Sigara molasında namaza izin yok

Saat başı sigara molası verilen bir kâğıt fabrikasında çalışan Seyfettin Kulaoğlu’na, inancı gereği kılmak istediği namaz için, fabrika yöneticilerince izin verilmediği öğrenildi. Konuyla ilgili görüş almak istediğimiz fabrika yetkilileri ise “yoğun” olduklarını belirtmekle yetindi.

14 Şubat 2019 Perşembe 14:17
Sigara molasında namaza izin yok

İşçi haklarının korunması, iyileştirilmesi, çalışma şartlarının işçiler lehine düzenlemesinin sıklıkla gündeme geldiği günümüzde, bazı işyerleri hâlâ çağdışı, hakkaniyetsiz uygulamaları sürdürebiliyor. Bunun bir örneği İzmir'de Levent Kağıt Fabrikası’nda yaşanıyor.

Namaz kılamazsın!

Kağıt Fabrikasında çalışan Seyfettin Kulaoğlu, saat başı sigara molası verildiğini, ancak inancı gereği kılmak istediği namaza, fabrika yöneticilerince izin verilmediğini ifade etti. Akit’e konuşan Kulaoğlu, “16 Nisan 2018 tarihi işe ilk giriş tarihim. Ambalaj bölümünde işe girdiğim ilk gün saat 15.00’da çay molasında bizim ambalaj bölümünden sorumlu arkadaşa namaz kılacağımızı söyledim. O da burada namaz kılmanın yasak olduğunu söyledi. Namaz kılmak için ısrar ettim o da üretim müdürüne konuyu aksettirebileceğini söyledi. Ben de kabul ettim. Sonra üretim müdürü olan Erhan Türkozan beni yanına çağırdı. Daha önce birisinin namaz kıldığını ve ‘abarttığını’ söyleyerek namaz kılmanın yasak olduğunu söyledi. Ben de sadece çay molasında kılmak istediğimi söyledim. ‘Hayır’ dedi. İşimi aksatmayacağımı söyledim. Yine ‘hayır’ dedi. Sadece 5 dakika farzı kılmam için izin istedim ama ‘hayır’ dedi. Eğer ısrar edersem işi bırakıp gidebileceğimi söyledi. Ben de daha önce çalıştığım yerden 3 ay maaş alamadığım için kendimce mecburen kabul ettim. Sonra eve gidince namazlarımı kaza etmeye başladım” dedi.

Kulaoğlu, “05.02.2019 tarihinde yapmakta görevli olduğum görevleri hatırlattığı halde yapmamakta ısrar etmem nedeniyle iş akdim feshedildi. Ama ben bütün görevlerimi yerine getiriyordum. Ben ambalaj bölümünde çalışıyordum. Ama beni başka bölümlere işe gönderiyorlardı. Ben de bunun yasal olmadığını söyledim. Üretim müdürü: ‘Bana kuzu lazım’ dedi. Ben de kuzu olmadığımı söyledim” şeklinde konuştu.

İş güvenliği uzmanına konuyu anlattığını ifade eden Kulaoğlu “İş güvenliği uzmanı Göknur hanım konuyu anlatmama rağmen o da işverenden yana çıkıp şikayetlerimi üretim müdürüne anlatmış. Onlar da beni bu sebepten ihbar tazminatı vermeden işten çıkardılar. Geçtiğimiz yıl ramazan ayının birinci iş günü kaza geçirip 85 gün raporlu olmama rağmen ve sağ ayak baş parmağım sakat kalmasına rağmen işten çıkardılar” ifadelerini kullandı. Konuya ilişkin görüşüne başvurmak üzere, Levent Kağıt Fabrikası’nı aradık. Ancak fabrika yetkilileri “yoğun” olduklarını belirtmekle yetindiler.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Şubat 2019 Perşembe 14:17

YORUM YAZ

 • mustafamustafa8 ay önce
  Yıllarca söylerim oğlum eyer biz müslümanlar kalkıp fabrika kurmaz isek daha çok bu gavurun lafını dinleriz dedim.birgün bir arkadaşım işyeri açtı tam namaz kılacaz beyler burası cami değil demezmi ulan hani yıllar önce namaz kılamıyoruz diye alıyordun. meyer kafielik adamın içinde gizlice yeşeriyormuşta haberimiz yokmuş.anladımki ogün mesele fabrika kurmak değil mesele kalpleri iman ateşiyle yakmak gerekiyormuş.yoksa fabrika ha gavurun olmuş ha sözde müslümanın bir farkı yok adamlar namaz kıldırmıyor.
 • YaşarYaşar8 ay önce
  Akit yetkilileri peki bunun peşini bırakacaklar mı yada tekbirlerle alınan bu topraklarda tekbir getirmek yasak diyen dinsizlere devlet gözmü yumacak. Yetkililer ne yapacak görecez
 • FatihFatih8 ay önce
  Tüketici olarak gerekli tepki verilirse bundan sonra çok yoğun olacaklarını düşünmüyorum görüşmek için ve mescit yapmak için bol bol zamanları olur.
 • AkınAkın8 ay önce
  Abdullah kardeşim, suistimal eden var diye dürüst adamı neden cezalandıralım ki. Suistimal eden varsa da etsin, yeter ki bir kişi bile namazını kılmakta zorluk yaşamasın. Kaldı ki cuma vaktinde hutbenin başı ile farz namazın sonu arası erkeklere çalışmak haram. Hükümet memurlara genişlik tanıdı, cuma günü 2 saat idari izin verdi ama özel sektöre karışamadı, halbuki cuma günü 2 saat resmi tatildir dese iş bitecekti. Sözde cumhurbaşkanlığı sistemine geçtik, cumhurbaşkanı ne derse o olacaktı ama değişen bişey yok.
 • AkıncıAkıncı8 ay önce
  Kefereler
 • ......8 ay önce
  "Abdullah" rumuzlu arkadaş sana ne , seni ne ilgilendirir kardeşim, adam molada sigara mı içer, namaz mı kılar, gezer mi, oturur mu, on-on beş dakika uyur mu sana ne?!
 • KulKul8 ay önce
  Bu bir imtihandi, amma evde kaza etmekle imtihani kaybetti arkadas. Tevbe etmesi lazim, namazi her halde kilmaloydi gecmi namazmi diye bir ayirim karsisinda daim Allahin emri secilmeli. Eger namazi tercih etmis olsaydi Allah onu beklemedigi yerden riziklandirirdi.
 • AbdullahAbdullah8 ay önce
  Namazı suistimal edenler olduğu için bu izin verilmiyor. Adam namaz izni alıyor çıkıp gezip geliyor. Aynı şey cuma saati izin alanlar için de böyle. Özellikle belediye çalışanları cuma izni alıp gidiyor kahveye.
 • RECEP KAYA RECEP KAYA 8 ay önce
  Asırlar geçse de zihniyet değişmiyor.Ebu cehil kıtalar dolaşıyor,yıl 2019 hâlâ müslümanlar inancı ile ekmeği arasında tercih yapmak zorunda bırakılıyor.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ekim 2019