• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Tacikistan’da tutuklamalar endişe verici

Tacikistan rejimi tarafından haftalardır sürdürülen gözaltılar nedeniyle tutuklananların sayısı 200’ü aştı.

Yeniakit Publisher
2020-01-22 17:14:00 -
Tacikistan’da tutuklamalar endişe verici

 Haber Merkezi 

Tacikistan’da haftalardır devam eden gözaltılar nedeniyle tutuklanan sayısı 200’ü aşarken, aralarında üniversite hocaları, yerel yöneticiler ve siyasi parti temsilcilerinin olduğu mağdurların hayatından endişe ediliyor.

Soruşturmanın gizli yürütüldüğü gerekçesiyle basına bilgi verilmezken, gözaltına alınanlar arasında, 60 yaşındaki Mısırlı akademisyen Ali Mansur Bayumi ve ailesi gibi, yabancı ülke vatandaşı akademisyenlerin de bulunduğu kaydediliyor.

Aslında ülkede temel sorun Tacikistan İslami Uyanış Partisi’nin (Islamic Renaissance Party of Tajikistan=IRPT) giderek artan gücüyle bağlantılı görülüyor. Muhiddin Kebiri liderliğindeki parti, girdiği seçimlerde başarılar elde ederek parlamentoya girmeyi başarmıştı. Şiddeti reddeden söylemine ve şu ana kadar her hangi bir eyleme karışmamış olmasına rağmen IRPT, Tacikistan rejiminin hedefi haline gelmekten kurtulamadı.

Son dalga baskı ve şiddet dozunun artmasında yaklaşan parlamento seçimlerinin etkili olduğu kaydediliyor. Önümüzdeki Mart ayında yapılacak olan seçimler öncesinde tüm muhalifler hedef tahtasına konmuş durumda. Sadece siyasi muhalifler değil, sıradan dindar insanların da kıyafet ve dış görünüşleri nedeniyle taciz edildiği ülkede, ciddi mağduriyetler yaşanmakta.

Öte yandan Tacikistan rejiminin iddiasına göre, gözaltına alınanlar terör gruplarıyla bağlantılı kişiler. Ancak yurt dışına kaçmayı başaran yüzlerce kişinin verdiği bilgiler bunun gerçeği yansıtmadığını gösteriyor. 2016 yılından itibaren başlayan sindirme operasyonlarında kimin terörist kimin sıradan dindar vatandaş olduğu birbirine karışmış durumda.

Muhaliflerin önemli bir bölümü Rusya ve Avrupa ülkelerinde sürgünde bulunuyor. Eylül 2018'de IRPT ve diğer üç grup (Tajik Freethinkers, Reformlar ve Kalkınma Forumu, Orta Asya Göçmenler Birliği ) birleşerek Tacikistan Ulusal İttifakı adlı bir organ oluşturmuştu.

Ülke dışına çıkmayı başaran muhaliflerin Tacikistan’da kalan yakınları ise ağır baskılara ve tehditlere maruz kalmayı sürdürüyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hadiii

Hadi lan . Aynı şeyi ağababalarınız yapmadı mı. Ulan sizin kadar yüzsüzü bu tarih görmedi!!!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23