• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye ile imzalanan anlaşmalar etkilenecek mi? Libya'dan açıklama geldi

Cenevre'deki 5+5 Ortak Askeri görüşmelerinde varılan ateşkes anlaşmasının ardından açıklamalarda bulunan Libya Savunma Bakanlığı ve Libya Devlet Yüksek Konseyi (DYK), Türkiye ve Libya arasındaki askeri anlaşmalarının ve işbirliğinin devam edeceği bildirildi.

Yeniakit Publisher
2020-10-26 01:29:00 -
Türkiye ile imzalanan anlaşmalar etkilenecek mi? Libya'dan açıklama geldi

Libya Savunma Bakanı Selahaddin Nemruş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Cenevre'de Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu (UNSMIL) öncülüğünde Libya hükümeti ve ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter heyetleri arasında imzalanan ateşkes anlaşmasına değindi.

Cenevre'de imzalanan "ön anlaşmanın (5 5), meşru Libya hükümetinin müttefiki Türkiye ile vardığı askeri iş birliği anlaşmasını kapsamadığını" kaydeden Nemruş, "Müttefikimiz Türkiye ile ortak dayanışmayı güçlendireceğimizi, Ulusal Mutabakat Hükümeti Savunma Bakanlığı bünyesindeki eğitim okulları mensuplarının aldığı ve almaya devam edeceği eğitim programlarının devamlılığını vurguluyoruz" ifadelerini kullandı.

Hafter güçlerinin ateşkese bağlı kalmaması ihtimaline de dikkati çeken Nemruş, "Güvenlik ve askeri eğitim anlaşmalarına bugün her zamankinden daha fazla odaklanılması gerektiğini" kaydetti.

Nemruş, "Libya'ya barış getirmenin en önemli faydalarından birinin, sağlam temeller üzerine kurulu bir Libya ordusu ve gücünü bugünün genç neslinden alan kapsayıcı bir ulusal doktrin oluşturmak" ifadelerini kullandı.

DYK: "Ateşkes, Türk devleti ile yaptığı meşru anlaşmaları kapsamaz"

Öte yandan Libya Devlet Yüksek Konseyinin (DYK) resmi sosyal medya hesabından yayımlanan benzer bir yazılı açıklamada, "ateşkes anlaşmasının Libya'nın Türk devleti ile yaptığı yasal anlaşmaları kapsamadığına" yer verildi.

Açıklamada, "BM Libya Destek Misyonu himayesinde Cenevre'de imzalanan ateşkes, meşru yürütme makamının (Ulusal Mutabakat Hükümeti) Türk devleti ile yaptığı yasal anlaşmaları kapsamaz." denildi.

Bu anlaşmanın, "meşru otorite ile gücü zorla ele geçirmeye çalışan isyancı bir güç arasında yapılan bir anlaşma" olduğuna işaret edirek, "saldırgan güce açık veya zımni olarak hiçbir şekilde meşruiyet tanınması anlamına gelmediğini" vurguladı.

DYK, açıklamada ayrıca, bu anlaşmanın, Hafter milislerinin başkent Trablus'a yönelik saldırında işledikleri savaş suçlarını da ortadan kaldırmayacağına işaret ederek, özellikle Terhune kentinde bulunan toplu mezarların sorumlusu olan suçluların adalete teslim edilmesi gerektiğini duyurdu.

Cenevre'de ilan edilen ateşkes anlaşması

İsviçre'nin Cenevre kentinde 19 Ekim'de başlayan 5 5 Ortak Askeri Komite toplantıları sonucunda cuma günü Libya hükümeti ile Halife Hafter güçlerinden heyetler arasında ateşkes anlaşması imzalanmıştı.

BM Genel Sekreteri Libya Özel Temsilci Vekili Stephanie Williams, kalıcı ateşkes anlaşması gereği ülkedeki tüm paralı askerlerin ve yabancı savaşçıların 3 ay içinde Libya topraklarından ayrılacağını bildirmişti.

Anlaşmanın ikinci maddesinde, "Askeri anlaşmalar kapsamında Libya'da yürütülen eğitim faaliyetleri dondurulacak ve bu kapsamdaki eğitim ekipleri, yeni birlik hükümeti görevi devralıncaya kadar ülkeden ayrılacaktır." hükmü yer alıyor.

Türkiye'nin Libya ile imzaladığı "Askeri Eğitim, İş Birliği ve Danışmanlık Anlaşması" çerçevesinde, Libya ordu mensuplarına verdiği eğitim desteği sürüyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şüpeci

İçinize kadar nüfuz eder de sizi afaroz edip yerinize dediklerini yapacak olanları halkın gözünü boyayıp fitneyle oturturlarsa İşte o zaman durum vahiy olur Her ihtimali hesap etmeli Geçit vermemeli
 • Yanıtla

celil yağmuroğlu

Türkiye Libya,da yanlız Askeri alanda değil Libyan,ın Alt yapısına bir an Önce başlamalı, Neden dersiniz Çünkü Türk işçileri oraya gittiği zaman Hal dahada Öz güven kazanacak , Kaynaşacak , İMAR BAŞLADIĞI AN Libya halkı Ekonomik olarak rahatlayacak ve refah gelecek, Doğudaki Libyalılar ister istemez HAFTERİ TERK EDİP HÜKÜMLETİN TARAFINA GEÇECEK, O ZAMAN HAFTERİN GÜCÜ AZALACAK, BEN LİBYA,DA 12 SENE PROJE MÜDÜRLÜĞÜ YAPTIM BU GİBİ TECRÜBELERE SAHİBİM, VE BANA YAZI YAZIYORLAR, BUNU ANLATIYORLAR, İNŞAAT SEKTÖRÜ ÇOK ÖNEMLİ LİBYA,DA İŞ YAPMAK İÇİN EN AZ 100 BİN İHTİYACI VAR, BU KONUDA TÜRKİYE BİR AN ÖNCE BAŞLAMALI,,,TÜRK VE LİBYA HALKININ KAYNAŞMASI İÇİN ORADA HALK VE AŞİRET ÇOK ÖNEMLİDİR ÇÜNKÜ HAL AŞİRETİN VE HALKIN AĞZINA BAKAR,,Vesselam
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23