'Simit atma töreni' adı altındaki skandal görüntülere inceleme başlatıldı!

Kültürümüzde nimet yerde görüldüğünde basılmasın diye öpülüp yüksekçe bir yere konulur, hürmet gösterilirken Kadıköy Anadolu Lisesi'ndeki ilk günleri için büyük bir heyecanla okula giden öğrencilere eski öğrenciler tarafından simit atıldı. Skandal görüntülere sosyal medyadan tepki yağdı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kadıköy Anadolu Lisesindeki 'etkinliğe' ilişkin inceleme başlattı.

10 Eylül 2019 Salı 00:05

Kültürümüzde nimetler yerde görüldüğünde basılmasın diye öpülüp yüksekçe bir yere konulurken, hürmet gösterilirken Kadıköy Anadolu Lisesi'ndeki ilk günleri için büyük bir heyecanla okula giden öğrencilere eski öğrenciler tarafından simit atıldı.

Yere atılan onlarca simitin üzerinde öğrencilerin tepinmesi büyük infiale neden oldu.

55 yıl sürdüğü iddia edildi

Kadıköy Anadolu Lisesi'nde eğitim öğretim yılının ilk gününde, okula giriş yapan ve çömez denilen öğrencilerin üzerine her yıl simit atılıyor. Sözde geleneğin 55 yıldır sürdüğü iddia ediliyor.

Kadıköy'de kültür çöküşünü gösteren skandal tablo! Eski öğrenciler yeni gelenlere simit attı!

İnceleme başlatıldı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kadıköy Anadolu Lisesindeki skandal "etkinliğe" ilişkin inceleme başlattı.

Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, lisede yeni eğitim öğretim yılı açılış töreni sırasında yapılan sözde "etkinliğe" değinildi.

Açıklamada, "Kadıköy Anadolu Lisesinde, yeni eğitim öğretim yılı açılış töreni sırasında 'Liseye yeni başlayan öğrencileri karşılama' adı altında gerçekleştirildiği ifade edilen söz konusu 'etkinlik'le ilgili olarak müdürlüğümüzce inceleme işlemi başlatılmıştır." ifadeleri yer aldı.

18 milyon öğrenci için bugün ilk ders zili çalmasının ardından Kadıköy'de skandal görüntüler yaşandı.

Nimete olan saygısızlığa ve skandal müsaade eden eğitimcilere sert tepki

Yere atılan onlarca simit 'nimete saygısızlık' olarak görülürken sosyal medya kullanıcısı vatandaşlar, atan öğrencilere ve buna müsaade eden öğretmenlere sert tepki gösterdi.

Müdür uyarı yaptı

Kadıköy Anadolu Lisesi Müdürü Ali Fuat Güney'in okula kaydolan öğrencilere simit atılmaması için kürsüden çağrı yaptığı ve nimetin önemine dikkat çektiği bildirildi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Eylül 2019 Salı 00:05

