• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Skandal hamle! Türkiye sınırına çok sayıda asker gönderdiler

Türkiye'nin 'Pençe-Kaplan' operasyonundan rahatsız olan Bağdat yönetimi sınırımıza yakın bölgelere asker gönderdi.

Yeniakit Publisher
2020-07-02 15:53:00 -
Skandal hamle! Türkiye sınırına çok sayıda asker gönderdiler

Bağdat hükümetinin Zaho ilçesine bağlı Derkar ve Batifa kasabalarında bulunan 3 noktaya Sınır Muhafızları birliklerini yerleştirdiği öğrenildi.

Irak'ta Batifa Bölge İdare Müdürü Dilşer Abdulsetar, Bağdat hükümetine bağlı sınır birliklerinin, Batifa’nın Kela Şabanike ve Siyar bölgeleriyle Derkar kasabasına bağlı Kea Dere bölgelerine yerleştirildiğini söyledi.

Iraklı yetkiliden tepki çeken çıkış

Türkiye'nin terör örgütüne yönelik operasyonundan rahatsız olan Iraklı yetkili,  Abdulsıtar, “Bu 3 bölgenin belirlenmesi askeri bir hamledir. Türkiye’nin daha fazla ilerlememesi ve bu bölgede yaşayan insanların hayatını etkilememesi için çok önemli” diyerek meşru operasyonu işgal olarak yorumlayarak tepki çekti.

Irak Sınır Muhafızları Genel Komutanı Tümgeneral Hamid Abdullah başkanlığında bir askeri heyet, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) İçişleri Bakanlığı’nın gözetiminde geçtiğimiz ay Duhok’a ziyaret gerçekleştirmişti.

Bağdat’tan gelen üst düzey askeri heyet, IKBY sınırlarında devam eden operasyonlar ve bölgedeki gelişmeler hakkında bilgi edinmek için Duhok’ta incelemelerde bulunmuştu.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 15 Haziran’da IKBY'nin Haftanin bölgesine "Pençe-Kartal”, 17 Haziran’da da “Pençe-Kaplan” Operasyonu adıyla yeni bir harekât başlatıldığını bildirmişti.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

saddi maddi

TÜRK isen, dünya ile savaşmak zorundasın... TÜRK DEĞİLSEN, Türk ile savaşmak zorundasın.
 • Yanıtla

abdrhman

ırak neden temizlemiyor içindeki pislikleri. temizleyenlere neden engel olmaya kalkıyor. herhal bir yumrukta ırak istiyor.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı