Suudi Arabistan'ın damarı kesilmişti... Irak'tan kritik açıklama!

Suudi Arabistan'ın en büyük petrol şirketi olan Saudi Aramco'ya ait tesislerin vurulmasında Irak'ın topraklarının kullanıldığı iddia edilmişti. Irak, söz konusu iddiayı yalanladı.

15 Eylül 2019 Pazar 13:14
Suudi Arabistan'ın damarı kesilmişti... Irak'tan kritik açıklama!

Suudi Arabistan'ın en büyük şirketlerinden biri olan Saudi Aramco'ya saldırı düzenlenmiş ve ülkedeki petrol üretiminin geçici olarak durdurulduğu bildirilmişti. Olayın ardından, saldırının Irak topraklarından yapıldığı iddia edilmişti. Irak, Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi "Saudi Aramco"ya ait tesislere silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) düzenlenen saldırılarda topraklarının kullanıldığı iddialarını yalanladı.

Irak Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'ın tesislerinin SİHA'larla vurulmasında Irak topraklarının kullanıldığına ilişkin basında yer alan haberlerin gerçekleri yansıtmadığı ifade edildi.

"Komisyon oluşturuldu"

"Irak, yasalara bağlı kalarak topraklarının kardeş komşu ülkelerin aleyhinde kullanılmasına müsaade etmeyecektir." ifadesine yer verilen açıklamada, ilgili kurumların, gelişmelerin takibi için komisyon oluşturduğu kaydedildi.

Söz konusu saldırının ardından Batı ve Irak yerel medyasında yer alan bazı haberlerde, tesisleri hedef alan SİHA'ların Yemen değil, İran veya Irak üzerinden geldiği ileri sürülmüştü.

Saudi Aramco petrol tesisine saldırı

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi "Saudi Aramco"ya ait iki fabrikaya dün yerel saatle 04.00'te silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) saldırı düzenlenmesi sonucu yangın çıktığı açıklanmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in diplomasi yapıyormuş gibi davrandığını, Tahran'ın Suudi Arabistan'a yönelik 100'e yakın saldırının arkasında olduğunu savunarak "Tüm tansiyonu azaltma çağrıları arasında İran şimdi dünyanın enerji arzına eşi görülmemiş bir saldırı başlattı. Saldırıların Yemen'den geldiğine dair bir kanıt yok." ifadelerini kullanmıştı.

Amerikalı Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da saldırıyla ilgili İran'ı suçlamış ve Tahran yönetimine cevap verilmesi gerektiğini savunmuştu.

Ölen ya da yaralananın olmadığı SİHA saldırısıyla ilgili Husiler yaptıkları yazılı açıklamada, saldırıyı kendilerinin düzenlediklerini ima etmişti.

Yemen'deki İran destekli Husiler, son zamanlarda genellikle Suudi Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik füzelerin yanı sıra SİHA'larla ülkenin bazı bölgelerini hedef alıyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) desteğini alan hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Eylül 2019 Pazar 13:14

YORUM YAZ

 • Tem....Tem....1 ay önce
  Neden bu gibi olayların ortadoğuda olduğuna odaklanıp, hangi uluslararası devletlerin çıkar hesabı yaptıklarına bakmıyorsunuzda hep birbirinizi suçluyorsunuz. Iraktan atılmış, iran göndermiş, vırt zırt. Çįkarı olan uluslararası güçler kapınįza dayandığįnda iş işten geçmiş olacaktır. (
 • Mesut SarpMesut Sarp1 ay önce
  Rezil entarili Araplar daha dün Amerikadan 160 milyar dolarlık silah satın aldınız. Önceden aldıgınız trilyonluk silah satışlarını saymıyorum bile. Oyuncak türü dronelerden bile kendinizi savunamıyorsunuz. Neyse bunlar sizin işiniz degil haci dingiller.. Boyunuz devrilsin inşaallah...
 • HadraHadra1 ay önce
  Az Bile olmuş Kabe ve Medinei Münevvere kayıtsız şartsız behemahal derhal müstakil olarak kurtarılmalı ve öylece bağımsızlaştırlmalıdır.Bütün Alemi İslamın malıdır. ve korunmalıdır. Hiç Başka Çare yoktur.Beytüllahtan daha yüksek binna olmamalıdır.Derhal yıkılmalıdır.İslamın en Kutsal değerleri sünneti Resülüllah'a(SAV) uygun hale getirilmelidir. Bu islam dışı nekadar zihniyet varsa derhal bertaraf edilmesi gerekir . İslam Birliğinin çok ciddi ,önemli abir okadarda ağır görevleri vardır.öncelikle ortak organizasyon elzem ve acildir.
 • Sayın Yeniakit Sayın Yeniakit 1 ay önce
  Arap kardeşlerimize, islamın indirildiği üstün ırka karşı insan zihninde nefret uyandıracak üsluplu haberler yapıyorsunuz.Lütfen biraz daha dikkatli olalım, onlar her ne kadar son zamanlarda bize karşı hatalar yaptılarsa da bunu affetmek bize düşer
 • HadraHadra1 ay önce
  Evinde,Toprağında Beytullah ancak Bakışı,Dönüş Yüzü, Cephesi Washıngtonolan'ın sonu işte Kendi ülkesinde Samimi Müslümanlarla istişare etmeyen onları İdam Sehpasına yönlendiren zihniyetin sonuçlarıdır.Allah şuur versin kıble Kabedir. Washıngton olamaz! '' Fe velli Vecheke Şetrel Mescidil Haram'' '' Ve Atiu Allahe ve Atiu Resule...'' ne ABD nede ABnede Rusya, Yüzümüzü ,Cephemizi, Rotamızı Kur'ana çevirelim.
 • Ömer Ömer 1 ay önce
  Suud lar İran tehlikesine karşı ki büyük tehdit altında yemenden Suudi sınırına dayandı.israille Amerika ilke işbirliği Suudi’lerin sonunu getirir mutlaka Türkiye’yi yanına almalı ama türkiye aleyhine faaliyetteler yazık hiçmi farketmiyorlar büyük oyunu islam alemi için İsrail ne ise İran da aynıdır büyük tehdittir İran Amerika ve İsrail’le sadece horoz döğüşü yapıyor son söz it iti ısırmaz
 • munir mitismunir mitis1 ay önce
  americanin isi biliyurikcakallar milleti birbirine kirdiracak
 • AĞANIN POĞUNUN ÜSTÜNE POĞ EDİLMEZ AĞANIN POĞUNUN ÜSTÜNE POĞ EDİLMEZ 1 ay önce
  KIÇINIZIDA YIRTSANIZ PETROL FİYATLARI ARMAZ SENELERCE 20 DOLARDA TUTUP RUSYAYI BİTİREN ABD ŞİMDİ HERKEZİ HİZAYA SOKUYO SİZCE AĞA BENİM BENEDERSEM ÖYLE YAPACAKSINIZ

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ekim 2019