YORUM YAZ

 • kenankenan4 gün önce
  yazıklar olsun. Nimete saygısızlık yapanlar inşAllah yiyecek ekmek bulamazlar.sizin alacağınız eğitim öğretim batsın..
 • saddisaddi4 gün önce
  LAİK EĞİTİMİM NETİCESİ AHMAK TALEBELER.
 • AhmetAhmet4 gün önce
  Adına kurban olasıca ...Tam bir p.....
 • MEMLEKETİMMEMLEKETİM4 gün önce
  böyle şeyleri yapanlar dinsiz imansız oralardaki ermeni ve yandaşları müslüman mahallesinde salyangoz satmak buna denir.ulan nimete basan atan kişilerden bu memlekete ne hatyır gelir.atanlara ceza verilsin
 • İlkokul beşte terkİlkokul beşte terk5 gün önce
  Zina cocuklarından farklı şeyler bekleyenler yanılgı içindedir. O okuldaki tüm mahlukatları toplayın and olsun içlerinde tekbir ve kelimeyi Şahadet getirecek bulamazsınız çünkü onları üreten makinalarda onlar gibi allahın gazabı onların özerinde olsun. Amin
 • YılmazYılmaz5 gün önce
  Besmelesiz ilişkinin ürünleri.O simit'e muhtaç olanlar davacı olacak sizden.
 • Abdullah MuratAbdullah Murat5 gün önce
  İslam dışında ahlak yoktur Şeytanla birlikte pislik içindesindir. Hiçbir din yapmaz demek kuranı anlamamaktır Çünkü illaki şeytanın etkisindedirler Pis işleri vardır kalpleri karanlıktadır Allahın korumasında değildirler Lanet içindedirler. Bu Allahın hükmüdür. Onları bastıran ancak şiddetli cezalardır fakat bu başarılı olamaz. Güzel ahlak kurandır Lakin Allahın iman yardımı ve diğer ihsanlarıyla mümkündür Başka bir din inkarıyla üst düzey çirkinliğe zaten ulaşmıştır.Kendileri şirk koşanlar olarak domuzdan daha pislik olmuşlardır. Ateistler (müşrikler) hristiyanlar(müşrikler) yahudiler (müşrikler) kendileri pisliktir. Dinsizlik laiklik yüzçevirmedir. Bu ateizm boyutunda açık şirktir Şirk 2 türlüdür gizli ve açık. Kafir yapan Allahın hükümleridir. Kafirler şeytanın dostları ve onun fısıltılarıyla hak ile müminler ile mücadele edenlerdir. .Şeytan ise ahlaksızlığı isyanı ve büyük olan küfrü emreder. Ancak imanlı Allaha kul olan islamın şartı olan namazı kılan yaradış gayesi üzerine yaşayan dost nesil yetiştirilerek bundan kurtulunabilir.
 • ffgffg5 gün önce
  55 yillik gelenegin 18 yili akp deydi simdi mi akli basina geldi
 • ihsanihsan5 gün önce
  bu okulun idarecilerin işine sonn verin bu saçamlık ne yahu pes
 • MUHAMMET YILDIZMUHAMMET YILDIZ5 gün önce
  nimet oldugunu kim uydurdu. ekmek nimette. karpuz erik elma niye nimet degil.gidin hallere bakın. yerlerde bir suru meyve var. un bu arkadaş un.una ne kadar kutsallık biçiyorsunuz. halla halla. simit kutsal filan da degil.anlayın artık.
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu5 gün önce
  Biz Gelenek, görenek ve törelerine bağlı bir toplumuz. İşte böyle şuurlu bir şekilde geleneklerimizi sürdürürüz. Bütün manyaklıkları baş tacı ederiz.
 • YusufYusuf5 gün önce
  Bu alcaklari hucrelere katatip acliktan oldurucen'ki nimetin kiymatini bilsin azmis kudurmuslar.
 • Serhat Serhat 5 gün önce
  Çokmu zenginsiniz, insansınız fakirlere simit dağıtın.
