşmamız oldu. Tabi Polonya’dan sonra bir yerde bu işin kapısı açılmış oldu. Şimdi talepler zaman zaman geliyor, gelecek. Tabi burada bizim açımızdan bir şey çok önemli. Baykar’ın bu alanda attığı adım Avrupa’ya Türk savunma sanayisinin açılması demektir. Gerek İHA’da gerek SİHA’da gerek Akıncı’da ilk defa Avrupa pazarlarına Türk savunma sanayisinin ürünleri girecek. Şimdi bazı yeni ürünler de var. Onların mühimmatı var. Onlar da bu pazarlara girecek. Bunların girmesiyle beraber NATO’da, NATO ülkelerinde bu silah, araç, gereç, mühimmat bunların bulunması çok çok önemli. Polonya bu noktada önemli. Diğerleri hakeza öyle. Temenni ediyorum ki bundan sonraki süreçte bu adımları güç birliği yaparak devam ettiririz.
Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ali

Biden de demiş İsrail mi Filistin mi muttefiginiz
 • Yanıtla

Fatih Manay

TERÖR PARTİSİ HDP KAPATILMADAN BU TERÖR BİTMEZ
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23