Selvi açıkladı! İşte Karamollaoğlu ile Erdoğan zirvesinde konuşulanlar

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, 'Erdoğan’ın ilginç görüşmeleri ve yeni kulisler' başlığıyla yayınlanan yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu arasında gerçekleşen görüşmenin dikkat çeken detaylarını yazdı.

16 Eylül 2019 Pazartesi 09:20
Selvi açıkladı! İşte Karamollaoğlu ile Erdoğan zirvesinde konuşulanlar

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, SP lideri Temel Karamollaoğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Esad'la görüşün, siz olmasanız da sizin adınıza birilerinin görüşmesi lazım" dediğini aktardı.

"Beraber çalışmamız lazım" teklifi

"Görüşmede düşünce suçları ve FETÖ'den yargı kararıyla geri dönenlere ilişkin ileriye dönük bazı sinyaller edindim diyen Selvi, "Sohbetin en koyu anında Erdoğan, 'Aslında bizim beraber çalışmamız lazım' demiş. Karamollaoğlu ise 'Ben o konulara girmek istemiyorum. Sadece endişelerimi paylaşmak istiyorum' karşılığını vermekle yetinmiş" diye yazdı.

"Sandalyeler Gül döneminde alındı"

Selvi, Erdoğan'ın belediye başkanlarıyla bir araya geldiği toplantıda İmamoğlu'nun sandalyesinin kırılması olayına da değinerek söz konusu sandalyelerin 'Abdullah Gül döneminde alındığını' söyledi:

"Kırılan sandalye dahil, toplantıda kullanılan sandalyeler Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde alınmış, Çankaya Köşkü’nden Külliye’ye taşınmış. Yakında su bardaklarıyla ilgili bir şey olursa da peşinen söyleyeyim, su bardakları başta olmak üzere yemek takımları da Gül döneminden kalmaymış."

Selvi'nin yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

İlk başlık, FETÖ’yle mücadele konusu olmuş. Karamollaoğlu, FETÖ’yle mücadele adı altında yaşanan mağduriyetleri gündeme getirmiş. “15 Temmuz’dan sonra mağdurlar türedi. FETÖ’yle mücadele kapsamında kamuda görevden almalar oldu. Ancak bunların bir kısmı yargı kararıyla geri döndü. Fakat bunlar göreve başlatılmıyor. Bunlarla ilgili bir çözüm bulmak lazım. Belki aynı kurumda olmayabilir ama başka bir yerde çalışmalarını sağlamak lazım. Bunlara belki bir af çıkarılabilir ya da en azından bir çözüm geliştirilebilir” demiş. Erdoğan ise ayrıntılı bir şekilde FETÖ’yle mücadelenin zorluklarını anlatmış. Ama çok daha önemli bir şey söylemiş. “Bazı hazırlıklar yapıldı ama beni tatmin etmedi” demiş. Karamollaoğlu, Erdoğan’ın yeni bir çalışma yaptıracağı izlenimi edinmiş.

"Siz de hapse girdiniz"

İkinci başlığı ise cezaevindeki gazeteciler ve sanatçılar başta olmak üzere düşünce suçluları oluşturmuş. Karamollaoğlu, “Gazeteciler, siyasetçiler, düşünce adamları ceza alıyor. Siz de bir şiir okuduğunuz için hapse girmiş birisiniz. Siz de bir düşünce mağdurusunuz” demiş. Erdoğan bunun üzerine şahsına yönelik hakaret edenlere ilişkin iki-üç örnek paylaşmış. 'Peki ben bunlara ne yapayım?' diye sormuş. Karamollaoğlu bunun üzerine, 'Bana da hakaret edenler oluyor. İlk önceleri hemen avukatlara talimat veriyor, dava açmalarını istiyordum. 10-15 oldu. Pişmanlıklar gelmeye başladı. Pişman oldular. Bunun üzerine avukatlara ‘Davaları geri çekin’ dedim. Siyasi olarak bu sizin için de iyi olur' karşılığını vermiş. Canan Kaftancıoğlu ya da Nazlı Ilıcak'ın ismi geçmemiş ama sanki ruhları dolaşmış o görüşmede.

"ABD'nin PKK'ya silah yardımı ancak Esad'la görüşülerek çözülebilecek bir konu"

Üçüncü olarak çok netameli bir konuyu gündeme getirmiş Temel Karamollaoğlu. 'Esad’la görüşün' demiş. Sözleri aynen şöyle: 'Siz doğrudan Esad’la görüşmeyebilirsiniz ama Esad’la doğrudan bir temas kurulması lazım. Suriye’deki gelişmeler bizi endişelendiriyor. ABD, PKK'ya on binlerce TIR silah yardımı yapıyor. Amerikalılar bir ordunun kurulması için gerekli olan her silahı verdiler. Bu bizi endişelendiriyor. Bu ancak Esad’la görüşerek çözülebilecek bir konu. Siz olmasanız da sizin adınıza birilerinin doğrudan Esad’la görüşmesi lazım.'

Erdoğan'ın ne cevap verdiğini öğrenebilmiş değilim. Ama sohbetin dostane sonuçlandığını öğrendiğimde en azından şiddetle itiraz etmediği sonucunu çıkardım."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Eylül 2019 Pazartesi 09:20

YORUM YAZ

 • sonersoner1 ay önce
  bu nasıl bir aktarıştır, sanki Reis yeniyetme karşısında bilge adam var,ayıp oluyor sayın SELVİ, Reis temele siyaseti öğretir, bu gazetecilik değil seçmenin bilinçaltında Reis'e karşı algı yaratmaya çalışıyorsunuz, aklınız sıra cin olmuşsunuzda adam çarpacaksınız
 • Ahmet Y.Ahmet Y.1 ay önce
  Ebû Müslim Horasânî der ki: Onlar, şerrinden emin oldukları için, dostlarını kendilerinden uzak tuttular. Kendilerine bağlamak ve kazanmak için de; düşmanlarını yakın tuttular. Yakın tuttukları düşmanları dost olmadı. Ama uzak tuttukları dostları düşman oldu. Herkes düşman safında toplanınca yıkılmaları mukadder oldu.... ŞİMDİ BU ALINTIYI NEDEN Mİ YAPTIM? Gani Gani sağ görüşlü gazeteci varken, birkaç zamandır görüyorum, Hürriyet gazetesi gibi hainlere hizmet eden bir gazete de kalem oynatan abdülkadir selviye, "devlet-i aliye", önemli haberleri verir oldu. Bu tür önemli haberler, NEDEN sağ görüşlü gazetecilere verilmez de, onlara verilir?
 • Cafer SarıgülCafer Sarıgül1 ay önce
  Seni seviyoruz bilge başkan.
 • Kayı Boyu Kayı Boyu 1 ay önce
  reis bununla çalışmazzzzzz. ağzını yoklamış, ifadesini almış o kadar.
 • Osman TürkOsman Türk1 ay önce
  Yani Karamollaoğlu’nun “Esed’le iletişime geç” demesi dost nasihati mi ? Erdoğan Esed’le diyaloğa girmekle uluslararası alanda güçsüzlüğünü ifade etmekten başka bir şey yapmış olmaz. Yani kısacası diplomatik alanda kendi sonunu imzalamış olur. Ve bunu yapmakta bir yanlıştan dönmüş de olmaz. Çünkü şimdiye kadar yaptığı doğru ve takdire şayandı.Allah bu Karamollaoğlu’nun şerrinden bu memleketi ve Erdoğan’ı korusun.
 • makaraya aynı şeyleri sarıp durmakmakaraya aynı şeyleri sarıp durmak1 ay önce
  Erdoğan karamolozoğlu' nun nesiyle neraber çalışacakmış anlaşılamıyor! Bu bir çaresizlik ifadesi mi? Davutoğlu ile çalıştınız işte, hâlâ mı ders almak yok?
 • nusret nusret 1 ay önce
  Selvi-boylum, siyasette olup bitenleri hep sana mı gelip rapor veriyorlar. Tamam A.Gül'ün sekreterliğini yaptın. Ama bütün siyasetçilerin el an sekreteri değilsin. Artı sanki Temel, Erdoğan'ı fırçalamış, ayar çekmiş gibi anlatıyor.. Palavracı!
 • Hasanalk koseHasanalk kose1 ay önce
  Bubunak muslumanim ama islaci degilim diyen bunak degilmi
 • orhanorhan1 ay önce