 • slymn gnncslymn gnnc5 gün önce
  Eğitim sisteminin çivilerini sökerseniz bu olacaktır.Eğitim sisteminin ikinci askerlik olması gerektiğini savunanlardanım.kıyafetini serbest edersen,saçını başını,tlf unu serbest edersen,hayatında matematik çözmemiş birini matematik öğretmenliğine gönderirsen,öğretmen şikayet edildiğinde veliye değilde öğretmene dava açarsan..Sonra birilerinin bir tarafını kaldırırsın ve ortaya da bu manzara çıkar..Sonrada nesil nesil diye kıçını yırtmayacaksın.Savaş çıktığında askere adam da beklemeyeceksin.Maalesef ona doğru gidiyor durumumuz.Okulda öğretmenine trip atıpta,suçluyken öğretmenin bir sözünden rencide olup anne babana dilekçe yazdırırsan,o sorumsuz anne baba da bunu yaparsa,öğretmen de anfiye ders anlatır gibi gelir dersini anlatır ve zil çalıncada çıkar gider..Bizim eğitim sistemimiz öğrenciyi eğitmiyor da öğretmeni eğitiyor maalesef.Cümle alemin ve hatta anne babaların bile bilip sesini çıkarmadıkları,birde övündükleri öğrenci çocuklarının kız-erkek arkadaşıyla yaşadığı sorunları sorunları çözsün diye öğretmene ders veriliyor seminerlerde.Özel okullar teşvik ediliyor.Devlet okullarında disiplinsizlik facia boyutlara ulaşmış.Anneler-babalar,bu durum öğretmenden önce sizin hatanız..Öğrencinin saçının nasıl olması gerektiğini sizler söylemiyorsanız, okulda çete kurup gezmesine ses çıkarmadığınız gibi,birde buna engel olmaya kalkanlara (polisler-askerler dahil) şikayet yoluyla gözdağı vermeye çalışıyorsanız,kusura bakmayın o çocuğun ilerde ilk boğazlayacağı sizler olursunuz.
 • kalelikaleli5 gün önce
  müdür efendi önceden önlem alsaydın ya...bu ülkede simit alacak parası gücü olmayan gariban çocukları asgari ücretli çocukları fakirler çok.nimete saygıyı ne bilsin bu kaymak tabaka çocukları.bunlar büyüyünce de son model pahalı arabalarda drift yapacaklar bu böyle devam edip gidecek.ne alaka bunların ekmeğe saygılı olması ne alaka fakirlerin garibanların asgari ücretli çocuklarının dramı.
 • MuttalipMuttalip5 gün önce
  gelenekmişş...Tüküreyim sizin geleneğinize... düpedüz saygısızlık... hadsizlik... azgınlık.. densizlik... ve de hayvanın bile yapmayacağı bi şey... insansızlık...
 • abdulbakiabdulbaki5 gün önce
  Tabi öncelikle bunların aileleri sonra kendileri sonra okul yöneticileri yerin dibine girmeli bu utanç verici olayda.Biz her türlü günaha şahid oluyoruz ama bu kadarına da pes gerçekten,korkumuz Allaha bu saygısızlığın cezası genel olmasından Allahım onlar adına kendimiz dınabinlerce tövbeler olsun sen bu aşağılılıktan ders almayı bi daha yapmaktan muhafaza eyle amin.Aile aile aile, çocuklarımıza sahip çıkalım yoksa sonları çok vahim çok ürkütücü oluyor bozuldumu bu çocuklar gavurdan bin beter oluyor,inşallah iş işten geçmeden düzeliriz, düzeltiriz!
 • ADMADM5 gün önce
  Bu arada ogretmenlerin, mudurun fazla birsey soyleyebilme hakki yok. Demin ki mesajimda dedigim gibi meslek sahibi olmusyasini basini almis eski mezunlar, CHPKK zihniyetindeki azili veli profili ve aile birlikleri buna sebep. Cunku gelen mudurun bu konuda bir disiplin uygulamasinin onunu kesmek icin muduru tehdit ediyorlar. Oncekini gonderdik, seni de buradan gondermeyi biliriz diye bagiriyorlar, mudur agzini acsa yuhaliyorlar. Ogrencilerine siyasi konusmalar yaptirtiyorlar. Sozde kemalist zihniyetin mekani, hukumet karsitliginin simgesi olarak goruyorlar bu okulu. Cehape zihniyetinden gorulebilecek her turlu asirilik bu okulda egrenciler ve veliler arasinda gorulebilir.
 • ErsinErsin5 gün önce
  Açlığın ne olduğunu rabbim nasip eder orada bulunanların hepsine inşallah, en başta müdür olacak o .. den başlayarak nasip olur inşallah. Sonra bu işe sebep olanlarda ibret olsun ve akılları başlarına gelir inşallah.
 • ADMADM5 gün önce
  Kadikoy Anadolu Lisesi ogrencileri gunler onceden simitleri alip posetlerde biriktiriyorlar. Ogrencilere marti dedikleri icin yeni ogrencilere simit atiyorlar. Okulun cok eski mezunlari bile oraya geliyor, ogrencileri her turlu asirilikta destekliyorlar. Bir kisim azili veli profili var. Cocuklarina asla dini terbiye vermeyen, nimet nedir bilmeyen. Bunlar gelen mudurleri hukumetin adami olarak gorup tepki gosteriyorlar. Seni oradan gondermesini de biliriz diye bagiriyorlar. Aile birligi, eski mezunlar ve bir kisim azili veliler hepsi CeHaPe zihniyetinde. Okulu kendilerine ait bir yer olarak goruyorlar. ODTU ne yerleskesi ise burasi da lise olarak oyle malesef. Ogrenciler basarili ama toplum ve kultur benliginden kopmus inancsiz bilincsiz cocuklar olarak yetistiriliyor. Gecen sene munazara kulubundeki ogrencilere devam etmeyeceksiniz diye baski yaptilar. Proje hukumet yanlisiymis cunku. Egitim istemiyorlar bunlar. İsteyen katilsin istemeyen katilmasin da demiyorlar. Bizden olacaksiniz, bizim gibi davranacaksiniz diye baski kuruyorlar.
 • Osmanli Kürdü Osmanli Kürdü 5 gün önce
  Hey masallah iste bu devlet iste bu hizmet ates gibi harekete gecildi bir sahmet bu ahlaksizligi yok edin evlatlarimizi özüne dönsün Okulda tek Adam Allah korkusu olan müdürmü ögretmenler derhal cezalandirilsin diyarbekirde ders versinler ordaki hocalarda oraya gelsin bak nasil akilaniyorlar
 • ceddim!izindeyiz...ceddim!izindeyiz...5 gün önce
  İşte aklı(?) hür, vicdanı(!!!!!!????) hür nesil...
 • keles1453keles14535 gün önce
  Nimet yere atılmaz Arşü Ala titrer yapmayın yazıktır Rabbim nimet veriyor yiyiyoruz buda neyin nesi ahlak dersi ve kuranı kerim dersleri zayıf da ondan yapıyorlar.
 • engineerengineer5 gün önce
  nimete hiçbir din mensubu saygısızlık etmez, ne budist ne şintoist, ne konfüçyanist, nede barahmanist, nede şamanist, nede putperest dahi bu terbiyesizliği ,bu Allah'a ve nimetlerine isyandır, bu isyanı yapacak tek bir inanış var satanizm.yapmaz, satanizm çağın vebası, keşke, hiç olmazsa ,hıristiyanlar mümin hıristiyan olsa, müslümanlar mümin müslüman olsa, keşke her dinin mensubu hiç olmazsa kendi inanışının mümini olsa
