TEKNOFEST'te tanıtıldı! Kadına şiddeti bitirecek uygulama

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarının anında bildirilebilmesi amacıyla tasarlanan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES), TEKNOFEST İstanbul'da tanıtıldı.

22 Eylül 2019 Pazar 16:28
TEKNOFEST'te tanıtıldı! Kadına şiddeti bitirecek uygulama

Emniyet Genel Müdürlüğünce şiddet mağduru kadınların acil durumlarda kullanması amacıyla geliştirilen Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES), TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde (TEKNOFEST İstanbul) tanıtıldı.

TEKNOFEST İstanbul'daki İçişleri Bakanlığı standında Emniyet Genel Müdürlüğünde görevli polis memurları, KADES uygulamasıyla ilgili kadın ziyaretçilere bilgi verdi.

Aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarının anında bildirilebilmesi amacıyla tasarlanan KADES, şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla polise ihbarda bulunmalarını sağlıyor.

Kadınlar, akıllı telefonlar üzerinden iOS ve Android marketlerden uygulamayı telefonlarına indirerek, ad, soyad, T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve telefon numarası bilgileri ile uygulamaya giriş yapabiliyor. Sisteme kayıt olduktan sonra uygulamayı yükleyenin kadın olduğu MERNİS Veri Tabanı'ndaki nüfus bilgilerinden teyit edilerek telefona SMS doğrulama kodu gönderiliyor ve bu kod sisteme girilerek uygulama aktif hale getiriliyor.

Acil bir durum ile karşı karşıya kalındığında konum bilgisi açıldıktan sonra uygulama ekranında bulunan "Acil Destek" butonuna dokunarak ihbar gerçekleştiriliyor.

İhbarın teyidi ekrana gönderilen "Evet" cevabı ile doğrulandıktan sonra ihbarın başarıyla alındığı ve konumuna ekip gönderileceği ihbarda bulunan kadının telefonuna uyarı mesajı olarak gönderiliyor. Bu mesaj, eş zamanlı olarak 112, 155 ve 156 Acil Çağrı Merkezindeki görevli personelin takip ettiği ekranda ihbar olarak görünüyor ve kadının bulunduğu konuma en yakın ekip sevk ediliyor.

"Emine Bulut cinayetinden sonra uygulamaya talep arttı"

Asayiş Daire Başkan Yardımcısı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Tarıkhan Çetiner, AA muhabirine, KADES'in kadınların telefonlarına indirebilecekleri, karşı karşıya kaldıkları acil durumları dokunacakları bir tuşla ihbar edebilecekleri ve en yakın ekibin hemen yanlarına gitmesini sağlayan bir uygulama olduğunu söyledi.

Tüm kadınlardan uygulamayı telefonlarına yüklemeleri çağrısında bulunan Çetiner, "Her geçen gün uygulamayı yükleyen kadın sayısındaki artışın farkındayız. Buna bağlı olarak ihbarlarda da bir artış var. Her kadının telefonunda bu uygulama olsun. Kadınlar acil bir durumla karşı karşıya kaldıklarında uygulamayı kullanarak ihbarlarını yapabilsinler" dedi.

Çetiner, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün teknik imkan ve personeli tarafından uygulamanın geliştirildiğini ve Mart 2018'den beri kullanıldığını kaydetti.

KADES'in kamu spotları ve infografiklerle sosyal medyadan duyurulmaya çalışıldığına dikkati çeken Çetiner, şöyle konuştu:

"Maalesef yeterince kadın bu uygulamayı telefonuna yüklememişti. Ta ki Kırıkkale'deki o kötü olaya kadar. Emine Bulut cinayetinden sonra özellikle İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'nun yaptığı programlarda görünürlüğünün artmasıyla birlikte KADES uygulamasına talep arttı. TEKNOFEST'te uygulamamızı ziyaretçilere duyuruyoruz. Standımızı ziyaret eden kadınların telefonlarına görevlilerimiz eşliğinde KADES'i yükleyerek yardımcı olmaya çalışıyoruz."

"324 bin kişi uygulamayı indirdi"

Çetiner, kadınların sesi olmayı amaçladıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Şiddetle karşıya karşıya kalan kadınların seslerini duyurmak için bulundukları ortamlarda direkt akıllı telefondan bir dokunuşla ihbar yapmasını sağlamak için bu uygulamayı geliştirdik. Gün geçtikçe sayılarımız artıyor. Yaklaşık 324 bin kişi uygulamayı telefonuna indirdi. 14 bin kadın da uygulama üzerinden ihbarda bulundu. En yakın ekip ve devriyelerimiz yanlarına intikal ederek, kendilerine destek oldular."

İhbarda bulunulduktan sonra ekiplerin yaklaşık 5 dakikada gönderilen konuma intikal ettiğini belirten Çetiner, ihbarda bulunan kadın için koruyucu ve önleyici tedbirler aldıklarını, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerine yönlendirerek destek almasını sağladıklarını sözlerine ekledi.