  temel bey çok dürüst müslüman siyasetci herkes senin gibi doğru dürüst sağcı olsun solcu olsun kimseyi kırmadan siyaset yapıyor sağol temel bey...
 • kalelikaleli1 ay önce
  temel amca başbakan olsun diyecem malesef başbakanlık ta kalktı.en eyisi başkan olsun.
 • SOKAĞIN SESİSOKAĞIN SESİ1 ay önce
  SELVİ NE ÇOK ŞEY BİLİYORSUN SEN. NEREDEN ÖĞRENDİN BUNLARI?
 • Herhangi biriHerhangi biri1 ay önce
  Bu A. Selvi yanlarındamıymış, sallarken az usturuplu salla ☹️ zavallı
 • Rasim DUMANRasim DUMAN1 ay önce
  Esad'la görüşülmesi hususunda hemfikirim. Burada arık "şer / ehven-i şer" tercihi yapılması lâzım. ABD'nin orada bir "ordu" teşekkül ettirmeye çalıştığı, kimsenin meçhûlü değil. Binâenâleyh, bu "teşekkül"ün, bize Esad'dan çok daha fazla zarar verme ve tehlikeli olma ihtimâli var. Bu ordunun, hem TÜRKİYE'ye, hem de SURİYE'ye çok büyük zararlar verme ihtimâli var. Bu noktada, TÜRKİYE ile Esed Rejimi'nin menfâatleri çakışıyor, birleşiyor. TÜRKİYE bu durumu iyi değerlendirmelidir. Reisimiz'in "stratejik düşünme" kaabiliyetinden asla şüphe etmiyorum. Esâsen bu konuda "boş durulmadığına" dâir tâhmin ve kanaatim de var; doğrusu da budur. İnşallah neticesi de hayırlı olur. Hükümetimiz'e itimâdım tamdır. Rabbim yardımcıları olsun inşallah.
 • Abdulcabbar Abdulcabbar 1 ay önce
  Ya hu Kocaman Reis ile hdp destekçisi arasında zirve mi olurmuş?
 • Bilge AdamBilge Adam1 ay önce
  Bige adam yine konusturdu bilgeligini...Helal olsun Karamollaoglu na...Gurur yok, nefis yok...Herkese ayni derecede yakin...Sadece memleketi düsünüyor..Yolun acik olsun ...
 • hasenathasenat1 ay önce
  tebrikler güzel insan temel karamollaoğlu dost dediğin böle olur. erdoğan yapmış olduğunuz bu nasihatlar yalakalara inşallah ders alır.
 • AKP bittiAKP bitti1 ay önce
  Artık AKP'yi Saadet de kurtaramaz. AKP'nin hataları saymakla bitmez.
 • Ax111Ax1111 ay önce
  Karamollaoğlu özgür, hür ve bağımsız değil. Erbakan çizgisinin dışındaki bazı troller km...oğlunun elini kolunu bağlıyor. yani hiç bir şey göründüğü gibi değil. Kaset denen şeyin Allah belasını versin. İşin içinde o oldu mu iş değişiyor. Ey dostlar neden herkes Erdoğan'a düşman bilir misiniz? Çünkü Erdoğan'ın kaseti yok ellerinde. Olay bu. Kaseti olanlar kuzu kuzu bir araya geliyorlar. Hem de Abdülhamid’e ve Atatürk'e rağmen, hem de Menderes'eve Özal’a rağmen,hem de Erbakan ve Türkeş’e rağmen.İşin içine kaset girince milliyetçisi, pkk’lısı, Atatürkçüsü, milli görüşçüsü hepsi bir araya geliveriyorlar. Olay bu, bu, bu. Kalın sağlıcakla.
 • emreemre1 ay önce
  reis hakkaten artık esadla görüşmeli..zira Davutoğlu zamanında esadla düşman edildik usa ve İsrail eliyle..hem suriyeden olduk hemde usa ya yem...esadla yeniden iletişim kurulmalı...pks ypg usa İsrail ancak bu yolla orda zayıflatılır...Karamollaoğluna ilk kez katılıyorum haklı bu konuda..reis de haksız...diplomasıiyi işletmeli..
 • Osman TürkOsman Türk1 ay önce
  Suriyeliler sadece Erdoğan’a güveniyorlar liderler içinde. Eğer Erdoğan, ister direkt ister aracı vasıtasıyla Esed’le görüşürse, bu Suriyelilerin sırtına saplanmış son hançer olur.
 • Sulhi Sulhi 1 ay önce
  Olur temel dünya barışı içind eisraille de görüşsün katiller senin kankan

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ekim 2019