Trablus'ta başlayan su krizi sona erdi

Silahlı bir grubun cumartesi günü Libya'nın başkenti Trablus'a su sağlayan ana istasyonu kapatması nedeniyle başlayan kriz, vanaların yeniden açılmasıyla son buldu.

21 Mayıs 2019 Salı 15:34
Trablus'ta başlayan su krizi sona erdi

Libya'nın başkenti Trablus'ta iki gün devam eden su krizi sona erdi.

Silahlı grupların cumartesi günü Trablus'a su sağlayan ana istasyonu kapatması nedeniyle yaşanan su krizi, vanaların dün yeniden açılmasıyla son buldu.

Endüstriyel Nehir İdaresi Biriminden yapılan yazılı açıklamada, Eş-Şurayf'daki istasyonunun vanalarının dün açılarak yeniden su pompalanmaya başlandığı ve su krizinin sona erdiği belirtildi.

Libya'daki uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı güçleri Trablus'un su ihtiyacını karşılayan ana hattı kesmekle suçlamıştı.

BM İnsani Yardım Koordinatörü Maria Ribeiro da yaptığı açıklamada, su pompalamasının durması nedeniyle ülkenin batı bölgelerinde yaşayan yüz binlerce kişinin su sıkıntısı yaşadığını belirterek, şehirlerin altyapısına yönelik bu tür saldırıların "savaş suçu" anlamına gelebileceğini ifade etmişti.

General Halife Hafter, başkent Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da saldırı emri vermiş, bunun üzerine UMH birlikleri de Burkan el-Gadab operasyonunu başlatmıştı.

Hafter'e bağlı güçler ilk günlerde hızla ilerleyerek Giryan, Sabrata, Surman ve Terhune gibi kentleri ele geçirdi. Ancak UMH'ye bağlı birlikler başlattıkları karşı operasyonlarla, Trablus Havalimanı, Ayn Zara, Hillet el-Furcan, Vadi er-Rabi ve Kasr ben Gaşir gibi bölgeleri Hafter güçlerinin elinden almayı başardı.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Mayıs 2019 Salı 15:34

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    20 Haziran 2019