TBMM özel oturumla toplandı

TBMM Genel Kurulu 23 Nisan özel birleşimiyle toplandı. Oturumda konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Geçtiğimiz Pazar günü Kemal Kılıçdaroğlu'na, müessif bir saldırı gerçekleşmiştir. Bu saldırıyı kınıyorum. Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum." dedi.

23 Nisan 2019 Salı 14:53
TBMM özel oturumla toplandı

 Taha Emre Özdemir  yeniakit.com.tr 

TBMM Genel Kurulu 23 Nisan özel birleşimiyle toplandı. Oturumda konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Geçtiğimiz Pazar günü Kemal Kılıçdaroğlu'na, müessif bir saldırı gerçekleşmiştir. Bu saldırıyı kınıyorum. Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum." dedi.

TBMM, kuruluşunun 99. yılında özel birleşimle toplandı. Oturumda konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıya değinerek; ""Geçtiğimiz Pazar günü Kemal Kılıçdaroğlu'na, müessif bir saldırı gerçekleşmiştir. Bu saldırıyı kınıyorum. Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum." ifadelerini kullandı.

Başkan Şentop, konuşmasına şöyle devam etti:

'Farklılıklarımızı zenginleşme olarak görmeliyiz'

"Bu Meclis temeli milli irade olan bir abidedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve gazi arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. 15 Temmuz'da girişilen darbe girişinde eşine az rastlanan liderliğini gösteren Sayın Cumhurbaşkanımızı da teşekkür ediyorum. Kuruluşunun 99. yılını kutladığımız Birinci Meclisimiz bugunkü renklerini taşıyordu. Türkiye ancak farklılıklarını çatışma bahanesi değil zenginleşme olarak görürse ilerleyebilir."

‘Gençlerine önem vermeyen milletler yok olmaya mahkumdur’

"Türkiye nereden geldiğini de nereye gideceğini de bilmektedir. Bugün Batı'da İslam'a karşı hastalıklı bir anlayış yükselmektedir. Karar alıcıların üzerinde ciddiyetle durması gerekmektedir. Şiddeti bir yöntem olarak benimseyenler bu ülkenin ve milletin aleyhine çalışmaktadır."

"Bugün sadece milli egemenlik bayramı değil aynı zamanda çocukların bayramı çocuklarına ve gençlerine önem vermeyen bir millet yok olmanın eşiğindedir. Çağın gerektirdiği donanımlara sahip çocuklar yetiştirmeliyiz."

Saldırıya uğrayan Kılıçdaroğlu TBMM'de konuştu

Şehit cenazesinde saldırıya uğrayan CHP Genel Başakanı Kemal Kılıçdaroğlu da özel birleşimde konuştu. "Önümüzdeki 4 yıllık süreçte yapacağımız ulusal kutlamalar son derece önemlidir. Bu 4 yıl hepimiz için arınma dönemidir." diyen Kılıçdaroğlu Anayasa değişikliği ile TBMM'nin yetkilerinin kısıtlandığını ileri sürdü. Kılıçdaroğlu, "Meclis'i fesih yetkisi, 1924 Anayasası'nda Cumhurbaşkanı'na verilmemiştir. Bütün demokrasilerin ana omurgasını kuvvetler ayrılığı oluşturur. Son anayasa değişikliğiyle TBMM kendi yetkilerini kısıtlamış, kuvvetler ayrılığı ilkesi fiilen ortadan kalkmıştır." şeklinde konuştu.

‘TBMM yetkileri kısıtlandırıldı’

Anayasa değişikliği ile TBMM'nin yetkilerinin kısıtlandığını ileri süren Kılıçdaroğlu, "Meclis'i fesih yetkisi, 1924 Anayasası'nda Cumhurbaşkanı'na verilmemiştir. Bütün demokrasilerin ana omurgasını kuvvetler ayrılığı oluşturur. Son anayasa değişikliğiyle TBMM kendi yetkilerini kısıtlamış, kuvvetler ayrılığı ilkesi fiilen ortadan kalkmıştır." şeklinde konuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Nisan 2019 Salı 14:53

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    26 Mayıs 2019