• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Son tuzağa düşen düşene! Yeni dolandırıcılık yöntemi ortaya çıktı

Yeniakit Publisher
2023-11-18 11:29:00 -
Son tuzağa düşen düşene! Yeni dolandırıcılık yöntemi ortaya çıktı

EPDK, son günlerde insanları ağına düşürmeye başlayan dolandırıcıların yeni yöntemine dair uyarılarda bulundu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), son günlerde sosyal medyada da yayılmaya başlayan “kar ortaklığı modeline dayalı yenilenebilir enerji kaynaklardan elektrik üretme” iddiasındaki dolandırıcılık amaçlı reklamlara karşı vatandaşlarımızın dikkatli olması, bu şirketlerin elektrik üretim lisansı yoksa mutlak surette yatırımdan kaçınılması gerektiğine dikkat çekti. EPDK tarafından ilgili reklamlara yönelik gerekli adli ve hukuki süreçler başlatıldığı bildirildi.

EPDK'dan yapılan açıklamada, bilindiği üzere ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimi; mevcut yasal mevzuatımız kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen ihaleler, EPDK tarafından yürütülen lisanslı elektrik üretimi başvuru süreçleri ve yine EPDK düzenlemeleri kapsamında kişilerin kendi tüketimlerini karşılamasını mümkün kılan lisanssız elektrik üretim faaliyetleri kapsamında devam ettiği hatırlatılarak, "Belirtilen bu metodlarda yatırım yapmak isteyen tüm kamu ve tüzel kişiler ile gerçek kişilerin yerine getirmesi gereken çeşitli yükümlülükleri bulunmaktadır. Bu yükümlülüklerin yanı sıra elektrik üretim faaliyetleri de ilgili kurumlarımız tarafından titizlikle takip edilmekte ve denetlenmektedir" denildi.

Son günlerde özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimine dayalı, ‘saadet zinciri’ benzeri yapılanmalar kurarak kar ortaklığı modeli üzerinden vatandaşları yanıltıcı girişimlere dair şikayetlerin kurumlarına ulaştığı vurgulanarak şöyle denildi:

"Unutulmalıdır ki lisanssız elektrik üretiminin sınırları ve kapsamı bellidir, hedefi de tüketilen elektriğin üretilmesidir ve bir kar ortaklığı modeli söz konusu değildir.

Vatandaşlarımızın lisanslı elektrik üretimine yönelik yatırım yapma süreçlerinde ise mutlak surette bahse konu şirketlerin lisans durumunu kurumumuzun internet sayfasından kontrol etmeleri gerekmektedir. Bu şirketlerin elektrik üretim lisansı yoksa Türkiye’nin hiçbir noktasında elektrik üretim faaliyetinde bulunması mümkün değildir. Ayrıca hiçbir şirket elektrik üretim lisansı haricinde (tedarik, iletim, dağıtım gibi) başka lisanslarla da elektrik üretim faaliyetinde bulunamaz. Kurumumuz lisans süreçlerini ve şirket yükümlülüklerinin yerine getirilip getirilmediğini titizlikle takip etmekte ve kamuoyu ile paylaşmaktadır.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Son günlerde sosyal medyada da yayılmaya başlayan “kar ortaklığı modeline dayalı yenilenebilir enerji kaynaklardan elektrik üretme” iddiasındaki dolandırıcılık amaçlı reklamlara karşı vatandaşlarımızın dikkatli olması, bu şirketlerin elektrik üretim lisansı yoksa mutlak surette yatırımdan kaçınılması gerekmektedir. Kurumumuz tarafından ilgili reklamlara yönelik gerekli adli ve hukuki süreçler başlatılmıştır."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

osmanlı kartalı

SAYIN AKİT BU DOLANDIRICI keferelere küfür ettim feca book bana ambargo koydu bu ocak batıran pisliklerin reklamına müsaade eden facebook ta suçludur haklarında dava açılmalı bu ocak batıranlar filistinde katliam yapanlar ne ise bu kefere sahtekarlarda aynıdır

mstf

BENDE BİR UYARI YAPAYIM .. YOUTUBE ÜZERİNDEN gelen reklamlarda Türk Petrol şirketine yatırım adı altında Sn.Erdoğan'ın sözleride paylaşılarak yatırım için tıklayın denilerek Almanya merkezli bir dolandırıcılık merkezine yönlendirilip hesap açma adı altında watsaptan irtibat kurup link göndermek sureti ile telefonun ele geçirilip boşaltılıyor. deneme amaçlı yaptım bir tuhaf lehçeli Türkçe konuşarak 3 hafta sürekli aradı almanyadan sonunda ana avrat küftedip kesti :) bilginiz olsun
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23