• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Suriye’de dengeleri değiştirecek gelişme! HTŞ'den flaş karar

Suriye'nin İdlib kentinde ağır çatışmalar sürerken Heyet Tahrir'uş Şam'ın kendini feshetmeye hazırlandığı öne sürüldü. HTŞ'den boşalan noktalara Suriye Milli Ordusu'nun katılması bekleniyor.

Yeniakit Publisher
2020-02-16 17:25:00 -
Suriye’de dengeleri değiştirecek gelişme! HTŞ'den flaş karar

Rejim güçleri İdlib şehir merkezine 7 km uzaklıktayken, İdlib'deki silahlı muhaliflerin en önemli bileşenlerinden birini oluşturan ve Rusya'nın saldırıları meşrulaştırmak için gündemde tuttuğu Heyet Tahrir'uş Şam kendini feshedip etmemeyi tartışıyor.

Rusya ve İran desteğiyle İdlib'de ilerleyen Şam güçleri, şu anda şehir merkezine 7 km uzaklıktayken, kentte aktif örgütlerden biri olan Heyet Tahrir Şam kendini feshedip etmemeyi tartışıyor.

Bölgedeki üst düzey HTŞ komutanlarının yaptığı “fesih” toplantısı sürerken İdlib'de de savaş devam ediyor.

Nurettin Zengi kurmuştu

Independent Türkçe'den Cihat Arpacık'ın haberine göre 2017 yılında Şam'ın Fethi Cephesi ve Nureddin Zengi Hareketi'nin iki ana bileşen olarak kurduğu HTŞ'de bir süre sonra iç karışıklıklar baş göstermiş ve Nureddin Zengi Hareketi ana çatıdan ayrılmıştı.

Şam'ın Fethi Cephesi ise, Nusra Cephesi'nin El-Kaide ile bağlarını koparmasından ve kendini feshetmesinden sonra aldığı isim.

Bu örgüt her ne kadar El-Kaide ile bağlarını koparmış olsa da diğer devletler tarafından terör örgütü olarak ilan edilmesinin önüne geçemedi.

Rusya da, özellikle İdlib'e yaptığı hava harekatlarını bölgedeki “radikallerin” varlığıyla yani HTŞ ile meşrulaştırmaya çalışıyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da “radikaller” dahil ateşkese uymayan kim varsa hedef olacağını söylemişti.

Bölgeye Suriye Milli Ordusu yerleşecek

Türkiye'nin bu plana sıcak yaklaştığı kaydedilirken, HTŞ'den boşalan bölgelere ise Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu'nun yerleşmesi bekleniyor.

Türkiye'nin İdlib'deki harekatı genişletmeye karar vermesi durumunda NATO desteğini arkasına almasının önündeki engelin de bölgedeki HTŞ varlığı olduğu değerlendiriliyor.

Uluslararası dengeler değişebilir

HTŞ'nin kendini feshetmesi uluslararası dengeler açısından da belirleyici olabilir.

Huras ed Din veya Ensar el Tevhid isimli gruplara katılabilirler

Suriye kaynaklarına göre, HTŞ içinde faaliyet gösteren yabancı savaşçıların kendisini “El-Kaide'nin Suriye kolu” olarak ifade eden Huras ed Din veya Ensar el Tevhid isimli örgütlere katılması bekleniyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

sizofren savar

Bakalım muslumanlar cihat gruplarının icine selefi adı altına gizlenmiş wahabi gurupları sokmamayı ne zaman ogrenicekler?
 • Yanıtla

AYH8N ERG8N8Z EWET

Rusyanın sratejik hamlelerini boşa çıkaracak bir hareket bakalım rus ve derin devletinin legal ve illegal reisi putin nasıl bir sratejik hamle geliştirecek. Yanına boris esatıda alıp, cehenneminde zakkumla tanışmanın arifesinde, İranla beraber,masaya oturup, çekilme planı Türkiyeye sunabilirler.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23