• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Skandal gerçek! İran Türkiye'ye doğalgazı bu yüzden kesti

İran'ın teknik arızaları bahane ederek Türkiye'ye gelen gaz akışını kesme adımının arkasında EastMed projesinin çökmesi olduğu düşünülüyor.

Yeniakit Publisher
2022-01-26 11:03:00 - 2022-01-26 12:58:12
Skandal gerçek! İran Türkiye'ye doğalgazı bu yüzden kesti

Türkiye'ye İran'dan gelen gaz akışı teknik arıza gerekçe gösterilerek kesilmiş özellikle sanayide büyük sıkıntılar doğurmuştu. Sabah yazarı Güngör'ün kulis bilgilerine göre bunun altında EastMed projesi rahatsızlığı bile olabilir.

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, İran'dan gelen doğalgazın akışına kısmen başlandığını duyurdu. Güngör, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin haftasonu yaptıkları telefon görüşmesini işaret ederek şunları söyledi:

Bu görüşmeden sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar başkanlığındaki bir heyet Tahran'da görüşmelerde bulundu. İran'da Enerji Bakanlığı ve milli gaz şirketi (NIGC) ile bir araya gelindi. Öğrendiğime göre, İran'dan gaz akışı kısmen başladı. Önümüzdeki günlerde miktar daha da artacaktır.

Bu arada şunun da altını çizmekte fayda var: İran gaz hattında akışı engelleyecek herhangi bir sorun yok. Yani İran Milli Gaz Şirketi'nin 'teknik arıza' açıklaması bahane gibi görünüyor!

Peki o zaman niye gaz kesildi?

Bunun İran'ın kendi tüketiminin artmasından mı yoksa Türkiye'nin EastMed projesiyle ilgili çıkışından mı kaynaklandığını yakında anlarız.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Onubunu Bilmeyen

Demek Iran ipleri Yunanistan, AB ve ABD gibi ayni yönden cekiyor!

Y B

Hayır. Asıl sebep Türkiye nin ihracat atağıdır. Mecusi dönmeleri aynı bulgarlar gibi köstek olmaya çalışıyorlar. Bulgarlar da bizim ihracat tırlarımızın geçişine zorluk çıkarıyorlar. Aslında düğmeye basan aynı. Birileri Türkiye'nin büyüme rakamlarından rahatsız. İleriye dönük tehlike gördükleri için çabalıyorlar. Bu İranın da kafir zihniyetli hareket ettiğinin açık kanıtıdır. Biliyorlar bu hareket sanayimizin etkileyecek. Saldırı ihracatımıza. Aslında genel bir doğalgaz saldırısı var dünya geneline. Bu pandemi komplosunu bir parçası. Türkiye'nin bunu avantaja çevirmesini istemiyor komplo planlayıcıları.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23