THY - Trabzon

Türkiye düşmanları çıldıracak, yeni hamle

Türkiye'nin kamikaze İHA'larını üreten STM, bu teknolojiyi yapay zekayla donatmak için çalışmalar yapıyor.

09 Ocak 2018 Salı 17:26
Türkiye düşmanları çıldıracak, yeni hamle

Türkiye, insansız hava araçları (İHA) konusundaki iddiasını yeni teknolojilerle büyütecek.

İHA'lara yönelik ihtiyaçlarını yakın zamana kadar yurt dışından karşılayan ve çeşitli zorluklarla karşılaşan Türkiye, zamanla bu teknolojide ulaştığı yetkinliği yeni ürünler ve çözümlerle geliştiriyor.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin (STM) kurduğu Türkiye'nin ilk teknoloji odaklı düşünce merkezi "ThinkTech", Türkiye'nin İHA ve kamikaze İHA teknolojilerindeki durumuna ve beklentilerine ilişkin bir çalışma yaptı.

Çalışmaya göre, İHA'lar günümüzün asimetrik harp sahasında önemli bir kuvvet çarpanı olarak rol oynuyor. Uzaktan kontrollü İHA'lar ile ortaya çıkan bu teknoloji, daha sonra insansız akıllı otonom araçlarla gelişimini sürdürdü. Günümüzde ise yapay zekayla artırılan otonomi seviyeleriyle yüksek akıllı ve sürü zekasına sahip İHA'ların harp sahasında etkin olarak kullanımı planlanıyor.

Gelecek 5 yılda dünya İHA pazarı büyüklüğünün 50 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu pazarda başta ABD olmak üzere bazı Avrupa ve Asya ülkeleri de paylarını artırmaya çalışıyor. Asya’da Çin, Hindistan, Güney Kore gibi ülkeler kendi İHA sistemlerini geliştirmek için adımlar atarken, Avrupa’da Fransa, Almanya, İngiltere gibi ülkeler İHA sistemi geliştirmeye dönük çeşitli projeler yürütüyor. Rusya ve İsrail de bu alanda önemli çalışmalar yapıyor.

İHTİYAÇ DA PAZAR OLANAKLARI DA FAZLA

Keşif, gözetleme ve operasyon amaçlı kullanılabilecek silahlı ve silahsız İHA sistemlerine sahip olması ve bu araçları milli kaynaklarla üretmesi, bölgesel güç olma hedefini güden Türkiye için vazgeçilmez önem taşıyor. Ayrıca büyüyen dünya pazarıyla birlikte Avrupa ve Asya’da talebin daha da artacağı göz önüne alındığında, Türkiye'nin bu pazardan önemli bir pay alabileceği belirtiliyor.

Türk savunma ve havacılık sanayisi bu alanda son dönemde, hem platform hem de alt sistem bazında ciddi ilerlemeler kaydetti. Platform tasarımı, sistem entegrasyonu, sensör geliştirilmesi ve silah entegrasyonu gibi çok geniş bir yelpazede projeler devam ediyor.

Silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri tarafından terör ve asimetrik harp kapsamında halen belli sayıda İHA kullanılıyor ancak Türkiye'nin ulusal savunma sistemleri bağlamında 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için daha çok İHA üretmesi gerekiyor.

KAMİKAZE İHA'LAR SAHADA

Türkiye'nin İHA teknolojileri konusunda geliştirdiği son ürün ise "Türkiye’nin gökyüzündeki yeni askerleri" diye nitelendirilen kamikaze İHA'lar oldu.

Türk savunma sanayisinin son dönemde en dikkat çeken ürünlerinden biri olan kamikaze İHA'lar, asimetrik harp sahnesindeki yerini almaya başladı.

STM tarafından özgün tasarlanarak geliştirilen ve seri üretimine başlanan yeni İHA-1 sınıfı kamikaze İHA'lar ilk olarak Mayıs 2017'de 13. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda sergilendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmeye başlayan STM Kamikaze İHA ailesi; otonom döner kanatlı vurucu İHA "KARGU", otonom taktik sabit kanatlı vurucu İHA "ALPAGU", otonom döner kanatlı keşif ve gözetleme İHA "TOGAN"dan oluşuyor.

Geçen yıl sonu itibarıyla özgün ve yerli çözümlerle çok kısa sürede tasarımdan seri üretime geçirilen ve envantere dahil edilen STM İHA ailesinin, yapay zeka ile donatarak bu yıl "yüksek akıllı İHA sürüleri" olarak prototipleştirilmesi hedefleniyor.