Polis Memuru Esra Çanga da KADES uygulamasının nasıl kullanıldığını telefon üzerinden gösterdi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Eylül 2019 Pazar 16:28

YORUM YAZ

 • tuncaytuncay29 gün önce
  malesef daha da çok artar keşke olmasa sorunun çözümüailevi meseleleri dini bilgi ile aşılır butonla uygulamayla deyil aile hayatımıza format atılıyor
 • aslanaslan29 gün önce
  en gerçekçi çözüm her kadının yanına olmadı kapısına polis görevlendirin, o polise de öldürme yetkisi verin.erkeğin kurtulup kaçma ihtimaline karşılık, komşusunun çatısına da keskin nişancı yerleştirin...
 • Ke-mal Ke-mal 29 gün önce
  Komedi gibisiniz.Yahu siz islamı anlatan hocalar yetiştirin,iceri atmayın onlar toplumu düzeltir,böyle icatlarada gerek kalmaz !
 • AsiAsi29 gün önce
  Bu uygulamayı yapacağınıza neden insanlarımız şiddet uyguluyor ve neden kadınını dövüyor sorusunun cevabını bulsanızda kökünden çözseniz
 • kazım çobanderelikazım çobandereli29 gün önce
  yav abi bunlar problemi çözmez. ben detek çare Sarıgül diycem şimdi! Tek çare idam kardeşim. nerde bu adalet?
 • YENİ TÜRKİYE*LİYENİ TÜRKİYE*Lİ1 ay önce
  Aman ne büyük icat. Şimdi bunu duyanlar görenler hemen yapacakları eylemden vazgeçerler. Hıh hıh hıh.
 • Aslan akbeyAslan akbey1 ay önce
  Bu uygulama mi kadına şiddeti bitirecek? Ne kadar aptal aptal şeylerle uğraşıyoruz ya.
 • ahmet yükselahmet yüksel1 ay önce
  bu rezalet aşağılık kompleksi ürünü SOROS kazığı önce ailenin sonra AKP nin ardından da bu ülkenin yıkılışına sebep olacaktır.Bu kadar erkek düşmanlığı ile yetişen nesil niye evlensin niye sevsin ....Böyle rezil kanun mu olur kadının beyanı yalanı iftirası esastır diyeceksin.KOca boynuzlansa da ses çıkaramayacak 6284 evden uzaklaştırma 500 metreden fazla yaklaşamaz...Ama koca hariç eve herkes girip çıkabilir...Sonra boşnma olmadan tedbir nafakası kadına ayrı ev tut nafaka pardon boynuzlanma kirası ödemey mahkum et tabii bu kadının özgürlüğü erkek sağa balsa ihanet sola baksa taciz...Sonra boşandı diyeli.ÖMÜR boyu nafaka...Tabi kadın niye evlensin evlenip de nafakadan mı osun evlenmez modern birlikte olunur ÇAĞDAŞ NİKAHSIZ YAŞAM ...bu yaşamın faturasını da zvallı eski koca öder.Yahu bu adam katil olmaz sa deli olur be..EY AKP seyreyle seyre devam et 2023 ü bu istanbul sözleşmesi size göstermeyecek. istanbul büyüşehir başkanı seçiminde bilin ki Millet ittifakının oyu artmadı.Biz AKP liler size oy atmadık.Entel dantel kadın bakanınız marifetiyle CHP seçmenine şirin görünmek için muhafazakar seçmen tabanınıza ihanet edip mel un istanbul sözleşmesi zinaya teşvik 6284 yuva yıkma kanunları v.s hep sizin elinizden çıktı. eee ne oldu şirinlik yaptınız da CHP seçmeninden oy aldınız mı?Sizi bu akp seçmeni iktidara getirdi ve yine bu seçmen gönderecek bu dantelcilerle devam ederseniz.
 • Abdullahın biriAbdullahın biri1 ay önce
  Sayın reis siz mümin bir şahsiyetiniz vardır.Kuranı kerimi de okuyan birisiniz Allah cc kuranı kerimde şöyle buyuruyor erricelu kavvamune elalnisei bime fezzallahu bedahum elâ badin vebime enfeku min emvalihim.Yani Allah cc ailede erkek amirdir yani boşanma idare etmede erkek daha akıllıdır daha sabırlıdır daha güçlüdür ikinci sebeb ise kadının nafakası onun yanında olduğu müddetçe nafakası kocanın boyundadır kadın boşandıktan eski kocasına hakkı kalmaz.Eski kocası şeriata göre bir birine yabancıdırlar bir birilerine hakları kalmaz siz işiniz kadınları andırıyorsunuz bu ıslama göre terstir
 • KüstahKüstah1 ay önce
  Kadın istediği haltı yiyecek kocasını takmayacak adam da ... kendini karakolda mahkemede bulacak Allah bin defa ... versin. ...aileyi mahvettiniz. ...
 • meçulmeçul1 ay önce
  ya saçma saapaN İCATLAR ÇIKARIYORSUNUZ.....ALLAHIIN KANUNU KIISASA KISAS UYGULAYIN......BEYİN BUNLARDA SIIFIR.....
 • AbdullahAbdullah1 ay önce
  Bu iyi bir gelişme ama dayağa maruz kalan çoğu kadında telefon yok. Ayrıca erkekler bu uygulamayı yüklemesini dayak atarak engelleyebilir. Dayağı şikayet edecek komşulara ödül verilmesi daha uygundur. Dayak atan erkeklere ayrıca hadım cezası falan gelmesi gerekiyor.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Ekim 2019