• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Satılamayan kurbanları et süt kurumu kaçtan alacak?

Elde kalan kurbanlıkları devlet kaçtan alacak? Kurbanlık hayvanlar bayramdan haftalar önce pazarlara çıktı. Ancak milyonlarca hayvanın hepsi satılmadı. Yetiştiriciler Et ve Süt Kurumu’nun kurbanlıkları kaç liradan ne zaman satın alacağını araştırmaya başladı. Pek çok yetiştirici “Et ve Süt Kurumu kurbanlık danayı kaçtan alır?” , “Büyükbaş hayvanı Et ve Süt Kurumu kaç liradan alacak?” , “Küçükbaş hayvanı Et ve Süt Kurumu kaçtan alacak?” sorularının cevaplarını araştırıyor.

Yeniakit Publisher
2020-08-02 13:49:00 -
Satılamayan kurbanları et süt kurumu kaçtan alacak?

Kurban bayramı sebebiyle yetiştiriciler milyonlarca büyük ve küçükbaş hayvanı pazarlara çıkardı. Hayvanların büyük kısmı alıcı buldu. Ancak yetiştiriciler elde kalan hayvanların kaç liradan Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacağını araştırmaya başladı.

Satılamayan kurbanları et süt kurumu kaçtan alacak?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl 1,2 milyon büyükbaş ve 3,6 milyon küçükbaş kurbanlık bulunduğunu kaydetti.

Bu yıl da kurbanlıklarını satamayan yetiştiricileri mağdur etmeyeceklerini belirten Pakdemirli, "Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde, Et ve Süt Kurumu (ESK) eliyle biz alacağız." ifadesini kullandı.

Pakdemirli, alım fiyatlarına ilişkin şu bilgileri verdi:

"Canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 400 kilogram ve üzeri olan besi kondisyonu yüksek erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 19 lira olacak. Canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 320-399 kilogram arası olan besi kondisyonu yüksek erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 18 lira olacak. İkinci ve üçüncü kalite dişi kesimlik sığırlar ise canlı olarak alınmayıp kurumumuz mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları ile satın alınacak."

Küçükbaş hayvanlarda tokluk firesi düşülmeden tokluların canlı kilogram alım fiyatının 17 lira olacağını belirten Bakan Pakdemirli, "Koyunlar canlı olarak kilogramı 15 lira, keçiler canlı olarak kilogramı ise 13 lira üzerinden satın alınacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Pakdemirli, alım fiyatları ve diğer detayların bugün ESK tarafından duyurulacağını belirterek "Kesime getirilecek elde kalan kurbanlık hayvanların, tarım il müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen veteriner hekimler tarafından verilen sevk belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir." ifadesini kullandı.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı