• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Teröristlerden 'ortak devriye' açıklaması!

YPG'nin ana unsuru olduğu Demokratik Suriye Güçleri'nin Sözcüsü Kino Gabriel, Türkiye ve ABD'nin ortak devriyesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yeniakit Publisher
2019-09-09 16:23:00 -
Teröristlerden 'ortak devriye' açıklaması!

DSG Sözcüsü Kino Gabriel, TSK ve ABD askeri unsurlarınca gerçekleştirilen müşterek devriyeye ilişkin, “DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonla aramızda sağlanan protokolün bir parçasıdır" dedi.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Sözcüsü Kino Gabriel, oluşturulması planlanan “Güvenli Bölge” kapsamında güçlerini ve ağır silahlarını sınırdan uzaklaştırdıklarını, Gıre Spi’den Sere Kaniye kadar olan bölgede ise mevzileri ortadan kaldırdıklarını söyledi.

"Protokolün bir parçasıdır"

Rudaw'da yer alan habere göre söz konusu bölgede icra edilen helikopter uçuşları ve ortak karadan devriyelerin, DSG, ABD ve Türkiye’nin üzerinde uzlaştığı ortak plan doğrultusunda sınır bölgelerinin güvenliğini amaçladığını belirten Gabriel, şunları kaydetti:

“Bu plan DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonla aramızda sağlanan protokolün bir parçasıdır ve birkaç aşamadan oluşuyor. Güçlerimizin ve ağır silahların geri çekilmesi, bölgede başat olmayan bazı noktaların kaldırılması, havadan ve karadan ortak devrileler gibi. Türkiye ve ABD askeri güçleri bu bölgede karadan devriyeye başladı ve bu devriye Gıre Spi ile See Kaniye arasındaki bölgede gözlem yaptı.”

Kino Gabriel, “Ortak devriyelerin amacı bu bölgenin güvenliğini sağlamaktır. Ayrıca DSG’ye de daha çok DAEŞ’e karşı mücadeleye odaklanma fırsatı veriyor. Bu fırsat sayesinde DAEŞ’in tehlike arzeden uyuyan hücrelerine karşı daha aktif mücadele yürütebileceğiz.” ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

misafir

Doğru söyledikleri ortak olduklarının sölediklerinden balli.
 • Yanıtla

Milletin iradesi

akit k...klere sayfamı açtınız.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23