 • engineerengineer5 gün önce
  akmar pasajından kaçmış satanistler bunlar.
 • Abbas GündemirAbbas Gündemir5 gün önce
  Ben öğretmenleri düşünüyorum. öğretmen vasfını kaldırsak mı ne
 • ORHAN İNANORHAN İNAN5 gün önce
  MÜSLÜMAN ÇOCUĞU BUNU YAPMAZ.TABİİ DİNİNİ ÖĞRENMİŞ VE İSLAM OLDUĞUNUN ŞUURUNA VARMIŞ İSE..İŞTE YENİ NESİL VE HOBİLERİ..ALLAH(CC) BU NESLİN TERBİYE EDİLMESİNİ NASİP ETSİN..GEÇEN YAŞLI BİR TEYZENİN YERDEN BİR PARÇA EKMEĞİ ALIP ONU İNSANLARIN BASAMAYACAĞI BİR YERE KOYDUĞUNU GÖRDÜM..SADECE NİMETE SAYGININ TEZAHÜRÜ OLARAK BUNU YAPTI..VERİLEN NİMETE ŞÜKRÜN EDASI O NA DUYULAN SAYGIDIR..SAYGISIZLARDAN HİÇ BİR ŞEY OLMAZ..ÇOCUKLARINIZA SAHİP ÇIKIN..
 • ibrahimibrahim5 gün önce
  OKULUN MÜDÜRÜNÜN,,ÖĞRETMENLERİNİN,ÖĞRENCİLERİN VE ,AİLELER HEPSİNİN ALLAH BELASINI VERSİN,ÇÜNKİ GÖRÜNTÜLERDE Bİ ALLAHIN KULU MÜDEHALE EDEYİM DEMEDİ.HİZMETLİLER DE KAĞIT VE DİĞER ÇÖPMÜŞ GİBİ TOPLAMAYA BAŞLADILAR.BUNLARI TOPLUCA AFRİKA DA VE YEMENDE Kİ AÇLIK ÇEKİLEN YERE GÖNDERECEKSİN,AKILLANACAKLAR.
 • Kemal KelleKemal Kelle5 gün önce
  Bunlar kimin çocukarı?Arpaları bol gelmiş.Bu ülkenin okumuş zırzoplara değil,okumuş adamlara ihtiyacı var.Disiplin yönetmeliği katılaştırılıp titizlikle uygulanmalıdır.Böyle gençlikolmaz olsun.Önce dini dinamiklere saldırı,sonra nimete saygısızlık,daha neler,kara eller gene düğmeye bastı,hadi hayırlısı.
 • Abdullah MuratAbdullah Murat5 gün önce
  “Oğlan çocuğuna gelince: Onun ebeveyni mümin insanlar idi. Bu çocuğun onları ileride azgınlığa ve küfre sürüklemesinden korktuk.” (Kehf, 18/80)
 • kazım çobanderelikazım çobandereli5 gün önce
  nimete bu saygısızlığı yapanlar beni rahatsız ettikleri için günahlarımı alsınlar!
 • ayşe gülayşe gül5 gün önce
  bunlar birileri tarafın danx , y, z gibisaçma lakaplarla övülerek göklere çıkarılan gençlerdi değil mi?ha inceleme gereksiz. bunlar aile de terbiye edilir.
 • NurNur5 gün önce
  Hangi kendini bilmez cahil avamın başının altından çıkmış bu nerede görülmüş böyle salaklık denize simit atar gibi öğrenciler martımı, balıkmı o simitleri oraya atanlar mal mı? Bir şeymi kullanıyorlar yuuh ya !!!
 • ÇetinÇetin5 gün önce
  Ne uyarısı direk bütün öğretmenleri atacaksın bunlara bide devlet kapısında iş veriyosunuz.
 • GalipGalip5 gün önce
  Vay bize vaylar bize
 • VasiVasi5 gün önce
  Suslu yalan yanlış sözlerle birbirimizi kandirmayalim. Acilen tedbir alalim.eğitimde gelinen son durum eğitimi acilen masaya yatırıp tedbir al. Bu senide memleketi de bitirir.
 • İdo1 İdo1 5 gün önce
  Bu ne biçim mantık yahu insanlar bir lokma için saatlerce ter döküyor. Bu öğretmenden nehayır gelir yetiştireceği talebeden ne olur . Her gün 80milyon insan sadece bu ülkede oyerlere saçtığınız lokmalar için çalışıyor sahi siz ne için çalışıyorsunuzöğretmen kılıklılar ama nimetin kıymetini öğrenememişler.
 • MüminMümin5 gün önce
