Sigmar Gabriel: Türkiye, PKK devletine asla izin vermez!

Almanya Dışişleri eski Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'nin, sınırında bir PKK devleti kurulmasına müsaade etmeyeceğini belirterek, 'Türkiye, PKK/YPG'nin şimdiki güç boşluğunu doldurmasına asla izin vermez.' dedi.

10 Ekim 2019 Perşembe 08:57
Sigmar Gabriel: Türkiye, PKK devletine asla izin vermez!

Bild gazetesine konuşan Almanya Dışişleri eski Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'nin Suriye üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulması önerisinin AB tarafından reddedildiğini hatırlatarak, bunun bir hata olduğunu söyledi.

Gabriel, "Türkiye'nin, Esed’in kendi halkını bombalamasını engellemek amacıyla Suriye üzerinde önerdiği uçuşa yasak bölge, Almanya'nın da dahil olduğu AB tarafından veto edildi. Geriye dönüp baktığımda bu bir hata. O sırada herkes şöyle düşündü: Aman ikinci bir Afganistan olmasın. Sonunda yine de mülteci akınından dolayı bir iç savaş ile karşı karşıya kaldık." ifadesini kullandı.

Hataların eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde başladığına dikkati çeken Gabriel, "Eski ABD Başkanı birliklerini çekmek istiyordu ve doğacak boşluğu doldurmak için de YPG ile birlikte çalıştı. Elbette tüm yalanlamalarına rağmen, PKK'nın Suriye kolunun Suriye’nin kuzeydoğusunu kontrol edeceğini biliyordu." değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye PKK devletine asla izin vermez”

Gabriel, Türkiye'nin, sınırında bir terör örgütü devleti kurulmasına izin vermeyeceğini belirterek, "Türkiye’nin, Suriye sınırındaki bir PKK devletine asla izin vermeyeceğini tüm taraflar açık bir şekilde biliyordu. Türkiye, PKK/YPG'nin şimdiki güç boşluğunu doldurmasına asla izin vermez. Türk askerleri bundan dolayı Afrin’e girmişti." yorumunda bulundu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ekim 2019 Perşembe 08:57

YORUM YAZ

 • Ben DenizBen Deniz10 gün önce
  Herkez doğruları biliyor. Sadece halklarına doğruyu söylemiyorlar birkaç kara odakların çıkarları için. Şimdi bu eski bakanın söylemesi, bizi genede Almanyaya karşı yumuşatmaya çalışmasından başka bir amacı yok. Hadi çıksın bunu Almanyanın şimdiki dışişleri bakanı alenen söylesinde ciddiyetinizi görelim
 • dürüstdürüst10 gün önce
  Türkiye bundan sonra hiç bir ülkeden uyarıyı kabul etmez,ederse yazık olur.Hele hele birilerinin maşası ve mandası olan ülkelerin uyarıları vız gelir,gerçekten uyuyan devi istemeden uyandırdınız,bundan sonrası sizin sorununuz,bizim değil.
 • mertmert10 gün önce
  Türk devletlerinden destek veren varda benmi rastlamadım.
 • Ali Ali 10 gün önce
  Almanlardada dogruyu gören var

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ekim 2019