Siyah noktalar nasıl temizlenir?

Siyah nokta sıklıkla görülen bir cilt sorunudur. Yağlı cilt, iyi temizlememe, güneş ışınlarına maruz kalma, aşırı makyaj ve sağlıksız beslenme siyah nokta oluşumunu tetikler.

17 Mayıs 2018 Perşembe 19:33
Siyah noktalar nasıl temizlenir?

Siyah nokta temizliği için birçok temizleyici ürün vardır. Fakat bu ürünler cilt altına ulaşamadıklarından genellikle istenilen sonucu vermezler. Siyah noktaları temizlemenin en hızlı ve kolay yolu siyah nokta bantları kullanımıdır.

Siyah nokta bantları temiz cilde ıslatılarak uygulanır. Kuruması beklendikten sonra hafifçe çekilir. Siyah noktalar yapıştırılan banda gelecektir. Bu bantları kullandıktan sonra gözeneklerde açılma görülür. Bu nedenle, sonrasında sıkılaştırıcı temizleme ürünleri ve tonikler kullanılmalıdır.

Siyah nokta oluşumunu engellemek içi cilt yapısına uygun temizleyici ürünler tercih edilmelidir. Yoğun siyah nokta oluşumu durumlarında bir dermatoloğa başvurulmalı ve cilt bakımı yaptırılmalıdır.

Siyah noktalardan evde yapılan doğal karışımlarla da kurtulmak mümkündür. Limon suyu siyah noktaların temizliği için kullanılabilir. Siyah noktaların üzerine sürülerek 10-15 dakika kadar beklenir ve durulanır.

Limon suyu cildi kurutacağından yağlı ciltler tarafından tercih edilmelidir. Hassas ciltleri tahriş edebilir. Çemen otu da siyah nokta temizliği için tercih edilebilir. Çemen otu yaprakları ezilerek su ile karıştırılır. Macun haline gelen karışım siyah noktaların üzerine sürülerek 10 dakika beklenir. Ilık su ile durulanır.

Siyah nokta oluşumunu engellemek için bol su içmek, sağlıklı beslenmek ve cilt temizliğine önem vermek gerekir.

 

 

 

Nasılkolay.com'dan alınmıştır.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Mayıs 2018 Perşembe 19:33

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Ocak 2019