Sol medya Ahmet Gülümseyen'in 'dövme' uyarısından rahatsız oldu

Birçok insanın sanat, spor ve kültürel faaliyetlerle etkilenmeye çalışıldığını ifade eden gazetemiz yazarı Ahmet Gülümseyen'in spordaki kültürel erozyona dikkat çekerek genç sporcular arasındaki dövme akımına değinmesi, Sputnik ve T24 gibi sol haber sitelerini rahatsız etti.

24 Ağustos 2019 Cumartesi 01:40
Sol medya Ahmet Gülümseyen'in 'dövme' uyarısından rahatsız oldu

 yeniakit.com.tr 

Gazetemiz yazarı Ahmet Gülümseyen, sporun sadece spordan ibaret olmadığını belirten yazılarıyla kültürel erozyana dikkat çekmeye devam ediyor. Ancak Rus ajansı Sputnik başta olmak üzere T24 gibi bazı sol haber siteleri, yazarımız Gülümseyen'i hedef alıyor.

Son olarak gündeme getirdiği dövme konusuyla kültürel erozyona dikkat çeken Gülümseyen, "toplumu bu denli yakından ilgilen ‘dövme’ gibi bir konunun, futbol ağırlıklı olmak üzere tüm sporcuları kıskacına alan ve inanç ve kültür revizyonuna uğrattığını" belirterek tehlikeye dikkat çekti. Sol siteler ise Gülümseyen'e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dövme konusunda uyardığı ve olumsuz cevap veren genç futbolcu Berk Yıldız üzerinden rahatsızlıklarını dile getirerek "Tercih" meselesi olduğu iddiasında bulundu.

Erdoğan genç futbolcuyu uyardı, futbolcu olumsuz cevap verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, 5 sene önce genç bir sporcu olan Berk Yıldız'ı dövmelerini sildirmesi için uyarmıştı.

Riva'daki Hasan Doğan Millı Takımlar Kamp Ve Eğitim Tesisleri'nin açılış töreninde Galatasaray'ın millî futbolcusu 18 yaşındaki Berk Yıldız’a dövmelerini sildirme tavsiyesinde bulunmuş; Yıldız, "Dövmelerimi sildirmeyi düşünmedim ve söylemedim her birinin benim için ayrı anlamı var. Aralarında ailemi temsil edende var. Hocam ve Başbakanımız ile esprili bir şekilde konuşma geçti. Herkesin kendi tercihi ve ben böyle mutluyum" demişti.

Ahmet Gülümseyen sık sık hedef alınıyor

Sporcuları ahlaki yönden yazılarıyla sıkça uyaran Ahmet Gülümseyen, sol medyanın birçok kez hedefi olmuştu.

İşte Gülümseyen'in o yazısı: 

Sporun sadece hareket ve egzersizden ibaret olmadığını artık anlamamız gerekiyor. Diğer bir ifadeyle spor ‘hormonlaşmaya’ başladıktan sonraki sürecin nedenlerini detaylandırdığımızda, konunun önemi daha net anlaşılmaya başlıyoruz. Kültür, sanat, ekonomi, ahlak, psikoloji gibi her bir konu, gerek birey gerekse toplum üzerinde ne kadar etkili olabileceğini anlama ve anlatma imkânı sağlıyor. Bu konuların önemli bir aşaması da sporcu ‘dövmeleri’. Dövme kelimesi Türk Dil Kurumunda “vücut derisinin iğne gibi sivri bir araçla çizilerek içine renk veren maddelerin konulması yoluyla yapılan çıkmaz yazı ya da resim” anlamına geliyor. Dövme, sembolik mesaj niteliği taşıdığından yazının bulunuşundan öncesine dayanacak kadar eski. Bu denli geçmişi olan bir uygulamanın günümüze kadar taşınmasında dikkat ve hassasiyet taşıyan konu ise, yapılan işlemin İslami esaslara göre değerlendirme ve ‘Bir sporcu neden dövme yapma gereği duyar?’ sorusunun önemini ortaya çıkarıyor… 

