• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Tahin ve susam ile ilgili önemli uyarı! Uzman doktor kritik detayı paylaştı

Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, bazı besinlerin çocuklarda alerjiye sebep olabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Yeniakit Publisher
2021-11-29 13:14:00 -
Tahin ve susam ile ilgili önemli uyarı! Uzman doktor kritik detayı paylaştı

Çocuklarda alerjinin en önemli sebeplerinden biri de besinler. Peki, susamın ve tahinin alerjiyi tetiklediğini biliyor muydunuz? Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, "Susam veya tahin tüketimiyle ağız, boğaz ya da dudaklarda hafif ödem ve şişliğin eşlik ettiği kaşıntı, yanma ya da karıncalanma hissi olabilir." dedi. İşte alerji sebebi besinler...

Çocuklarda alerjinin sebepleri aileler tarafından merak ediliyor. Alerji denilince akla ilk gelen besin alerjisi oluyor. Peki, hangi besinler alerjiyi tetikliyor? Susama ve tahine dikkat çeken Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, "Susam veya tahin tüketimiyle ağız, boğaz ya da dudaklarda hafif ödem ve şişliğin eşlik ettiği kaşıntı, yanma ya da karıncalanma hissi olabilir." dedi.

AA'da yer alan habere göre Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, son yıllarda artan susam ve tohum alerjilerine karşı açıklamalarda bulundu.

Vejetaryan beslenme etkiledi

Son yıllarda susam, ay çiçeği, haşhaş, balkabağı, hardal ve keten gibi tohumların günlük beslenme programında kullanımının artmasıyla, tohumlarla ilgili alerjik reaksiyonların giderek artan oranlarda bildirildiğini belirten Nacaroğlu, şu bilgileri verdi:

"Çocuk olgularda da birçok yiyeceğe susam ve çeşitli tohumların katılması ve cilt yoluyla maruziyet sebebiyle tohum alerjisinin sıklığı arttığı bildirilmektedir. Susam, çok sayıda gıda maddesine dahil olmasından dolayı alerjik reaksiyonlarından sorumlu en sık tohum olarak karşımıza çıkmaktadır. Susam alerjisi, diyet alışkanlıklarının küreselleşmesi ve vejetaryen-vegan yaşam tarzlarına yönelik genel eğilimin artmasıyla hekimlerin günlük rutininde giderek daha fazla görülmeye başlamıştır."

Alerjiye sebep olan besinler

Türkiye'de çocuklarda besin alerjisi dağılımının incelendiği 2020 yılında yapılan bir çalışmada yumurta, süt, fındık alerjisinden sonra susam alerjisinin 4'üncü sıklıkla görüldüğünü belirten Doç. Dr. Nacaroğlu, şunları aktardı:

"Susam alerjisi olan olguların başvuru şikayetlerine bakıldığında susam veya tahin tüketimi takiben ağız, boğaz ya da dudaklarda hafif ödem ve şişliğin eşlik ettiği kaşıntı, yanma ya da karıncalanma hissi olabileceği belirtilmiştir.

Daha az sıklıkla boğazda ve göğüste sıkışma hissi, nefes darlığı, kusma, ishal ve bilinç kaybı gibi daha ciddi anafilaksi olarak adlandırdığımız alerjik şok tablosuna neden olabilir.

Bazı hastalarda ise cilt yoluyla temasla deride kaşıntı ve kızarıkla giden egzama bulgusuna neden olabilir.

Yine susam tohumlarından farklı olarak susam yağı da içeriğinde sesamol ve sesamin gibi alerjenler içermesinden dolayı alerjik egzamaya neden olabilir.

Susam dahil birçok tohum alerjeni; yer fıstığı, kuruyemiş, kivi ve diğer tohumlar ile benzer ortak protein taşımaktadır.

Susam çekirdekleri incelendiğinde de; haşhaş tohumu, fındık, kivi ve tahıllar ile çeşitli derecelerde benzer protein yapısına sahip oldukları gösterilmiştir.

Aynı zamanda susam ile ceviz, kaju, Avustralya fındığı, Antep fıstığı ve yer fıstığı arasında ortak protein yapıları mevcuttur. Bu besinler arasında ortak protein yapısındaki alerjenlerden ötürü susam alerjisi olan olgular bu gıdaları tükettiği zamanda alerjik reaksiyonlar karşımıza çıkabilir."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Ya hocam ;hücre yenilenmesinde en faydalı yiyecek olan susam veya ezmesi olan tahini alllerjik olarak ve yemesi allaerji yapar diyerek dişlarsaniz çok yazik olur.ulaşabilecegimiz ucuz ve faydalı bir yicyecek hakkında daha dikkatli olmalısiz.
 • Yanıtla

MUSTAFA YA CEVAP

MUSTAFA ALNINDAN ÖPEYİM,ÇOK YAŞA.YAHU BU TOPLUM NE BİÇİM Bİ TOPLUM,TÜCCARI HAİN BİLİYORUZ ,DOKTORU NASIL HAİN OLUR.? 60 LARDAN HİKAYE ,YER İSTANBUL EYÜP PAZAR CADDESİ,TPRAKTAN YAPILMIŞ FIÇILAR İÇİNDE AÇIK PEKMEZ SATILIYOR.MÜSTERİ FIÇI İÇİNE GİRMİŞ FAREYİ GÖRÜNCE ÇIĞLIĞI BASIYOR AAAAAA FAREEEEE DİYOR.TÜCCAR ,O FARE DEĞİLDİR REÇELDİR DEMİŞ ( AKSAN YAPMADIM KİMSE ALINMASIN DİYE )TUTMUŞ FAREYİ YUTMUŞ.ZARAR ETMESİN DİYE FARE YUTAN YURDUM TÜCCARI.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23