Seçim 2019 Sayfası

Tiroid neden yavaş çalışır?

Tiroid boyun bölgesinin alt tarafında bademcik diye bildiğimiz kısmın hemen altında bulunur. Büyüme ve vücut işleyişi ile alakalı görevlerini yerine getiren hormonları sağlamaya yarayan bir organdır. Tiroidin yanlış bir düzende çalışması insan psikolojisini etkileyebilen faktörler doğurabilir.

13 Haziran 2018 Çarşamba 16:48
Tiroid neden yavaş çalışır?

Hipotiroid yani tiroidin yavaş çalışması, her yaştan insanda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Bebeklik ve çocuklukta görülmesi, büyümeyi yavaşlatma ile sonuçlanır. Bebeğin büyümesi güçleşir, çocuk ise yaşıtlarına göre büyüme yavaşlar, ergenliğe geç girilir. Çoğu durumda ergenlik belirtilerini çok geç oluşmasına dayanır. Yetişkinlerde tiroidin yavaş çalışması, metabolizmanın yavaşlaması, çoğu vakada gerçekleşen durum olan aşırı kilo almaya yola açar.

Ciltte kaslarda şişkinlikler meydana gelir. Yavaş çalışması tembelliğe ilk adım olarak da görülebilir. Metabolizma yavaşlayacağı için devamlı uyuma hali baş gösterir. Beyin fonksiyonları yavaşlar, düşünme ve hareket etme güdüleri azalır. Vücut devamlı beyinsel ve bedensel olarak yorgunluk halini alır.

NOT: Yeme alışkanlıkları düzenli olup, halen aşırı kilo alan kişiler büyük olasılıkla tiroidleri yavaş çalışmaktadır. Bu nedenle mutlaka bir endokronoloji uzmanına görünmelidirler.

NEDENLERİ:

Tiroidin yavaş çalışmasının nedenleri, genelde dış etkenler sayesinde gerçekleşebilecek bir durumdur.

Tiroid vücut için görevini genel olarak iyot kullanarak yerine getirir. Kara lahana gibi bazı bitkiler çok tüketildiğinde tiroidin iyot kullanımını engellerler. Bu nedenle tiroid görevini yerine getirecek iyotu kullanamaz hale gelir ve tiroid yavaşlar. Bu nadir görülebilecek durumlardan biridir.

Tiroid hipofiz bezleriyle ortak çalışan bir sisteme sahiptir. Bazen hipofiz bezleri yeterli uyarıcı hormonları salgılamadıktan dolayı da yetersiz çalışabilirler.

Tirioid bezi iltihaplanması da yavaş çalışma nedenleri arasındadır.

Çok sık görülen tiroid bezi iltihabı olan Hashimato hastalığı tiroid bezini fazlasıyla tahrip eder. Ve bu nedenle tiroid görevlerini yerine getiremez hale gelir.

Tiroidin yavaş çalışma durumu genetik olarak da görülme olasılığı çok yüksektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasılkolay.com'dan alınmıştır.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Haziran 2018 Çarşamba 16:48

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Nisan 2019