Dövmenin tarihsel süreç ve ayrıntısı, toplumsal önemini ortaya koymaktadır. İşte o vakit, sıradan gibi görünen ‘şekillerin’ hiç de öyle olmadığı ve nasıl ‘ideolojiye’ dönüştüğünü görmekteyiz. Konunun ayrıntısıyla ilgili Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi’nde ‘Dövmenin çeşitli dillerde etimolojisi ve kısa tarihi’ başlık, Fidan Uğur Çerikan ve Mehmet Rıza Alanko imzalı makalede, Hitit Kültürünün yansıması olan dövmelerde ‘Ana Tanrıçaya’ tapınma işaretini taşırken, Mısır Dünyasında dövme ‘Gizem, büyü ve tedavi’ işareti, Mısırlılarda ise köle ve suçluları ayırt etme, dinsel gizem, büyü, tedavi ve süsleme aracı olarak araştırmalara yansımaktadır. Makalenin sonuç bölümünde şu görüşler yer alıyor;  “Günümüzde, endüstrileşen ve kapitalist bir tüketim aracı haline dönüşen ‘dövme’ ve ‘dövmecilik’, ‘teşhircilik’, ‘röntgencilik’, ‘fetişizm’ ve özellikle de ‘beden fetişizmi’ gibi birçok psiko-patolojik ‘parafili’ davranışı kışkırtmaktadır…”

Sanat diye yutturulan, kültür diye empoze edilen ve sporcuları da çepeçevre saran ‘dövmenin’ de yer aldığı ve Gazetemizin 23 Nisan 2016 tarihli  ‘İşte batıl inançlara düşmemizin 7 sebebi…’ başlığı altındaki yazının özeti şöyle; “Batıl, Arapça ‘Butlan’ kelimesinden türetilmiş bir kavramdır. Sözlükte; ‘boş, çürük, asılsız ve gerçeğe aykırı olan’,hakikat olmayan, abes, saçma, değersiz, kıymetsiz, hükümsüz, yalan şey anlamlarına gelmektedir. Batıl kelimesi, Kur’an’da yirmi altı (26) ayette geçmiş ve bu ayetlerde yalan, put, şirk, haram, haksızlık, zulüm, boş, faydasız ve boşa gitmek anlamlarında kullanılmıştır…”  

Toplumu bu denli yakından ilgilen ‘dövme’ gibi bir konunun, futbol ağırlıklı olmak üzere tüm sporcuları kıskacına alan ve inanç ve kültür revizyonuna uğratan etkileşimine Buhari ve Müslim’de rivayet edilen hadislerde, Peygamber Efendimiz (a.s.m.) Dövme yapmayı ve yaptırmayı yasaklamış, bunları yaptıranın Allah’ın rahmetinden mahrum kalacağını bildirmiştir. Din İşleri Yüksek Kurulunun (DİYK) açıklamasında ‘...Dikkat çekmek, daha güzel görünmek amacıyla, yaratılıştan verilmiş olan özellik ve şekillerin değiştirilmesi İslam dininde, fıtratı bozma kabul edilerek yasaklanmıştır (Nisâ, 4/119). Hz. Peygamber (s.a.s.), vücuda dövme yapmak, dişleri incelterek seyrekleştirmek gibi ameliyeleri, yaratılışı değiştirmek, fıtratı bozmak kapsamında değerlendirmiş ve bunu yapanların ve yaptıranların Allah’ın rahmetinden uzak olacağını bildirmiştir (Buhârî, Libâs, 83-87; Müslim, Libâs, 120). Dolayısıyla dövme yaptırmak caiz değildir (İbn Kudâme, el-Muğnî, I, 129)...    

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Ağustos 2019 Cumartesi 01:40

