• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

TOGG’a büyük övgü! Türkiye kendi Tesla’sını oluşturdu

Alman basınının önde gelen ekonomi gazetelerinden Handelsblatt'ta TOGG'un büyük başarısını itiraf etti. Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG), elektrikli otomobili, TOGG projesiyle ekosistem oluşturularak Türkiye'nin kendi 'Tesla'sını' ürettiğine vurgu yaptı.

Yeniakit Publisher
2020-10-18 16:37:00 -
TOGG’a büyük övgü! Türkiye kendi Tesla’sını oluşturdu

Gazete, Türkiye'nin Otomobili'ni üretmek için faaliyetlerini sürdüren TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş'la yaptığı röportajı, "Türk Tesla'sı: Bosch'un eski yöneticisi Türkiye'yi elektrik otomobil çağına nasıl taşımak istiyor?" başlığıyla verdi. "Türk Tesla'sı" olarak nitelendirilen TOGG'un projesiyle ilgili haberde şu ifadeler kullanıldı:

"Sadece İstanbul'un eteklerinde bir ofis kompleksi var. Türkiye'nin elektrikli otomobil üretiminin de birinci lige çıkmak istediği bu projede 220 mühendis bu ofiste çalışıyor. Proje için ülkedeki 6 şirket, güçlerini birleştirerek 3 milyar avronun üzerinde kaynak sağladı. Gürcan Karakaş'ı projenin başına patron olarak atadılar. 27 yıldır Bosch'ta kariyer yapan yönetici, gerçeklerin farkında olarak 'Kimse Türkiye'den elektrikli otomobil beklemiyor' diyor. Fakat Karakaş, beklentilerinin üstünde de kalmaya kararlı. Handelsblatt ile yaptığı röportajda 'Başından beri küresel boyutta rekabetçi olmak istiyoruz' dedi."

"3.3 miyar avro sermaye başlangıcı"

Elektrikli araçların Türkiye'de yaygınlaştığına dikkat çekilen haberde, bu yılın ocak-eylül döneminde satışların yüzde 104 arttığı bildirildi. Haberde ayrıca, Duisburg-Essen Üniversitesi'nden otomobil teknolojisi uzmanı Ferdinand Dudenhöffer'ın Türkiye'nin yerli otomobili için, " 3,3 milyar avro iyi bir başlangıç için yeterli." değerlendirmesi yer aldı.

“Bir otomobil eksikti”

Türk hükümetinin bağımsız bir sanayi politikası izlediğine vurgu yapılan haberde, "Türk şirketleri, Türk Silahları Kuvvetleri için araç gereçlerin büyük bir bölümünü üretiyor. Kovid-19 yoğun bakım hastaları için ventilatörler, LED ekranlar, buzdolapları ve gemiler büyük ölçüde yerli olarak üretiliyor. Ulusal ürün yelpazesinde daha önce bir otomobil eksikti" denildi.

Yerli pil üretimi

Haberde, "Türkiye'nin Otomobili, tek bir batarya şarjıyla 500 kilometreye kadar yol alacak. Pil 30 dakika içinde yüzde 80'e kadar şarj edilebilir ve yerel olarak üretilecek. Karakaş, batarya teknolojisi konusunda 'görüşmelerin devam ettiğini' söylüyor. 'Her şey yolunda giderse yurt dışındaki rakiplerimiz için de pil üretebiliriz Sadece otomobil üretmiyoruz, akıllı bir cihaz yapıyoruz' diyor." ifadeleri kullanıldı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

necmettin

KUSURA BAKMA AKİT AMA,2019 DA SERİ URETİME GECECEK OLAN YERLİ OTOMBİLE NE OLDU,BASİNDADA HİÇ GUNDEME GELMEDİ,YARİN BUDA OYKE OLMASIN,AMA NE ÖNEMİ VARKİ SİZ BİR SİHİR YAPAR BUNUDA UNUTTURURSUNUZ ,SAHİ NE AYAKSİNİZ BUNE CİDDİYETSİZLİK.TOGGG SAHİ ONCEKİ ARABANİ ADİ NEYDİ ....OOOG. MUYDU,YÜRÜYÜN GİDİN BE.
 • Yanıtla

MEHMET

Motoru Bosch olacak,o zaman nasıl yerli ve milli olacak?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23