Seçim 2019 Sayfası

Türkiye İslam coğrafyasının merkezidir! 'Vaad edilmiş topraklar' Müslümanların olacak

Araştırmacı-gazeteci yazar Mustafa Özcan, Suudi Arabistan ve Mısır başta olmak üzere bazı Arap ülkelerinin basınında yer alan Türkiye düşmanı yayınlarla ilgili olarak görüş ve düşüncelerini belirtti.

15 Nisan 2019 Pazartesi 16:19
Türkiye İslam coğrafyasının merkezidir! 'Vaad edilmiş topraklar' Müslümanların olacak

Afrika’da gelişen hadiseler hakkında konuşan araştırmacı-gazeteci yazar Mustafa Özcan, Türkiye düşmanlığının İsrail etrafında şekil ve mahiyet kazandığını vurguladı.

Özcan’ın görüş belirttiği başlıklar şöyle;

“Türkiye düşmanlığından sonuç alamazlar”

“Suudi Arabistan medyasının tamamında İsrail yanlısı, Türkiye aleyhtarı özel bir tutum sürüyor. Aslında Türkiye için Suudi basınının uydurduğu “1. DAİŞ Devleti” nitelemesi, Suudi Arabistan için söylenir. 1700’lerin sonu, 1800’lerin başı. Mesela Yemenli aktivist Tevekkül Kerman bu görüştedir. Osmanlı ile DAİŞ’i bir arada tasavvur etmek kimsenin haddine olmadığı gibi, alakası da yok. İsrail’e yaranmak ve Türkiye düşmanlığı bir arada yürütülüyor. Osmanlı padişahlarının hac ibadeti yapmadıklarını, buradan hareketle İslam’la alakası olmadığını ileri sürerek, Arap toplumlarında Osmanlı’ya olan itibarı, Türkiye’ye olan ilgi ve yakınlığı silmek istiyorlar. “

İran yerine Türkiye düşmanlığı

“2011’de Bernard Lewis, “Batı’nın düşman algısında İran’ın yerini Türkiye alacak” iddiasında bulunmuştu. Bunu son birkaç yıldır tartışıyoruz artık. İran düşmanlığını geçici olarak kenara bıraktılar. İsrail ile ilişkiler açıktan yürütülüyor. PYD-PKK’ya da bu nedenle destek veriyorlar.”

“Cezayir halkı, Fransa, Mısır ve BAE’yi istemiyor

“Arap coğrafyası “2. Arap Baharı”nı yaşıyor. 1. Bahar sonuç vermedi. Cezayir’de 1988’te başlayan haşl isyanları, 30 yıl sonra tekrar nüksetti ve kısmen başarıya ulaştı. Tekerlekli sandalyeye mahkum Buteflika’nın 5. Dönem adaylığına halk büyük tepki koydu. Onun adına Paris’te konuşan bir büyükelçi var. Fransa’nın müdahalesi var. Libya’da Hafter’i destekledikleri gibi. Mısır ve BAE’de Libya ve Cezayir’e müdahil. Cezayir’de 22 Şubat’tan beri süren protestolarda “Fransa’ya hayır, Mısır’a hayır, BAE’ye hayır” sesleri yükseldi. Hatta Cezayir Genelkurmay Başkan Yardımcısı, Buteflika ve adamlarının bir çete olduğunu ve Fransa’nın da onları desteklediğini açıkladı.”

Türkiye İslam coğrafyasının merkezi sayılıyor

“Cezayir’deki olaylar eş zamanlı Libya da, Mısır ve BAE tarafından karıştırılıyor. Osmanlı’dan bu yana Türkiye’nin etkili olduğu Trablusgarp’taki uyum hükümeti ile Halife Hafter arasında çatışma patlak verdi. Hafter güçlerinin Libya’da karşılığı yok, ancak Mısır ve BAE’nin aşiret şeflerine para desteği var. Tabii şu var; Türkiye, İslam dünyasının küresel gücüdür. Mısır bölgesel gücüdür. Tarihte şöyle şekillenmiştir. Mısır sağa yattığı zaman Arap coğrafyası sağa, Mısır sola yattığı zaman Araplar sola yatıyor. Ancak Türkiye’nin çıkış yapmasıyla durum, küresel çapta yön değiştirdi. Türkiye sağa yattığı zaman İslam dünyası sağa, Türkiye sola yattığı zaman İslam dünyası sola yatar. “

“Vaad edilmiş topraklar Müslümanların olacak”

“Netanyahu ile tekrar çıkış yapmak isteyen İsrail, Batı Şeria’yı da ilhak etmek istiyor. Hatta Türk basınında pek dikkat çekilmedi ama Trump’ın David Freedman diye fırıldak bir elçisi var. Trump’ın Mescid-i Aksa’nın ‘Süleyman Tapınağı’ haline getirilmiş maketiyle birlikte geziyor. Yine Mike Pompeo öyle. İsrail toprak savaşının önüne din savaşı ilan etmiş durumda. Knesset’te ‘dinciler mutlaka orduyu temsil edecek’ deniliyor. Musa peygamber için diyorlar ki, ‘Yahudilerden Musa’nın izinden giden biziz.’ Bu tersine döndü. ‘Vaad edilmiş topraklar, asıl Allah tarafından varis kılınmasıyla Müslümanların olacaktır. Eninde sonunda Müslümanlar toparlanacak, Hz. Musa’nın hiç değişmemiş misyonunu temsil edip gerçekleştirecek. O’nun varisi Müslümanlardır. “

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Nisan 2019 Pazartesi 16:19

YORUM YAZ

 • asweaswe9 gün önce
  Tabi canım, Mustafa Özcan diyorsa kesin öyledir.
 • malcom xmalcom x9 gün önce
  ANADOLU HEP MURABIT YANİ UÇ DEVLETİ YANİ ÖNCÜ YANİ AKINCI OLMUŞTUR. TÜRKİYEDE MÜSLÜMANLARIN VAHDET YANİ TEK YUMRUK OLMASI VACİPTİR. HEM TÜRKİYE VE HEM DE DÜNYA MÜSLÜMANLARI İÇİN BU MUTLAK GEREKLİDİR.
 • TC TC 9 gün önce
  Ne içtin sen Allah aşkına.Anlayın artık sizi hiç kimse sevmiyor buna Arap kardeşleriniz de dahil!
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 9 gün önce
  Vaad Edilmiş Topraklar Mūslūmanların Olacak. Hiç Şüphesiz.
 • AhmetAhmet9 gün önce
  Hocam sizin teziniz iyi bir dilekten ibaret, adamlar golan tepelerini aldı, yarın bir kararnameyle daha nelereleri topraklarına katacaklar.
 • Vaad müminlere yapılmıştır!Vaad müminlere yapılmıştır!9 gün önce
  Zaten akla, vicdana ve usulü imana uyan da Allah'ın müjdeli bir vaadi varsa o müjdeli vaadin kafire/müşrike değil müminlere yapılmış olmasıdır. İmanın ırkı olmaz. Vaad vaktinde de, şimdiki vakitte de, mümin yine aynı inanç ve itikaddeki mümindir. O vakit "la ilahe illallah Musa erresulullah!" diyen mümin şimdi "La ilahe illallah Muhammed erresulullah!" diyor.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Nisan 2019