YORUM YAZ

 • Doğan MiraçDoğan Miraç26 gün önce
  Almira rumuzlu kardeş sen cenabet geziyorsan, bize düşen seni uyarmaktır..Sen beynini kullansan zaten sağlık olarak dövmenin cilt kanserine yol açabileceğini anlarsın...Kusura bakma bizim beynimiz değerlidir....
 • Kime ne!!!! Kime ne!!!! 26 gün önce
  Herkesle aynı düşüncelere sahip olmak zorunda değil hiç kimse! Size ne???
 • AlmiraAlmira26 gün önce
  İnsanın bedenini güzelleştirmesi ve süslemesi neden yasak olsun, islama göre her şey yasak zaten, dövme yasak ama deve sidiği serbest öyle mi? Beyin bedava. .
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer27 gün önce
  Ahmet..Gülümseyen'i..çok..severek..ilgiyle..okuyoruz.siyonist..sempatizanları..hadlerini..bilsinler.
 • Erol ATASOYErol ATASOY27 gün önce
  Dövme; inanan insan için bit tercih meselesi değil. Yasaklanmış bir durum. Sn Gülümsüyen'in dövme konusunda ki fikirlerini katılıyorum.
 • Hasanali koseHasanali kose27 gün önce
  Sunu soyleyelim bu vucud bize emanet emaneti sahibi soracak bize nedir bu dovme Resulullah aleyhivesellem lanet ettigi bir seyi yapmak baskalarina benzemek Ayetle haram degilmi beki ne oluyor bu topluma biz imanimizla serefli kilintik o yoksa sende asagilarin asgisisin
 • MTurk MTurk 27 gün önce
  Dövme yaptırmak caiz midir?Vücuda iğneler batırılıp, açılan deliklere boyalı maddeler konularak yapılan dövme, eski çağlardan beri yapılan bir cahiliye âdeti olup, sağlık açısından zararlı olduğu gibi, dinen de yasaklanmıştır. Nitekim dikkat çekmek, daha güzel görünmek amacıyla, yaratılıştan verilmiş olan özellik ve şekillerin değiştirilmesi İslam dininde, fıtratı bozma kabul edilerek yasaklanmıştır (Nisâ, 4/119).Hz. Peygamber (s.a.s.), vücuda dövme yapmak, dişleri incelterek seyrekleştirmek gibi ameliyeleri, yaratılışı değiştirmek, fıtratı bozmak kapsamında değerlendirmiş ve bunu yapanların ve yaptıranların Allah’ın rahmetinden uzak olacağını bildirmiştir (Buhârî, Libâs, 83-87; Müslim, Libâs, 120). Dolayısıyla dövme yaptırmak caiz değildir (İbn Kudâme, el-Muğnî, I, 129).
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu27 gün önce
  İşte 17 yaşında bir genç AK Parti iktidara geldiği yıl doğmuştu. AK Partinin politikaları ile büyüdü gördüğünüz gibi şuurlu Müslüman Türk genci. AK GENÇ
 • MehmetMehmet27 gün önce
  Özgün rümuzuyla yazan arkadaş bellki AKP ve Erdoğan nefreti içindesin şunu bilki sen vücudunun sahibi değilsin öyle sanıyorsun bu vücut sana Allah'ın bir emaneti olup onu istediğin gibi kullanamazsın çünkü bedeninin yaratıcısı sen değilsin yaratıcıya muhalefet edenler sonuçlarınada(dünya ve ahirette)katlanırlar
 • İblisin çelmesine takılıp , ruhunu kaybedenler!İblisin çelmesine takılıp , ruhunu kaybedenler!27 gün önce
  "ÖNCE ZİHİNLERİ ,SONRA YÜREKLERİ ELE GEÇİRİR SİYONİSTLER. TOPRAKLARI ELE GEÇİRMEKKOLAY İŞTİR ARTIK!" .Buna kültür (aslında kültürsüzlük) emperyalizmi deniyor.Genç ve şuursuz insanların ;(olgunlaşmamış beyin ve duygularında) ROL MODEL KABUL ETTİĞİ , FUTBOLCU,AKTÖR, AKTRİST ,ŞARKICI VB...KİMLİKLER ÜZERİNDEN YAPIYORLAR BUNU. BİREYİN - KENDİSİNİ YABANCI CISI OLDUĞU ALIŞKANLIKLARLA ;TANIMLAMA TERCİHİDİRd ö v m e ...!!! Çünkü yukarıda adı geçen mesleklerin gençleri yönlendirme ve etkilemeönceliği göz ardı edilemez boyutta!KENDİNİZİ DAMGALATMAYIN!
 • Abdullah MuratAbdullah Murat27 gün önce
  Şunu söylemeden edmeyeceğim Bu insanların küçümsediği veya önemsemediği bir şey ama çok büyük. Büyük olmasının sebebi kuranda Allahın hükmüdür. Dünya hayatı imtihandır. Bu imtihan ortamında bir düşman ve onun taraftarları dostları mevcuttur Bu hak ile batılın, imanlılar ile kafirlerin arasındaki mücadele ile ilgilidir Din islam; adaletin ta kendisidir. Dostluk ve düşmanlık adalet ile alakalıdır Bu bir hüküm işidir Kiminle dost kiminle düşman olunacağı Bu dinin özünü teşkil etmektedir. Yanlış dostluk ve düşmanlık çok büyük sonuçlar doğurmaktadır Allah kuranda kafirlerle savaşın (emir) onlar şeytanın dostları onlarla dost olmayın (emir) onlarla dost olan onlardandır (hüküm) buyurmaktadırÖzellikle uluslararası spor musabakaları asla cevazı olacak bir iş değildir Haramdır Kafirler olan ilişki Alah tarafından emir boyutunda düzenlenmiştir Dostane ilişkiler kuralları insanlar tarafından belirlenmiş oyunlar asla caiz olamaz Onları takım arkadaşı olarak almak onları hakem tayin etmek Bunlar çok büyüktür Kurana göre pislik olan aynı zamanda o küfredenlerdir müşriklerdir ve onları dost edinen onlardandır hükmü vardır Bu çirkinliği gör bu dostlarınla oynadığın bir sokak oyunu değil Bu islamda asla cevazı olmayan büyük çirkin bir iş hatta suç.
