TÜİK rakamları açıkladı! Dizel otomobiller tarihe karışıyor

TÜİK verilerine göre motorin fiyatlarının benzin fiyatlarını yakalamasıyla ekonomik avantajını kaybeden dizel otomobillerin satışlarında düşüş devam ediyor.

06 Mayıs 2019 Pazartesi 13:26
TÜİK rakamları açıkladı! Dizel otomobiller tarihe karışıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre dizel otomobillerin payı; geçen yılın mart ayına göre % 54,36 azalarak, 37.409 adet geriledi. Motorin fiyatlarının benzin fiyatlarını yakalamasıyla ekonomik avantajını kaybeden dizel otomobillerin satışlarında düşüş devam ediyor.

ABD’de yaşanan emisyon skandalından sonra, Avrupa’da dizel araçların yasaklanması ve dünya devlerinin üretimi durdurmasıyla dünya genelinde dizel araçlara olan talep hızla azalmaya devam ediyor. Son olarak Japon otomobil devinin Türkiye’deki dizel üretimini durdurmasının üzerine dizel araçların satışı; Türkiye pazarında da düşüş gösterdi. Türkiye İstatistik Kurum (TÜİK) verilerine göre; 2019 yılı mart ayı sonu dizel otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54,36 oranında azaldı. Ayrıca 2019 yılı mart sonunda dizel otomobil satış adetleri; 2018 yılının aynı dönemi ile kıyaslandığında, 35.409 bin adet geriledi. Bu veriler Türkiye pazarında da dizelden kaçışın hız kazandığını gösteriyor.

LPG’ye ilgi artıyor

LPG araçların benzinli araçlara göre yüzde 40 tasarruf sağladığını belirten BRC Türkiye CEO Kadir Örücü; “Dünyada dizel araçların pazar payı giderek azalıyor. Türkiye’de de bunu çok net görebiliyoruz. Benzin fiyatlarının 7 TL’nin üzerine çıktığı bu günlerde insanlar daha ekonomik ve daha çevreci olan LPG’li araçlara yöneliyor. Ayrıca dizel araçlar; ilk satın almadaki fiyat farkını ortalama 400.000 kilometrede amorti edebilirken, LPG’li araçlar ise dönüşüm maliyetini yaklaşık 20.000 kilometrede çıkararak kullanıcısını en çok 1 yılda hızlı bir şekilde kâra geçiriyor. Hal böyleyken birçok otomobil kullanıcısı LPG’li araçlara yönelmeye başladı” dedi.

LPG'li otomobiller yüzde 40 tasarruf sağlıyor

Türkiye yollarında yaklaşık 5 milyon LPG’li araç, yakıt ekonomisinin rahatlığını yaşıyor. Pompa fiyatı benzinin yaklaşık yarısı düzeyinde bulunan LPG’li araçlar, sürücülerine ortalama yüzde 40 tasarruf sağlıyor.

Otomobil endüstrisinin devleri LPG'yi tercih ediyor

Pazar payı ile globalde açık ara lider olan oto gaz sistemleri firması BRC, 70 ülkede temsil ediliyor ve otomobil endüstrisinin dünya devleri olarak nitelendirilen Mercedes-Benz, Volvo, Audi, Volkswagen, Peugeot, Chevrolet, Citroen, Ford, Fiat, Honda, Kia, Mitsubishi, Subaru, Suzuki, Daihatsu gibi pek çok otomobil firması fabrika çıkışlı BRC LPG sistemleri ile donatılmış modeller üretiyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 06 Mayıs 2019 Pazartesi 13:26

YORUM YAZ

  • MustafaMustafa12 gün önce
    Sadece dizelin satışları mı düştü acaba? Benzinli arabaların satışları nasıl, artış mı var da dizel satışlarında düşüş var diye anlatıyorsunuz? Satışların düşük olmasının sebebi ekonomik sıkıntı ve çok yüksek vergiler değil mi? Baz fiyat üzerinden önce %40, %60, %110 ötv, bununla artan fiyat üzerinden %18 kdv alınırsa acaba sadece dizel satışı mı düşer, yoksa bütün araç satışları mı düşer? Sanki herşey güllük gülistanlık ta dizel satışları düşmüş, vah vah vah.
  • bozerenbozeren12 gün önce
    önerdiğiniz alternatif LPG mi??! en tehlikelisi. bir şoför olarak kesinlikle istemem. dizel yine en iyisidir, vesselam.
  • HasanHasan13 gün önce
    Dizel dizeldir...benzinli ile kıyaslanamaz,çünkü dizel aracın torku yüksek

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Mayıs 2019