Seçim 2019 Sayfası

Türkiye ile ABD gerilimi sonrası Yunanistan'ın iştahı kabardı!

S-400 hava savunma sistemi, FETÖ ve Suriye’deki terör örgütleri konusunda anlaşmazlıklar yaşayan Türkiye ile ABD arasındaki ilişki Yunanistan’ı sevindiriyor.

15 Nisan 2019 Pazartesi 17:28
Türkiye ile ABD gerilimi sonrası Yunanistan'ın iştahı kabardı!

Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve Suriye’deki terör örgütü PKK/PYD-YPG işgali altındaki bölgeler konusunda birtakım anlaşmazlıklar yaşayan Türkiye ile ABD’nin arasındaki ilişki, Yunanistan’ın iştahını kabarttı.

Atina yönetimi, Ankara ile Vaşington arasındaki S-400 ve terör örgütleri FETÖ ile PKK/PYD-YPG gibi konulardaki anlaşmazlıklardan faydalanmak istiyor. Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki güç dengelerinin değiştirilmeye çalışıldığı dönemi fırsat bilen Yunanistan, ABD ile mevcut askerî iş birliğini yukarılara taşımayı düşünüyor.

Yunanistan merkezli Kathimerini gazetesi, Ankara ile Vaşington yönetimleri arasındaki sürtüşmelerin Atina yönetiminin jeopolitik kazanç sağlamasıyla sonuçlanabileceğini yazdı.

Hem askerî hem de diplomatik kazanç

ABD’nin Türkiye’ye savurmakta olduğu S-400 tehditlerini ve ABD Kongresi’ne sunulan Doğu Akdeniz Güvenlik ve Enerji İşbirliği Kanunu’nun aynı dönemde ve çerçevede gündeme geldiğini anlatan Yunan basını, bu iki durumun Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin hem askerî hem de diplomatik olarak kazanç sağlamasıyla sonuçlanabileceğini dile getirdi.

Atina ve Vaşington yönetimleri arasında süren askerî iş birliği kapsamında Yunanistan’ın Larissa askerî hava üssü ve Stefanovikeio hava üssünün ilerleyen süreçte de ABD ordusunca kullanılabileceğini yazan gazete, Selanik ve Dedeağaç limanlarının Doğu Avrupa’ya yapılacak uçuşlar için duraklama noktası olarak kullanılabileceğini kaleme aldı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Nisan 2019 Pazartesi 17:28

YORUM YAZ

 • Oktay arkali Oktay arkali 9 gün önce
  Ac tavuk ruyasinda dari gurmus yunanistan daha once yedigi tokati 1974 de kiprisda yedi samari unutmus jeske bir hareket yapsada adalarin ve kiprisin tamamini alsak
 • mehmetmehmet9 gün önce
  türkiyeyunanistanıilkfırsatta çiğnemelidiryoksabizbaşkadevletlerlesavaşırken1921yılındakigibiişgaleyeltenirfırsatcıalçak
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 9 gün önce
  Kötū Komşunun İştahı, Kursağında Kalacak İnşallah. Hiç Şüphesiz ki.
 • Şeref KazanŞeref Kazan9 gün önce
  Bu kazanç değil köpekleşmeninses ayarı Türkiye Cumhuriyeti ivedilikle savaş uçaklarınıda rusya ile yaparak ABD hekomanyalığını tarihin çöplüğüne gömecek adımı atmalıdır

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Nisan 2019