• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Savcı istedi, hakim verdi: Nine ve torunu için vicdanları kanatan karar!

57 yaşındaki nine ve 5 yaşındaki torununa motosikletle çarparak ölümlerine neden olan sürücü için iyi hal indirimi uygulandı. Savcının suçlu bulduğu ve hakkında tahliye istediği sürücüye 5 yıl 5 ay hapis cezası verildi.

Yeniakit Publisher
2021-09-22 19:39:00 - 2021-09-22 19:41:02
Savcı istedi, hakim verdi: Nine ve torunu için vicdanları kanatan karar!

Konya'nın Selçuklu ilçesi Sille Parsana Mahallesi'nde oturan 57 yaşındaki Peruzet Koçak, 21 Nisan günü akşam saatlerinde dışarı çıktı.

Yanına 5 yaşındaki torunu Ayşe Miray Doğru'yu da alıp, iftar alışverişi için evlerinin karşısındaki markete gitti.

Alışveriş sonrası evlerine gitmek için yaya geçidinden yolun karşısına geçmeye çalışan anneanne ve toruna, Mehmet Urmamen yönetimindeki 42 AFH 792 plakalı motosiklet çarptı.

İkisi de vefat etti

Yaklaşık 10 metre savrulan Peruzet Koçak kaza yerinde, torunu Ayşe Miray Doğru ise kaldırıldığı yakındaki özel hastanede yaşamını yitirdi. Yaklaşık 200 metre sürüklenen motosiklet sürücüsü Mehmet Urmamen de Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı, tedavisinin ardından ise mahkemece tutuklandı.

15 yıla kadar yargılanıyordu

Mehmet Urmamen, Konya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma' suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar yargılandığı davada, Ankara Adli Tıp Grup Başkanlığı'nca hazırlanan raporda asli kusurlu bulundu.

Asli kusurlu olduğu anlaşıldı

Raporda sürücü Urmamen'in, gündüz vakti meskun mahallede yaya geçidine geldiğinde yola gereken dikkati vermediği belirtilerek, ''Yaya geçidine geldiğinde, yola gereken dikkatini vermemiş, hızını yol, zemin, mahal, görüş ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara göre ayarlamamış, olay mahalli yaya geçidine, mahalde geçmekte olan yayalara ilk geçiş hakkını bırakacak şekilde yaklaşmamış, gidiş istikametine göre yolun sağ tarafından sol tarafına doğru karşıdan karşıya geçmek isteyen ve yolu bitirmek üzere olan yayalara zamanında etkin direksiyon ve fren tedbiri almadan çarptığı olayda, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı hareketiyle 'asli' kusurludur. Müteveffa yayalar Ayşe Miray Doğru ve Peruzet Koçak gündüz vakti, meskun mahalde yaya geçidini kullanarak karşıya geçmek istedikleri esnada, sol taraflarından gelen ve kendilerine geçiş hakkı vermeyen motosikletlinin çarptığı olayda, kazaya etken kural ihlalleri olmadığı anlaşıldığından kusursuzdurlar.” denildi.

Savcı tahliyesini istedi

Mehmet Urmamen'in yargılandığı davanın 3'üncü celsesi dün görüldü. Urmamen, tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Savcı mütalaasında; Urmamen'in tam kusurlu olduğu, 'taksirle iki kişinin ölümüne neden olma' suçunu işlediği ve bu suçtan ceza alması gerektiği belirtilerek, tahliyesi talep edildi.

Urmamen de son savunmasında, ''Olay nedeniyle üzgünüm ve pişmanım.” dedi.

'İyi hal' indirimi uygulandı

Mahkeme heyeti, sanık Mehmet Urmamen'e ilk olarak ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan 6 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Heyet, Urmamen'in mahkemedeki 'iyi hali'nden dolayı cezayı 5 yıl 5 aya indirdi. Urmamen'in tutukluk halinin devamına karar verilirken, ehliyetine de 2 yıl süreyle el koyuldu.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Osman

O savcı ve hakimin vicdanı ölmüş
 • Yanıtla

THUNDER

o karari veren savci tahlite edilenin yerine iceri alinmali,,vicdansiz yargi hepsi bu ..nerede hangi restoranda yemek yediler acaba
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23