ABD ve Çin’in sürü zekasına sahip prototip ve deneysel örnekleri lanse ettiği 2016 ve 2017 yıllarının hemen ardından Türkiye'nin de benzer ilk operasyonel kabiliyet örneklerini 2018'de sunabilecek olmasının önemine işaret edilen çalışmada, BAYKAR ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ/TAI) gibi İHA üreticilerinin faaliyetleri de dikkate alındığında Türkiye'nin "Küresel İHA Ligi"ndeki iddiasının daha da büyüyeceği değerlendirmesinde bulunuldu.

Haber Tarihi: 09 Ocak 2018 Salı 17:26

YORUM YAZ

 • MuratMurat6 ay önce
  Bildigin dron yav sanki atomu parcaladik
 • Arap kadriArap kadri6 ay önce
  BENDE ZANNETTIM NUKLEER SANTRAL KURDUK HIBRIT OTO YAPTIK TANK MOTORU YAPTIK UCAK YAPTIK !!!!SIREKLI IMAMHATIP ACARAK NE BASARABILIRIZKI.YENI ODTULER YENI BOGAZICILER YENI ITU LER ACMALIYIZ.MESLEK VE SANAT LISELERI ACMALIYIZ DAHA FAZLA.AMA HER KASABAYA HER KOYE IMAMHATIP ACARAK TEKNOLOJIYI YAKALAYAMAYIZ
 • Elazig23Elazig236 ay önce
  senelerce heykelurettiktenolduyadaraki Dünyan en gelismisteknolojisi
 • Alaaddin Alaaddin 6 ay önce
  İMAM HATİP TE OLMASI GEREKEN DERSLERE MANİ OLMAYAN BİR FAZLALIK DİNİ BİLGİ İLE DONATARAK OKUTULMASI BUNUN TEKNOLOJİYE HİÇ BİR ZARARI YOK BİLGİYE FENBILGISINETEKNOLOJİYE HİÇBİR ZARARI YOK
 • Abdullah Hüdaverdi-KonyaAbdullah Hüdaverdi-Konya6 ay önce
  Maşaallah, Barekallah.
 • BEŞERBEŞER6 ay önce
  Ayakkabısının bağını bağlayamaz muhalefet ettiğine bak versen eline dronu uçuraman biraz sevmeye çalışın lan şu vatanı
 • bi sus ya slkbi sus ya slk6 ay önce
  Murat bu millet ne kaybediyorsa senin gibiler yüzünden kaybediyor.O kadar kolaydı da yaklaşık 200 ülke var dünyada. bunlardan sadece 6'sı yapabiliyor bunu. ve bu ülkelerin arasında Türkiye de var. sen o kadar akıllısın ya yap da görelim.Atomu da parçaladık merak etme. yakında onu da görürsün.
 • SidkSidk6 ay önce
  Ulan yorum yapmışsın adından haberin yok niye bu düşmanlık fetöcüler ihlal leri sevmediği için olmasın chp nin içine fetö fetonun içine chp kaçmış söylem ve düşmanlık aynı itu oddu açsak ne olur oldu ye giden terörist olup çıkıyor Boğaziçi'ne giden bilimi ateizm zannedip ateist oluyor itu dekilerde dağın saç ve uzun sakal bırakmak ile bilime hizmet ettiklerini zannediyor yıllardır orta da ne var kocaman bir hiç. Bir ihl cumhurureis olduda ülke azıcık bilim ile yerli teknoloji ile tanıştı. Boş konuşma git futbol konuş iyi pirtiyi konuş madem heveslisin boş konuşmaya.
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 6 ay önce
  15 Temmuz dan, Sonra Onlar, Çoktan Çıldırdı Zaten.
 • Ertuğrul Ertuğrul 6 ay önce
  Milli şefin sayesinde 100 yıl geriye gittik ilk uçağımız ve arabamız olsaydı bu gün daha farklı olabilirdik.
 • Abdullah Abdullah 6 ay önce
  Var mı senin yaptığın bir şey..Milletin memleketin için.... dron muş....
 • YozgatlıYozgatlı6 ay önce
  Üstadın dediği gibi ;Sakarya ayağa kalkıyor.Yolun açık olsun Türkiye şükürler olsun.
 • TURGUT ALP TURGUT ALP 6 ay önce
  şu iha senin üzerinde denesek faydasını iyice görürüz sanırım
 • KocasolakKocasolak6 ay önce
  Yahu bu iha ların sadece dizaynı değiştirilerek uçan araba pek âlâ yapılabilir. Seri üretim hızlanırsa fiyatı da makul seviyede olacaktır.
 • Selami Selami 6 ay önce
  İsmail ağa cemaati mensupları ssğplsun. Onlar buldu bu sistemi Fatih’te zikir ederken... Allah cc razı olsun!

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü