SGK rapor yayınladı! Yeni emeklilik sisteminde yaş artacak mı?

Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilik sisteminde reform öncesinde Avrupa ülkelerinde yapılanları inceledi, raporlaştırdı. Ülkelerde emeklilik yaşı, işverene işçiye davranışına göre ek prim, devlet fonu garantisi ile ek yardımlar konusunda yapılanlar SGK’nın raporunda yer aldı.

16 Mayıs 2019 Perşembe 06:36
SGK rapor yayınladı! Yeni emeklilik sisteminde yaş artacak mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Tüm paydaşların memnun olduğu bir emeklilik sistemi kuracağız. Bu yıl içinde değişimi gerçekleştireceğiz” açıklamasının ardından, gözler bu alanda yapılacak çalışmalara çevrildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK),“Avrupa Birliği’nde sosyal güvenlik sistemleri” kitabını güncelledi ve Avrupa ülkelerinde son yıllarda yapılan reform çalışmalarını ülke ülke inceledi.

İşverene ek prim

Kitapta 2001 yılında kıdem tazminatı fonunu kuran Avusturya da, 2017 yılında emeklilik reformu yapan Finlandiya da yer aldı. Çalışmaya göre, Avrupa ülkeleri son yıllarda sosyal güvenlik sistemlerinde şu değişiklikleri yaptı:

Avusturya: 2001’deki reformda, işverenin çalışan maaşının yüzde 1.53’ünü kıdem tazminatı fonuna aktarması kararlaştırıldı. Fonun yönetimi, bağımsız finansal şirketlere verildi. İşten çıkarılmada, 3 yıllık çalışma için sigortalının son ayki gelirinin 2 katı, 5 yıllık çalışma için sigortalının son ayki gelirinin 3 katı, 10 yıllık çalışma için sigortalının son ayki gelirinin 4 katının ödenmesi benimsendi. 2005 yılındaki reforma göre de, 45 yıl sigortalılık süresi bulunan veya 65 yaşına gelen herkes yaşam süresi boyunca elde ettiği ortalama aylık gelirin yüzde 80’i oranında yaşlılık aylığına hak kazanıyor.

Belçika: 2010’da, işvereni erken emeklilik programını kullanmaktan uzaklaştırmak için önlem alındı. Normal emeklilik yaşından önce işten çıkartılan 58 yaş (bazı durumlarda 56) ve üzerindeki kişilere, işsizlik yardımları dışında, işveren tarafından, kişi 65 yaşına gelene kadar, belli oranda ek yardım yapılıyor.

Birleşik Krallık: Kadınlarda 60 olan emeklilik yaşı erkeklerdeki gibi 65’e çıkartıldı. Akabinde, 2019’dan itibaren emeklilik yaşı kadın ve erkek için kademeli olarak 66’ya yükseldi.

Gümüş fonu kuruldu

Bulgaristan: 2006 Haziran’da, kamu emeklilik sistemi için devlet fonu garantisi kanunu yasalaştı. Bu, azalan doğum oranına bağlı nüfusun yaşlanmasının neden olduğu demografik baskıyı azaltmak için alındı. Gümüş Fonu olarak adlandırılan fonun, emeklilik sisteminin mali sürdürebilirliğini sağlaması bekleniyor.

Danimarka: Özel Emeklilik Tasarruf Planı ile zorunlu katkı payıyla fonlanan yeni bir aylık sistemi kuruldu. Bu bir özel emeklilik sistemi oldu.

Finlandiya: 2017’de emeklilik yaşında düzenleme yapıldı. Herkes, brüt yıllık kazançlarının yüzde 1.5’i oranında emekli maaşı alacak. Uzun süre çalışıp geç emekli olanlara, geç emekli olduğu her ay için emekli aylıkları 0.4 oranında arttırılarak ödenecek.

Fransa: 2010 emeklilik reformuyla, 2018 yılı için emekli olma yaşı, kademeli olarak 60’tan 62’ye çıkarıldı. 2012 yılındaki düzenleme ile bu süreç hızlandırılarak 2017 yılına çekildi. 2014 yılında da ilave önlemler alındı, tam bir emeklilik maaşı için gerekli katkı yıllarının sayısı 2020-2035 döneminde kademeli olarak 41.5’ten 43’e yükseltildi.

Emeklilik yaşı arttırıldı

Hollanda: 55 yaş ve üstü işçiler için emeklilik yaşı, reformdan önceki durumda 60 yaşından emekli olacaklar için 65 yaşına çıkartıldı, 1 Mart’ta 55 yaşından büyük işçiler içinse 60 yaşında emekli olabilme şartı getirildi. Buna ek olarak, yeni yasayla gerekli teminat süresi artırılarak tam emekli aylığı için gerekli olan 45 yıllık süre 50 yıla çıkarıldı.

İspanya: Emeklilik yaşı 2027’e kadar 65’ten 67’e çıkarıldı, yaşlılık aylığını almak için gerekli asgari prim yılı şartı 2022’e kadar 15 yıldan 25 yıla yükseltildi, tam aylık için gerekli prim yıl şartı 2025’e kadar tedricen 35 yıldan 38.5 yıla çıkarıldı. 2027 yılında devreye sokulmak üzere nüfusun yaşam beklentisine göre 5 yılda bir emeklilik sisteminin parametrelerini ayarlayan “otomatik sürdürülebilirlik faktörü” sisteme entegre edildi.

İtalya: 54 milyar Euro’luk(73 milyar USD) tasarruf planına göre, özel sektörde çalışan kadınların emeklilik yaşı, 2014 yılından 2026 yılına kadar 60 yaşından 65 yaşına (erkekler için emeklilik yaşıyla eşleşerek) yükseltildi. 2026 yılı itibarıyla emeklilik yaşı (erkekler hem de kadınlar için) 65 yaşından 67’ye çıkarılacak.

Kaynak: Hürriyet

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe 06:36

YORUM YAZ

 • eymeneymen6 gün önce
  para lazım para..oturup düşünüyorlar nereden ne çıkarırız diye.. işçinin , halkın lehine birşeyler yapın..avrupanın şartlarıyla ülkemin şartları aynı mı? aynı ise kabul..yönetim beceriksizliğinizin bedelini yine halka ödetmeye çalışıyorsunuz.. biraz da sermayedarlara bedel ödetseniz...
 • vesselamvesselam6 gün önce
  DIŞARIDAKİ HAYAT ŞARTLARINLA TÜRKİYEYİ BİR TUTMAYIN BEN ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYORUM BUGÜN EMEKLİ OLSAM ALACAGIMBİR MİLYAR YÜZ BU PARAYLA GEÇİNEN VARMI EV KİRALARI OLMUŞ BİR BUÇUK MİLYAR
 • mpoyrazmpoyraz6 gün önce
  eeeeeeeeeeeeeeee daha bunlar iyi günlerimiz bizler diyorduk EYT yi için birlik olun diye kimse den tık çıkmadı durun daha kıdeme el konulacak yaş yükselekcek okudum yazılarında çok kötü bende işsiz babayım 1 yıldır yaş 52 9350 prim gün sayım emekli olmadım sırada şimdi sizler varsınız eyt li arkadaşlarım istanbul seçimi bizim için milat olacak
 • CezmiCezmi6 gün önce
  lo durın hele lo, kendinizi şaşırmayın, hele bir durın, benim emeklilige çok az galdi ha. Yaşi maşi artırmaaayııın ha. Eger ögle bir şey yaparsanızsaben ...ı yiyerim ha.
 • SelimSelim6 gün önce
  Ulan sanki karşılaştırdığını bu 10-20 milyonluk Avrupa ülkesi ile bizim ülke şartları aynı. Bu raporu hazırlayan kesin Avruda yaşıyordur altında devletin verdiği makam arabası, cebinde devleitin verdiği bir ton maaş.
 • bekirbekir6 gün önce
  Çıkarın kardeşim çıkarın şu an 63 yaşında emekli olacağım 70 yapın hatta emekli etmeyin biz primleri ödeyip ödeyip geberip gidelim... Bu araştırmaları yapanlar avrupadaki alım gücünü hespalamış mı ?Ulan o kadar ağır şartlarda çalıışıyor ki benim vatandaşım 50 yaşına geldi mi çöküyor zaten.... Elin avrupalısı günlük mesaisi belli hafta sonu tatil 60 yaşında geliyor Türkiye'de krallarr gibi tatil yapıyor.. Bizim emeklimiz ay sonunu nasıl getireceğiz diye düşnüyor
 • ffffff6 gün önce
  Bu belirttiginiz ulkelerde dogum hizi dustu genc nesil azaldi bizim ulkemiz farkli genc issizligin cok oldugu yerde 50 yasinda adama kim is verirIkincisi bu ulkelerde sosyal destekler fazla ulkemizde yok Ucuncusu bu ulkelerde herkes mesleginde mesleki lisansa egitime sahip ulkemiz bu konuda rezaletTum bu hususlar dahilinde issizlik bu kadar yuksekken emekli etmediginiz herkisiye issizlikten dolayi yardim vereceksiniz bu daha maliyetli olur aile ve calisma bakanligi birlestiBir baska husus hem batinin kanunlarindan sikayetcisiniz hem batinin kicinda dolasiyorsunuz. Kendi onunuzu gorun bizim genclerimiz avrupaya kaciyor neden issizlikten milli gelir eksikligindenKendi gencini burda tutmak zorundasin ki emekli maaslarini odeyebilrsin 50 yasinda adami ulkende issizlik varken emekli etmez calustirirsan elindeki 20 yas gencini kaybedersin ustelikte 3.kusaktan itibarende asimile edersin
 • VatandaşVatandaş6 gün önce
  TÜRKİYE Çalışma şartları ve işçinin sosyal hakları bakımından Avrupa'nın çok gerisindedir....Çoğu işçi yıllık izin kullanamıyor.... Bayram tatillerinde mecburi işe çağrılıyor......İnsanlar ailesine zaman ayıramıyor..Cumartesi ve pazar ağır işlerde mecburi tatil olmalı....Çalışmak isteyen de hakkını almalıdır...
 • TarıkTarık6 gün önce
  Hazırlıklar başlamış!Şırnak'ta ki vatandaşa 3. Havaalanınıpazarlayanlar, tazminatların gidişini de Avrupa üzerinden pazarlıyorlar.
 • ömerömer6 gün önce
  ya istanbul da seçim var aloooo ... anlamadınızmı akepeciler poşet kanunu vs beklesin 6 ay dahaaloooo ...Reis i satmayınnnnnnn..alooo.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mayıs 2019