Sayıştay'dan 'VIP' Ekrem'e yalanlama!

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ile katıldığı ortak canlı yayında 2018 Sayıştay raporu olduğunu iddia ettiği bazı belgeler gösteren CHP'nin adayına Sayıştay'dan yalanlama geldi. Sayıştay'ın yaptığı açıklamada, 2018 raporunun henüz tamamlanmadığı belirtildi.

17 Haziran 2019 Pazartesi 14:44
Sayıştay'dan 'VIP' Ekrem'e yalanlama!

AK Parti adayı Binali Yıldırım ile CHP adayı Ekrem İmamoğlu dün ortak yayında soruları cevaplamıştı.

İmamoğlu, 2018 Sayıştay raporu olduğunu iddia ettiği bazı belgeler göstermişti. Bu belgelere dayanarak İBB'nin zarar ettirildiğini dile getirmişti.

Sayıştay konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 2018 raporunun henüz tamamlanmadığını belirtti.

İşte Sayıştay'dan yapılan o açıklama:

"Bazı basın yayın organlarında, Sayıştay Raporları dayanak gösterilmek suretiyle, 2014 ve 2019 yılı karşılaştırılarak bazı belediyelerin zarar ve borçlarına ilişkin açıklama ve değerlendirmeler içeren maksatlı ve gerçekle bağdaşmayan haberlere yer verilmiş olup, aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek duyulmuştur.

Her şeyden önce haberlerde yer alan açıklama ve yorumlarda 2019 yılı ile karşılaştırma yapılmaktadır. Oysa 2019 yılına ilişkin denetim süreci henüz başlamamıştır. 2018 yılı denetimleri ise henüz sonuçlanmamış olup bu yıla ilişkin raporlama süreci devam etmektedir. Dolayısıyla hem 2018 yılına hem de 2019 yılına ilişkin sonuçlanmış herhangi bir denetim bulunmamaktadır.

Diğer taraftan geçmiş yıllara ilişkin denetim raporları ilgili kurumlarla ve kamuoyu ile paylaşılmakta olup, Sayıştay raporlarında, haberlerde yer aldığı şekliyle bir tespit veya değerlendirme bulunmamaktadır.

Söz konusu haberlerde yer alan açıklama ve değerlendirmelerin kaynağı tarafımızca bilinmemekte olup, Sayıştay raporlarından alınmış gibi gösterilmesi belli maksatla yapılmış olup, gerçekle bağdaşmamaktadır.

Sayıştay raporlarında yer almayan bilgilerin Kurumumuzun adı kullanılarak basın yayın organlarında yer alması, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesine yol açtığı gibi Sayıştay'ın saygınlığını da zedelemektedir.

Yayıncılık etiği ile bağdaşmayan, kamuoyunu yanıltıcı bu tür haberlere itibar edilmemesi hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Haziran 2019 Pazartesi 14:44

