• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Turizmde hedefler büyüdü, eleman açığı azalmadı! Turizmcinin ‘nitelik’ talebi istihdama merhem olacak

2020 için 58 milyon turist, 40 milyar dolar gelir hedefleyen turizm sektörü istihdama da merhem olacak. İşe alım süreçlerini titiz bir şekilde yürüten sektör temsilcileri nitelikli eleman konusunda sıkıntı çekiyor.

Yeniakit Publisher
2020-01-28 10:21:00 - 2020-01-28 10:25:41
Turizmde hedefler büyüdü, eleman açığı azalmadı! Turizmcinin ‘nitelik’ talebi istihdama merhem olacak

 Buğra Kardan 

Geçen sene 51 milyon turist ağırlayan; bu yıla da moralli giren turizm işletmeleri, istihdamını artırma çabası içerisinde. Şu sıralar deneyimli ve kalifiye çalışan arayan işletmeler, bu adımlarıyla hizmet kalitelerini artırmayı; 2020 hedeflerini tutturmayı amaçlıyor.

Gücümüze güç katacağız

Kadrolarına takviye yapmak için yarışan beş yıldızlı otellerin yetkilileri, nitelikli elemanları bünyelerine dahil etmelerinin beğeni toplamalarına ve daha çok müşteri elde etmelerine imkân tanıyacağı görüşünde birleşiyor. Lisans ve ön lisans programlarını tamamlamış gençlerle güçlerine güç katacaklarını belirten aynı yetkililer, şunları kaydediyor: “Biz de bu anlayışla gençlerimize teorik ve pratik eğitimler veriyoruz. Staj için pek çok talep alıyoruz. Hemen her talebi karşılıyoruz. Eğitimlerde başarılı olan arkadaşlarımızı otellerimizde görevlendiriyoruz. Böylece müşteri memnuniyetini arttırıyoruz. Elemanlarımıza, odalarımıza yerli ve yabancı konuklarımızdan övgü yağıyor. Böyle giderse sektör olarak daha da kuvvetlenir, 2020 için belirlenen 58 milyon turist ve 40 milyar dolar gelir hedefini rahat bir şekilde yakalarız.

Eğitime önem veriyoruz

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır ise istihdamı artırmaya dönük adımlar attıklarını dile getirdi. Hizmet kalitesini ön planda tuttuklarını anlatan Çorabatır, “Bu anlayışla çalışanlarımızın eğitimlerine önem veriyoruz, yetkinliklerini artırmayı merkeze alıyoruz” dedi.

Tur operatörlerinden de peş peşe nitelikli istihdamın artırılması çağrısı geliyor. Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, Yeni Akit’e yaptığı açıklamada turizmcilerin yetişmiş eleman bulmakta güçlük çektiğinden yakındı. Türkiye’de turizm eğitimi veren çok sayıda lise ve ön lisans programı olduğuna dikkati çeken Onaran, “Ne var ki buralardan mezun olanlar başka alanlara yöneliyor. Bu aşamada tedbir almamız ve oteller ile tatil beldelerinde çalışan adedini artırmaya yoğunlaşmamız şart” ifadelerini kullandı.

Onaran, Turizm liselerinden ve ön lisans programlarından daha çok stajyer alınmasını da tavsiye etti.

2020 daha iyi geçecek

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Yönetim Kurulu Başkanı Müberra Eresin, 2020’nin 2019’dan daha iyi geçeceğine işaret ederek, “Avrupa’da yapılan fuarlar da bunun habercisi. Ama gelir ve fiyatlar bağlamında 2012’de elde ettiğimiz rekorları yakalamamız vakit alacaktır” öngörüsünü paylaştı. Eresin, ayrıca “Hedef turistten çok geliri artırmak olmalı. Bu anlayışla ülkemize ve İstanbul’umuza kongre ile cruise turisti çekilmeli. Tabii İstanbul’un kültür, sanat ve sporla anılması mümkün kılınmalı” önerisini sundu.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23