• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Savunma sanayimiz 13 dev projeyle şahlanıyor

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın 13 yeni savunma sanayi projesinin AR-GE çalışmaları için düğmeye basmasının Türkiye’nin geleceğe daha fazla güvenle bakmasını sağlayacağını vurgulayan uzmanlar, Türkiye’nin çağın gereklerine göre hareket ettiğini belirterek “Savunma sanayiinde geniş bir yelpazede küresel ölçekte bir güç haline geleceğiz” görüşünü dile getirdiler.

Yeniakit Publisher
2022-01-31 10:35:00 -
Savunma sanayimiz 13 dev projeyle şahlanıyor

HABER MERKEZİ

Erdoğan önderliğindeki Türkiye, 2022 yılında da savunma sanayinde büyük atılımlar gerçekleştiriyor. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın 13 yeni projenin AR-GE çalışmalarına başlandığını duyurması, Türkiye’nin savunma sanayiinde geldiği seviyenin büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Halihazırda yüzde 72 oranında olan savunma ürünlerindeki millilik oranları yeni projelerle birlikte çok daha yükseğe çıkacak.

Prestij projeler

SAHRA, SUMRU, 6G AR-GE, AHENK, SİBERSİM, ANAHTAR, SİNERJİ, AHLAT, DEMET, YÖNTEM, KÜLÇE, LADES ve DEKON isimli projeler, Türkiye’nin geleceğe daha fazla güvenle bakmasını sağlayacak. Savunma sanayinde çağın gerekliliklerini yakalayan ve bir adım öne taşıyan ülkemiz; geliştireceği yeni nesil ekipmanlarla, elektronik harpten, hava savunma sistemlerine, sınır güvenliğinden tek bir merkezden idare edilen sürü SİHA’lara kadar geniş bir yelpazede birçok yeniliğe imza atacak. Konu hakkında Akit’e konuşan emekli askerler ve stratejistler, savunma sanayindeki atılımların kritik önem taşıdığına işaret ediyor.

Gücümüze güç katacak

Emekli Albay Ersan Ergür: “Türkiye’nin savunma sanayindeki bu atılımları gerçekten taktire şayan. AR-GE çalışmalarına başlanan yeni nesil ekipmanlar ise ülkemizin bu alanda kat ettiği mesafeyi gözler önüne seriyor. Gelişmiş ülkelerin en belirgin özelliği savunma sanayinin dinamik olmasıdır. Ülkemiz de bu noktada çağın gerekliliklerine göre hareket ediyor. Geliştirilecek ürünler şanlı ordumuzu daha da güçlendirecektir. Dünyada savunma sanayisini bu denli hızlı geliştiren ülke nadirdir. Türkiye bu alanda ciddi atılımlar yaptı. Yapılan bu atılımlar sadece bizim değil, kadim bağlarımızın olduğu ülkelerin de kazanmasına kapı araladı. Karabağ ve Libya bunun en açık örneğidir. Yeni projeler geleceğe daha güvenle bakacağımızın da işaretidir.”

Yön veriyoruz

Stratejist Murat Akan: “Ülkemiz son yıllarda savunma sanayiinde büyük bir gelişme gösterdi. Bu gelişme hiç şüphesiz diplomasi masalarına da yansıdı. Savunma sanayiindeki bu atılımlar ülkemizin küresel ölçekte büyük bir güç olduğunun da göstergesidir. Savunma sanayii dinamik bir sektör. Savunma sanayii statik kalamaz. Ülkemiz de bunun bilincinde. O yüzden sürekli bir değişim, dönüşüm ve gelişim içerisinde. Bu da çağın gerekliliklerini ve geleceği iyi okuduğumuz gösteriyor. Savunma sanayiindeki atılımlar hiç şüphesiz ki ülkemizin hayrınadır.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

oflu baba

VAY BE NEREDEN NEREYE GELDIK TUFEGIMIZI BILE DISARDAN ALIYORDUK HIC UNUTMAM ALMANYA BENIM SILAHIMLA PKK LI KARDESLERIMIZI VURAMAZSIN DIYE ULTIMATON VERMISTI ATATURK MEZARINDAN KALKSA YEMIN EDERIMKI BANA ATATURK DEMEYIN R.T.ERDOGANA SOYLEYIN BENDEN FAZLA OVULMEYI GURUR DUYULMAYI O HAK EDIYOR. DERDI

Cino

Kılıçdaroğlu vb. kaza ile başkan olursa, bu güzelim projeler derhal iptal edilir
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23