Türkiye İran'dan soğan ithal etmeye başladı

Sebze ürünlerindeki artış sonrası Türkiye, İran'da kuru soğan ithal etmeye başladı. Ülkeye TIR'larla giriş yapan İran soğanı, Van'da 4 liradan satılıyor.

12 Şubat 2019 Salı 12:29
Türkiye İran'dan soğan ithal etmeye başladı

Kuru soğana ithalat yolu açıldı. Türkiye'nin çeşitli kentlerine TIR'larla gönderilen İran soğanı Van'da 4 liradan, yerli soğan ise 5 liradan satılıyor.

Kuru soğan fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesi, iç piyasa fiyatlarının makul seviyelerde tutulması ve spekülatif fiyat hareketlerine meydan verilmemesi amacıyla 2018'de yüzde 184 ile fiyatı en çok artan ürün olan kuru soğanda ithalat başladı.

İthalat Rejimine Ek Karar ile kuru soğanda gümrük vergisi 28 Şubat'a kadar sıfırlandı. Kararın ardından Van'ın İran'a açılan Kapıköy Gümrük Kapısı'ndan ithal soğanlar da girmeye başladı.

Yaklaşık 10 gündür ithal soğanların geldiğini belirten işçiler, günlük 3-4 TIR'ın sınırdan geçiş yaptığını söyledi. Her TIR'ın ortalama 22-23 ton aldığını belirtilirken, gelen ithal soğanlar Van'a giriş yaptıktan sonra Türkiye'nin diğer kentlerine gönderiliyor.

Toptan satış fiyatı 3 lira

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner, İran'dan kuru soğan ithalatının 10 gündür devam ettiğini söyleyerek, "Şu anda İran'dan yoğun bir şekilde kuru soğan ithal ediyoruz. Belli bir süresi var. 28 Şubat son tarih ama bu süre uzatılabilir. Bizim aldığımız bilgiye göre soğanın toptan satış fiyatları 3 lira civarında" dedi.

Öte yandan İran'dan gelen ithal soğanlara Van'da rağbet oldukça az. Manavlar gelen kuru soğanların çok kalitesiz olduğunu belirterek, "Çünkü İran soğanlarında fire çok. Bir torba soğanın çoğunu bozuk veya yumuşamış olduğu için eliyoruz. Bizim yerli soğanlar daha iyi ve kaliteli. Belki bekleme süreleri olduğu için bu sorunlar yaşanıyor" diye konuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Şubat 2019 Salı 12:29

YORUM YAZ

 • OgurOgur8 ay önce
  İthal soğan da pahallıymış. Yerli malı alırım daha iyi
 • Ar Dedik yaAr Dedik ya8 ay önce
  Utanç verici.. bu yeter ey millet.. gör gör
 • Nofel cobanNofel coban8 ay önce
  Geri zekaliheralde israyilda kendini sandi ne hadine
 • osmanosman8 ay önce
  herçıkışın birde inişiolur vatandaşişini bilirnasılçıkardı iseöyleindirirşakşakcılara pekitibaretmez
 • ÇiftçiÇiftçi8 ay önce
  Çiftçi batti esnaf battı ekonomi battı saray ve hanedanlari zevki sefada keyfi zalimler allah belalarini verecek elbet allah büyüktür
 • Hakan Hakan 8 ay önce
  Yerli malı tüketsenize soğan Çorum da 3 tl İthal etmekten gurur mu duyuyorsunuz?
 • Orhan Orhan 8 ay önce
  Çözüm üretimde hep daha çok uretmekte
 • YukselYuksel8 ay önce
  Ama bu akit gazetesinin yazısı olunca düşüncesi
 • Ali osmanAli osman8 ay önce
  Ağacı tepesinden sürüyorlar
 • Mustafa MankaloğluMustafa Mankaloğlu8 ay önce
  Hani tarım ihracatında bir numaraydık?
 • HalideHalide8 ay önce
  Pazarlar kalkmalı hepsi zaten sigortadır hepsinde yeşil kart var gitsinler memleketinde hayvancılık yapsınlar
 • Mesut SarpMesut Sarp8 ay önce
  Bir yerde yangın varsa önce o söndürülür. Burada özellikle milyonları ilgilendiren beslenme sorunu var. Beslenmeyen toplumlar sağlıksız ve hükümet karşıtı olurlar. Hükümet ithalatı çok önceden başlatıp önce yangını söndürecekti. Bunun yerine görüldüğü gibi suçlamalarla sorun çözülmüyor. Çünkü mal ve fiyat meydanda, pazarda sırıtıyor. Önce söndürün yangını sonrada tarafgir olmaksızın araştırın suçluları !
 • DenizDeniz8 ay önce
  Ne kadar utanç verici.
 • AbdullahAbdullah8 ay önce
  Şimdi çiftci neden soğan eksin artık? Tarım böylece mahvoldu ülkede. O boş tarlalara bina dikersiniz artık.
 • mvlütmvlüt8 ay önce
  "büyük devlet" olmanın yolu tarımı öldürüp soğan ithal etmekten geçer....şüphesiz....

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ekim 2019