Türkiye Kafkasya’da güçlenecek

Rus ve Azerbaycanlı uzmanlar, Türkiye’nin Kafkasya’da gücünün arttığına işaret ettiler. Rusya’nın ünlü tarih bilimcilerinden Prof.Dr. Oleg Kuznetsov Rusya ve Türkiye’nin Kafkasya’yı jeopolitik etkilerinin bir bölgesi olarak gördüğüne dikkat çekerken, World Panoram düşünce kuruluşunun eş başkanı Ramiya Mamedova, Türkiye’nin bölgedeki gücünü daha da artıracağını vurguladı.

16 Eylül 2019 Pazartesi 10:53
Türkiye Kafkasya’da güçlenecek

 Çınar Demir  Ankara 

Rus ve Azerbaycanlı uzmanlar, son yıllarda istikrarsızlık ve gerginliğin türlü hallerinin yaşandığı Kafkasya’daki jeopolitik duruma ilişkin Akit’e çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Rus ünlü tarih bilimcilerinden Prof.Dr. Oleg Kuznetsov, SSCB’nin çöküşünden bu yana, Kafkasya bölgesinin en dengesiz politik askeri dönemini yaşadığını söyledi. Kuznetsov, üç açık ve iki gizli çatışma alanının bu bölgenin toprakları üzerinde yoğunlaşmakta olduğuna dikkat çekerek “Azerbaycan’la Ermenistan arasında Dağlık Karabağ, Gürcistsan’la Rusya arasında bulunan Güney Osetya ve Abhazlar, Ermeni-Gürcü ve Ermeni-Türk düşmanlığıdır. Hem Rusya hem de Türkiye, Kafkasya’yı jeopolitik veya askeri-politik etkilerinin bir bölgesi olarak görüyor, her iki devlet de bölgedeki kendi çıkarlarına sahip ve üçüncü ülkelerin etkilerinin uygulanmasındaki dikkatini çekmemeye çalışarak onları stratejik müttefikleri aracılığıyla yürütüyor” dedi.

Rus tarih bilimci, “Türkiye için Kafkasya bölgesinin en önemli jeopolitik konusudur. Tarih boyunca Güney Kafkasya’nın modern jeopolitik yapısını oluşturan Osmanlı Türkleriydi. Bu nedenle, Türkiye’nin Kafkasya bölgesinin istikrarındaki rolü temel taştır ve belirleyici etkendir. Birinin bu gerçeği sevip sevmemesi hiç de önemli değil” diye konuştu.

Azerbaycanlı siyaset bilimci, “World Panoram” düşünce kuruluşunun Eş Başkanı Ramiya Mamedova, son 30 yılda Kafkasya’nın gerilimin en had safhada olduğu bölgeye dönüştüğünü söyledi.

Mamedova, “Bölgesel projelerde Türkiye aktif bir ülke olarak ön plana çıkmaktadır. Ve kanımca bölgede Türkiye’nin Rusya’yla beraber faaliyet yürütmesi Türkiye’nin bölgedeki gücünü gelecekte iyice artıracaktır” dedi.

TUASAM medya araştırma kuruluşunun Başkanı Gazeteci Yazar Oktay Hacımusalı, Kafkasya’da çok ciddi çıkar çatışmalarının bulunduğunu, Azerbaycan dışında bölgedeki diğer iki devletin birilerinin güdümünde olduğunu söyledi.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Eylül 2019 Pazartesi 10:53

YORUM YAZ

  • KafkasKafkas1 ay önce
    Kaç keredir söylüyorum. Rusya ve Türkiye'nin birbirlerine ihtiyacı var. Rusya sadece Türkiye ile ayakta kalabilir. Çünkü tehdidin yönü artık değişti. Küresel yahudiler yahudi emellerini gerçekleştirmesini için Çin'i seçti. Çin'i şu anda yönetenler 1000-2000 yıl önce Çin'e göç etmiş olan İran yahudileridir. Buradaki sinsi husus şu, bu söz konusu yahudiler artık görünüş olarak yahudiye benzemiyor, 1000-2000 yıl sonra artık görünüş olarak normal Çinlilerden ayırt edilemiyorlar. Çünkü kan karıştı. Küresel yahudiler Çin'e yıllardır teknoloji transferi yaptı, Çin şimdi Amerikayı geçmek üzere. Çin gücünü tam topladığında artık Amerika her bakımdan bitmiş olacak. O zaman yeryüzünde mutlak hakimiyet için Çin'in ilk saldıracağı ülke Rusya olacaktır. Çünkü geriye bir süper güç olarak sadece Rusya kalıyor. Çin Rusyayı darmadığın eder. Ondan sonra da hepimizi tek tek bitirir. Bu yüzden Rusya'nın Türkiye'ye ihtiyacıvar. Çünkü Türkiye sadece Türkiye ile sınırlı değil. Ardında milyardan fazla müslüman ve Türk nüfusu var. Rusyanın içinde bile çok sayıda Türk cumhuriyeti ve topluluğu var. Rusya ve Türkiye birlik olduğunda bu birliğin elini dünyada Çin dahil hiç kimse bükemez. Bu da küresel yahudilerin planını boşa çıkarıyor. Bu yüzden Rusya ve Türkiye'nin yakınlaşması işlerine gelmiyor. Rusyadaki kripto yahudilerin de yardımıyla sürekli Rusya ve Türkiye'nin arasını açmaya çalışıyorlar. Rusya ve Türkiye'nin birbirlerine yanlış yapmayı kesmesi gerekiyor, mesela Rusyanın sürekli İdlib'i bombalaması gibi. Rusyanın akıllı davranmalı çünkü bu işin şakası artık kalmadı, tarihten silinmek istemiyorlarsa Türkiye ile dost ve müttefik olmalılar. Esed'miş, ermenilermiş bunların ufak hesapları yüzünden koskaca Rusya'yı kaybedecekler. Türkiye size zaferi altın tepside sunuyor. Fırsatı kaçırmayın. Ee, konuya dönersek, Rusya ve Türkiye dost olduktan sonra amerika Kafkasya'yada tutunamaz. O zaman da Kafkaslara barış gelir. Amerika Gürcistan ve Osetya sorunlarını çıkardı, Gürcistanı zehirledi. Çeçenistan'da da sorunlar çıkardı. Evet Çeçen'ler Rusyaya karşı savaştı ama ajanları yoluyla kışkırtana bakmalı. Amerikanın kışkırtmaları. Rusya ve Türkiye dost ve müttefik olunca Amerika artık Kafkaslarda tutunamaz. Yapılması gerekeni yapın, bu fırsatı kaçırmayın. Başka bir fırsatınız kalmayabilir.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Ekim 2019