YORUM YAZ

 • basatbasat1 ay önce
  Ben bu CHP lilere oy verenlere saedece uzuluyorum. yalan, yalan, yalan. yalani yalanla kapatmaya calisiyor.
 • Abdullah MuratAbdullah Murat1 ay önce
  Allahın büyüklerini almıyorsunuz vip de nedir. işi dalgaya alıyorsunuz bu sebeple sizde o hatalara düşebilirsiniz vip yerine luti kullanılmalıdır bence. ve gereken tavır müslümanca verilmelidir. Ama Allahtan başkasından korkmama gerektiriyor.
 • İşsiz İşsiz 1 ay önce
  Sayıştayın yok dediği 2018 ve 2019, İmamoğlu'nun gösterdiği 2017 ve Sayıştayın sitesinde mevcut.
 • Burcin TOKMAKBurcin TOKMAK1 ay önce
  HALIT .. burdan SALLAMAK KOLAY, hele bir hgel de NE OLDUGUMUZU GOSTERELIM SANA.
 • MustafaMustafa1 ay önce
  Israf israf israf....Maalesef, biz zamane müslümanlarinin israf ve liyakatla imtihani basarisiz oldu....Allah (c.c.) hepimizi Rahman sifati ile affetsin....
 • recairecai1 ay önce
  Mayis ayindaki Sayistay aciklamasini sanki yeniymis haber yapiyorsunuz, okuyucularinizi bilincli sekilde yaniltiyorsunuz. Sayistayin yaptigi bu aciklama bazi tartisma programlarindaki iddialara ilskindir, Imamoglunun dunku aciklamalari ile hic bir ilgisi yoktur.
 • s.arends.arend1 ay önce
  bekir beyefendi bu yazi sana ozel...Kimin çırağıbu? tabiki Kılıçdroğlunun. Kılıçdaroğlu kimin emir kulu? tabiki fetö ve tetönün patronlarının. o faşist patronlar Kılıçdaroğlunun eline sahte evrakları dekontları verdi salla söyle ya tutarsa dedi. halkın bazılarını inandırdı ama mahkeme burnunu sürttü yalanladı hatta ceza ödedi hepsine . şimdi bu pinokyonun eline tutuşturmuşlar sahte yalan evrakları bu zırvalıyor ya tutarsa. ama artık halk yutmuyorbunlara herkes PİNOKYOOOO diyor.
 • izlerimizlerim1 ay önce
  MUHAMMET YILDIZ ADLI yorumcu ve benzerlerineSUNARIM: Ancak, 23 Mayıs 2019 tarihinde yazılı yapılan Sayıştay açıklamasında, ’’Sayıştay Raporları dayanak gösterilmek suretiyle, 2014 ve 2019 yılı karşılaştırılarak bazı belediyelerin zarar ve borçlarına ilişkin açıklama ve değerlendirmeler içeren maksatlı ve gerçekle bağdaşmayan haberlere yer verilmiş. 2019 yılına ilişkin denetim süreci henüz başlamamıştır. 2018 yılı denetimleri ise henüz sonuçlanmamış olup bu yıla ilişkin raporlama süreci devam etmektedir. Dolayısıyla hem 2018 yılına hem de 2019 yılına ilişkin sonuçlanmış herhangi bir denetim bulunmamaktadır’’ denildiSayıştay tarafından yapılan yazılı açıklama şöyleydi:
 • AliAli1 ay önce
  Yalanı su gibi söylüyor sonra Yıldırım yalan deyince bozuluyor bir de üste çıkıyor buna cevap verirdim ama terbiyen müsaade etmez diyor. Biz anladık senin terbiyeni, yalan söylemek terbiyen olmuş, ama yalana yalan diyen sence terbiyesiz olmuş.
 • Salih Salih 1 ay önce
  Ömrümde yüzü kızar ma dan bukadar yalan konuşan bir insan görmedim söylediği on cümleden dokuzu yalan bu nasıl bir Karadenizli sanki özel eğitilmiş gibi yalan söylemek konusunda istanbul böylesine profesyonelce yalan konuşan birine asla tatlım edilmeyecek kadar kıymetli bir şehir son derece boş konuşan laf kalabalığı yapan bomboş bir insan beylik düzende yaptığı va atları yapmamış bir insana ne kadar guvenilirki
 • YılmazYılmaz1 ay önce
  Muhammet YILDIZ,Çanakkale Kepez'de yeni seçilen CHP'li başkan belediyenin borçlarını afişe ederek astı biliyorsun,teslim aldığımız belediyenin borçları bunlar diyerek.kimden aldı belediyeyi sen de bunu araştır halla halla yaaa.
 • bekirbekir1 ay önce