 • ÖzgünÖzgün27 gün önce
  Hayatlayara müdahele 18 yıldır devam ediyor.Size ne kardeşim.Beden benim karar benim demiş.Haklı size ne.
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu27 gün önce
  İnsanın içi boş olunca dışını boyayarak kendini ifade etmeye çalışır.
 • Abdullah MuratAbdullah Murat27 gün önce
  Maşallah; Peygamber sav açıklaması herşeyi aydınlatıyor. ve Kuranda şeytanın emredeceğini ve tesirinde olanlara Allahın yarattığını değiştirttireceği bildirilmektedir Şeytanın güzel gösterme özelliği vardır. dövmenin şeytanın kitabı olduğuna dair hadiste vardır Dinin amacı şeytanın tassubu ve/ya insanların cahilen uydurduğu bir takım işleri töreyi örfüde Allah için terketmektir Dinin yanında örftöre hak ile batıl gibidir. Peygamberin makamı tüm dünyevi makamların üstünde ilahi mutlak itaati zorunlu bir makamdır sen er isen o enüst düzey komutan gibidir. Peygambere itaat Allaha itaatle eşdeğerdir ve Allahın hoşnut olduğu ve kendisininde övdüğü üstün bir ahlaka takvaya sahiptir. ve Kuranda gene Allahın yolu Allahı hoşnut etmek için uyulması gerekli örnek idol yapılmıştır. Allahın hükümlerini istemeyen o hükümleret eslim olmuş anlamındaki müslüman değildir. Allahın hükmüyle hükmedene iyliği emredene ve kötülüğü yasaklayana Allahın buyruğu olduğu için itaat edilir. Lkin Allahın hükmüyle hükmetmeyenler kafir olurlar maide44 göre Müslümanın küfür düzenine boyun eğmesi küfre sebep haramdır ve yasaklanmıştır Allahın hükümlerini getirmek için tüm gayretini harcamalaı artık küfrün bir parçası olmayı şeytanı büsbütün reddetmelidir.
 • MtC MtC 27 gün önce
  Yaşadığım ülkede sabah fırına veya yiyecek alacağım bir yere gidince dövme yapmış bir personel görünce tiksiniyorum. Ordan alış veriş yapmıyorum. Pisliğin dik alası bu pislikler.
 • EymanEyman27 gün önce
  Dinden imandan bihaber nesil ne anlar? Yahudiyi de örnek alır, hristiyanı da, örf adetten de uzaklaşır, terörist bile olur, iyi niyetli olabilir; ama hep başkalarına maşa olmaktan kurtulamaz.
 • Cem İYİ Cem İYİ 28 gün önce
  İnsan bir yerini boyama , kendini böyle ifade etme düşüncesine neden kapılır , aklım almıyor. Enfeksiyon riski var , HIV riski var, Hepatit riski var , dinen caiz değil, bence töreye de uygun değil. Sol.neden rahatsız olmuş ki? Rahatlıkla çocuklarına yaptırabilirler. Karışan mı var ?
 • Mehmet Mehmet 28 gün önce
  Cenab ı ALLAH kuran ı kerimde şöyle buyuruyor.Siz ümmetler içerisinden çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. Çünki iyiliği emreder, kötülükten alıkoyarsınız. Dünyada herkes bir ideoloji ve inanç için çalışıyor, muslumanada ALLAH yolunda çalışmak yaraşır. Dövme yapanada yaptıranada sevgili peygamberimiz lanet etmiştir.
 • şenay doğanşenay doğan28 gün önce
  allah aşkı olmayan adama dövmenin çirkinliğini anlatamazsın benim doğuştan dudağımın üstünde mor leke var aynı lekeye başka hiçbir insanda rastlamadım bildiğiniz hitler bıyığı şeklinde beni hitlere benzetip gülenler oldu dudağını kim morartmış onun diye iffetime iftira edenler oldu bir keresinde bir polise saldırıya uğramadığımı ispat etmek için bebeklik fotoğrafı göstermeyi teklif etmek zorunda kaldım insanlardan utandığım çok olmuştur bana estetik ameliyat da teklif edildi ama rabbim beni böyle yaratmayı sevmiş başımın üstünde yeri var dedim operasyonu ayağımın altına aldım rabbim de hiç bir ihsanında hitler bıyığımı görmedi eşim yarım herşeyim peygamberim de öyle allah seni nasıl yarattıysa baş tacı etmek için allaha muhabbet ve saygının olması gerekir bu yoksa insan dövme de yaptırır herçeşit estetik operasyonu da yaptırır allaha emanet olun

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Eylül 2019