• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Süleyman Soylu’nun açıklamaları Avrupa’yı korkuttu! İngiltere ve Belçika'dan açıklama geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun DAEŞ'li teröristlerin ülkelerine gönderileceğini açıklamasının ardından Avrupa ülkelerini korku sardı. İngiltere ve Belçika, teröristlerin bulundukları yerde yargılanmaları gerektiğini belirtti.

2019-11-04 11:40:00 - 2019-11-04 11:59:19
Süleyman Soylu’nun açıklamaları Avrupa’yı korkuttu! İngiltere ve Belçika'dan açıklama geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yakalanan DAEŞ üyelerinin ülkelerine iade edileceği yönündeki açıklamasının ardından ilk tepkiler İngiltere ve Belçika'dan geldi.

İki ülke yetkilileri, DAEŞ mensupları konusundaki tutumlarının değişmediğini; en iyi çözümün örgüt üyelerinin bulundukları yerlerde yargılanması olduğunu açıkladı.

İngiltere: Önceliğimiz burada yaşayanların güvenliği

İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Bizim önceliğimiz Birleşik Krallık'ta yaşayanların güvenliğidir. DAEŞ için savaşanlar veya ona destek verenler, mümkün olduğu oranda suçlarını işledikleri bölgelerde yargılanmalıdırlar." ifadelerine yer verildi.

Bakanlık, DAEŞ üyelerinin adalet karşısına çıkmaları için uluslararası ortaklarla yakın bir şekilde çalıştıklarını belirtti.

İngiliz İçişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yayımladığı başka bir belgede, ülkeye tehdit olabilecek kişilerin dönüşünün engellenmesi için çeşitli önlemler alınabileceği belirtiliyor. Bu önlemler arasında çifte vatandaş olanların İngiliz vatandaşlığının düşürülmesi ve geçici sınır dışı kararları bulunuyor.

Belçika: En az riskli çözüm bulundukları yerde yargılanmaları

Belçika Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada DAEŞ mensuplarının suç işledikleri yerde yargılanmaları gerektiğini vurguladı.

Bakanlık adına konuşan bir sözcü, "Bu, adil şartlar altında ve uluslararası hukuka uygun bir şekilde yapılmalı. Müzakerelerimiz sürüyor ve Belçika olarak sanıklarının haklarının korunarak toplumumuz için en az risk taşıyacak çözümün bu olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Avrupalı ülkeler Suriye'de tutulan DAEŞ üyelerinin yargılanması için bir süredir Iraklı yetkililerle görüşmeler yürütüyor ancak henüz bu müzakereler henüz sonuç bulmadı.

Soylu ne demişti?

ABD birliklerinin Suriye'nin kuzeyinden çekilme kararı ardından Türkiye'nin bölgeye operasyon düzenlemesiyle burada tutulan DAEŞ üyelerinin durumu tartışma konusu olmuştu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu konuda Avrupalı ülkelerin tutumunu eleştirerek, "Biz kimsenin DEAŞ mensubunun oteli değiliz." ifadelerini kullanmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şener ak

Ne göndermesi öldürün herkes kurtulsun
 • Yanıtla

abdullah

kaatil, sömürgesi ve emperyalist ABD, İngiltere, Fransa, Belçika, Hollanda ve diğer asalaklar KANDAN VE KİRDEN HİÇ HOŞLANMAZ! kendi ülkelerine sadece soygunun ve maktüllerin GANİMETLERİNİ, ZENGİNLİĞİNİ GETİRİR...döktükleri kan-kir-pislik-KESİK ELLER AYAKLARI-GÖZYAŞLARINI-CESETLERİ-YOK ETTİKLERİ İSLAM ESERLERİNİ hep olduğu yerde bırakır! kirden hoşlanmazlar çok temiz alçaklardır
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı