• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye ile Birleşik Krallık arasında temiz teknoloji alanında iş birliği

Türkiye ile Birleşik Krallık temiz teknolojiler alanında iş birliğine gidecek. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, iki ülke arasında teknoloji de dahil her alanda iş birliğinin artırmak için önemli çalışmalar yürüteceklerini ifade etti.

Yeniakit Publisher
2019-11-06 12:04:00 - 2019-11-06 12:10:20
Türkiye ile Birleşik Krallık arasında temiz teknoloji alanında iş birliği

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi (OSTİM Enerjik) ile Birleşik Krallık Büyükelçiliği tarafından OSTİM’de düzenlenen ‘Birleşik Krallık-Türkiye Temiz Teknolojiler Alanında İş Birliği Programı’nın açılışında konuştu.

İlişkiler gelişecek

Türkiye ile Birleşik Krallık’ın özellikle savunma sanayisi ve otomotiv sektöründe uzun yıllardır ciddi ilişkileri bulunduğunu hatırlatan Büyükdede, “Hedefimiz Türkiye ve Britanya arasında başarılı iş birliklerinin geliştirilmesi. Önemli ticari bağları olan iki ülkenin bundan sonra çok daha etkin ticari girişimler ve anlaşmalarla ilişkilerini daha da geliştireceği kanaatindeyiz” diye konuştu.

Yerel ekonomilere büyük katkı

OSTİM Enerjik benzeri kümelenmelerin iş bölümü ekonomisi, nitelikli iş gücü ve yüksek verimle yerel ekonomilere katkı sunduğuna dikkati çeken Büyükdede, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomik büyüme ve sanayinin gelişimi açısından en temel girdi haline gelen enerjinin günümüzdeki stratejik önemi giderek artıyor. Sürdürülebilir kalkınma için enerji üretiminde yenilenebilir kaynaklara yönelmek, enerji verimliliğini sağlamak, karbondioksit salınımlarını azaltmak çok önemli. OSTİM kümelenmesinin sektörel odağı çevre dostu enerji ve enerji depolama, döngü ekonomisi, sürdürülebilir su yönetimi, sürdürülebilir hareketlilik, kaynak ve malzeme verimliliği ile enerji verimliliği gibi ana başlıkları içeren temiz teknolojiler. Bu sebeple enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji programları, sektörel uygulamalara ciddi katkılar sunacaktır.”

İyimser olunmalı

Birleşik Krallık Türkiye Ticaret Elçisi Lord Robin Berry Janvrin de iki ülke ilişkilerinin geldiği boyuta işaret ederek, “Türkiye’de büyük bir dinamizm, enerji ve çeşitlilik var. Özellikle bugün İngiliz firmalar burada Türk enerji ve teknoloji firmalarıyla iş birliği içinde ve gelecekte karşımıza çıkacak temiz teknoloji için çalışılıyor. Türkiye ile iş birlikleri çok önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Ticaret hacmi 17 milyar sterlini buldu

Janvrin, Britanya’nın Türk malları için ikinci büyük ihracat pazarı olduğunu ve ikili ticaretin yaklaşık 17 milyar Sterlin seviyesinde gerçekleştiğini aktardı. Britanya’nın Türkiye’de çok yüksek seviyede yatırıma sahip olduğunu ve Brexit sürecinin bunu etkilememesini istediklerini vurgulayan Janvrin, şunları kaydetti: “Brexit meselesi herkese oldukça korkutucu geliyor. Fakat iki ülke ilişkisine bakınca nasıl rüzgârlar eserse essin bizim aramızda güçlü bir ticaret ilişkisi bulunsun istiyoruz. Ticaret konusunda iyimser olunmalı. Birleşik Krallık her zaman iş dünyası için lider bir ülke olmuştur. Buradaki iş heyeti içinde önemli teknoloji şirketleri bulunuyor. Britanyalı tedarikçilerle iş birliği yapacak Türkler için Britanya’da ihtiyaç kredisi finansmanı sağlanıyor. İhracat Kredisi Ajansı’nın Türkiye’den gelecek 18,5 milyar TL’ye kadar Türk firmalarını desteklemek için iştahı var. Bunun içinde yüzde 20’lik Britanya içeriği bulunması gerekli ki bu içerik yüzdesi oldukça düşük.”

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23