  O müdürü hala orada tutanda kabahat. Nimeti çiğniyor üstüne basıyorlar sonra neden ekonomik kriz var. Sen nimeti çiğnersen Yaradan nimet bahşedermi?
 • Mustafa Mustafa 5 gün önce
  Ekmek nimet köpeğe atılır onu kap-sın yesin diye hayvanın eli olmadığı için zararı versin diye. o da genelde havada kapar. yere. düşürmrz. hey nasipsizler yeni Gelenlere köpek muamelesiyapıyorsunuz. Böyle adet gözünüze dizinize dursunBatıl vede gavur anlayışıdır.Güzel şeyler yapın, iyi örnek olun uyumayın veliler,öğretmenlerDomates atanları haber diye sey-rettirilirsesonucuburaya varır.o
 • mutmainemutmaine5 gün önce
  Müslüman ülkede ! Nimet çiğneyen çocuklar ! Yanlış mı okuyoruz ?
 • EmrklEmrkl5 gün önce
  Erik atsak elma atsak buğday serpsek nohut atsak kafalarına bunlar nimet değilde simit ekmekmi nimet ekmek simit buğday un yapılır su katılır mayalanır pişer buğday tarla sürülür tohum ekilir ürün alınır değirmende un olur demekki bütün yediklerimiz ürettiklerimiz besleyip kestiklerimiz denizden aldığımız balık hepsi/ buğday yoksa un yok un yoksa simit ekmek yok kutsal tohum
 • enesenes5 gün önce
  bu sadece nimete saygısızlık değil, mobbing kültürünü ülkemizde yaygınlaştırılma girişimidir. lise bir öğrencilerini aşağılıyorsunuz. onlara o zorlu ilk yılında destek olma yerine, her türlü aşağılanmaya hazır olan demektir. bu bizim kültürümüzde yok. amerikan kültüründe var. bu lisenin hangi semtte olduğunu görünce, bizden olmadığınıda zaten anlıyorsunuz.
 • OzkanOzkan5 gün önce
  Böyle bir topluma Allahın vereceği bela yakındır. Allah tüm inananları korusun, kurunun yanında yaş da yanmaz inşallah.
 • hasanhasan5 gün önce
  okumakla adam olunmuyor...bunlar şe..siz zengin züppe takımı.... açlık kıtlık nedir bilmeyen materyalist anlayış içinde yetişmiş soytarılar
 • MunirMunir5 gün önce
  SapkinAzginAzinligin cocuklariKolay yoldan devleti soyarak kazananlarin cocuklari tabi onlarda bilmez simitin nimet oldigunu
 • Kürşat Kürşat 5 gün önce
  ALLAH(cc) kahretsin böyle davrananları ve çanak tutan yetkilileri. Güya çağdaş laik eğitim. İşte gençliğin sürüklendiği alçakve şerefsiz ortam. Nimet nedir bilmeyen yoz, yobaz şeref ve haysiyyet yoksunu bir gençlik. Çağdışı ve zifiri karanlık eseri, mel'un laik eğitiminizlegençliği getirdiğiniz hale bakın. Serseri,şerefsiz, namussuz,laikçi yoz ve yobaz, nimet'i nıkmet'e çeviren, gusül abdesti bilmeyen ve cenabet yaşayan, ALLAH'ını, Peygamberini,Din ve diyanetini, tarihini,kültürünü,örf ve ananelerini, geçmişini ve ceddini bilmeyen tanımayan ve hatta söven, pespaye, silik ve şerefsiz bir nesil. Böyle bir zihniyyet 'te yetişen gençliğin ne kendisine,ne ailesine, ne vatanına ve ne de milletine bir hayrı olmaz olamaz. Lanet olsun, yere batsın,kahrolsun sizin çağdışı yobaz laikçi zihniyetiniz .
 • Tüysüz YetimTüysüz Yetim5 gün önce
  Padişahım Çok Yaşa Padişahım çok yaşa
 • sadıksadık5 gün önce
  inşaALLAH o yere attıkları simite muhyaç olurlar 1 gün....

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Eylül 2019