  Benim üzüldüğüm nokta 2017 ve 2018 farketmez 800 milyona yakın para çar çur edilmiş ve istanbul büyük şehir belediyesinde edilmiş buna takılmıyoruz hangi yıl olduğuna bakıyoruz. Ya hu Allah Rızası için halkın hakkını savunun önceki yıl veya bu yıl nerede bu paralar ?
 • 1 ay önce
 • memosmemos1 ay önce
  Allahin selami üzerinze olsun ama galiba siz akit olarak yalancisiniz veya haberiniz yok buyrun sayistayin sayfasina girin 190 sayfa 2018 raporunu indirin siz hala yalan dolandasiniz Allahtan korkmuyormusunuz
 • MUHAMMET YILDIZMUHAMMET YILDIZ1 ay önce
  TARİHTE SAYIŞTAY BÖYLE Bİ AÇIKLAMA YAPMAMIŞTIR. HEMEN TALİMATMI GELDİ.6 SAATSONRA KONUŞUYORSUNUZ. LAF YETİŞTİRCEGİNİZE,BELEDİYELERDEKİ USULSUZLUKLERİN HESABINI SORUN.BİZİM PARAMIZIN HESABINI SORUN BELEDİYEBAŞKANLARINDAN.İKTİDAR YANLISI KONUUŞMAYI KESİN.HALKIN YANLISI OLUN. PARALARIMIZIN HESABINI SORUN.HALLA HALLLAA YAAA
 • 1 ay önce
 • sukrusukru1 ay önce
  Utanmaz moderatör Binali Yıldırım'a siz bu raporu okudunuzmu diye soruyor,Binali beyde olduğu gibi görünen ve göründüğü gibi olan biri olduğu için hayır okumadım diyor ve karşısındaki puan kazanıyor.Adam çıkmamış raporu nereden bulupta okusun.Ama Ekrem müdaafa bulmuş ve kameralara sallıyor.Binali beyin bunların bu kadar puştlaşacağını tahmin etmemiş olsa gerek elde bulunan belgeler üzerine çalışmış.Adam söylediği ve milyonların duyduğu bir sözü bile hiç tereddüt etmeden inkar edebiliyor.Böyle bir tıynete sahip inkârcı iftiracı ve yalancı başı g..ü ayrı oynayan bir çukur adamla proğrama çıkma cesareti gösterdiğinden dolayı Binali beyi çok çok tebrik ediyorum.Ayrıca hırsızın ve yalancının yüzüne karşı hırsız ve yalancı olduğunu hatırlatması da ayrıca takdire şayan.
 • nadim hatipoğulları nadim hatipoğulları 1 ay önce
  VALLAHİ BU ADAM ŞAKA GİBİ ŞU KISA ZAMANDA İSTANBULU SATAN SÜLÜN OSMANI GEÇTİ HAYATI YALAN.
 • enmmienmmi1 ay önce
  Kimin çırağıbu? tabiki Kılıçdroğlunun. Kılıçdaroğlu kimin emir kulu? tabiki fetö ve tetönün patronlarının. o faşist patronlar Kılıçdaroğlunun eline sahte evrakları dekontları verdi salla söyle ya tutarsa dedi. halkın bazılarını inandırdı ama mahkeme burnunu sürttü yalanladı hatta ceza ödedi hepsine . şimdi bu pinokyonun eline tutuşturmuşlar sahte yalan evrakları bu zırvalıyor ya tutarsa. ama artık halk yutmuyorbunlara herkes PİNOKYOOOO diyor.
 • YazıcızadeYazıcızade1 ay önce
  Siz bir de bu yalan Sayıştay raporuna iman edip, twitter platformunda tek yakaladıkları sözde açığı nasıl savunduklarını görün. O değil de, bu da yalan çıktı. Allah bu zihniyeti ıslah eylesin. Islah olmak yoksa kaderlerinde kahreylesin.. #HırsızEkrem #YıldırımÇarptı
 • kibarcikkibarcik1 ay önce
  adamınmayası yalanla yoğrulmuş suratı kösele gıbı ar damarı catlamış yalan konuısşmaktan rabbımlayıgını versın veselam
 • ChnChn1 ay önce
  Bu adamı tebrik etmek lazım adam kısa sürede kılavuzu kk nu geçti... Eeee boşa dememişler boynuz kulağı geçer diye... Bu kadar yalana iftiraya pes doğrusu...
 • Ebu Harun Ebu Harun 1 ay önce
  Bilmem birilerine kapak oldu mu,? Vesselam
 • istanbulluistanbullu1 ay önce
  BU CHP de şunu gördüm seçime yakın çamur at izi kalsın nasıl olsa seçime kadar algı olarak biz millete işlersek böyle yürür EVELALLAH bu seçimdede tutmıcak bu millete yalan tutmaz bu chp nin imamıda hocası çarkcı kemalgibi kısa mesafeli yalan koşuda kemali geçti hakkını vermek lazım ...................
 • delicidelici1 ay önce
  vay arkadaş hiç olmazsa bu yalanın üzerinden bir 24 saat bari geçseydi baş çavuşun beygiri bile bu kadar zarta yapmıyor

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Temmuz 2019